קייפּטָאוּן

פסגתו השטוחה של הר השולחן המטיל את צלו על קייפטאון, מתנשאת לגובה של 1,100 מטר מעל פני-הים ומהווה את אחת מנקודות התצפית המרהיבות בכל יבשת אפריקה.

קייפטאון, היפה שבערי דרום-אפריקה, שוכנת מעט צפונה מכף התקווה הטובה ומאז חלף כאן וסקו-דה-גמה לפני חמש-מאות שנה וההולנדים הקימו במקום ישוב ראשון באמצע המאה השבע-עשרה, מושך אליו אזור הקייפ, הרפתקנים ומתיישבים אירופאיים.

קו-הטיסה הישיר מנתב”ג לדרום-אפריקה מגיע ליוהנסבורג ומשם ניתן להמשיך בטיסה מיידית לקייפטאון. המטבע בדרום-אפריקה הנו הראנד. העונה הטובה לביקור באזור הקייפ היא הקיץ הדרומי, כלומר מנובמבר ועד מארס, אבל גם אפריל ואוקטובר הם חודשים טובים מאוד.

הר השולחן הוא כמובן האתר החשוב והפופולארי ביותר של קייפטאון ומלבד התצפית והטיולים הרגליים שכדאי לערוך בתחומי הפארק הנרחב ובמורדותיו, כדאי לבקר גם בגן הבוטני של קִירְסטֶנְבּוֹשׁ השוכן על הצלע המזרחית של ההר, ובאתר לזכרו של ססיל רודס. שתי נקודות מלהיבות ומפורסמות במיוחד, שוכנות בסמוך להר השולחן: “פסגת השטן“, וכן “ראש האריה“.

אתר המתחרה בהר השולחן, בכמות המבקרים ובפופולריות שלו, הוא ה’וויקטוריה ואלפרד ווטרפרונט’ הנמצא באזור הנמל של העיר. זהו מכלול של מבנים עתיקים ומשוחזרים ובהם מגדל השעון, בית-הכלא הישן והמוזיאון הימי וכן חנויות, מסעדות, בתי-קפה ובתי-מלון.

המצודה בעלת צורת המחומש והשם המבטיח: Castle of Good Hope, היא המבנה העתיק ביותר בכל המדינה. בתוך המצודה אוסף של מוצגים מימי הזוהר של המתיישבים ההולנדים. בניין עתיק נוסף הוא “אכסניית העבדים“. המבנה המקורי הוקם ב-1679 ושהו בו למעלה משש-מאות עבדים בתנאים מחפירים. כיום משמשת האכסניה כמוזיאון.

פרק עגום וטרי בהרבה, בתולדות האפליה של אפריקה בא לידי ביטוי מוחשי ב”רובע השישי“. בימי האפרטהייד האפלים, הגלו השלטונות ששים אלף אזרחים מתוך הבתים שלהם כדי להפוך את הרובע ל”אזור לבן”. כדי להשלים את הסיור בעקבות הגזענות והרשע יש לבקר באי כלבי-הים שהיווה בעבר מושבת עונשין אכזרית לרבים מלוחמי החופש והשוויון. כיום חיים באי זנים ייחודיים של חיות.

שימו-לב גם למרכז לזכר השואה היהודית ולפלנטריום המקומי. הפרלמנט של דרום-אפריקה הוא בניין המצדיק ביקור, כמו גם המוזיאון הלאומי: Iziko ועוד מספר מוזיאונים מעניינים.  מוקד אחר יוצא מגדר הרגיל הוא בית הספרייה הלאומית של דרום-אפריקה. אחת הספריות העשירות בעולם.

קייפטאון מצטיינת בשווקים ובמרכזי קניות מעניינים ומגוונים, כצפוי מעיר קוסמופוליטית המייצגת אוכלוסיה רב-תרבותית כל-כך. אחת הקהילות המרתקות של העיר שוכנת ברובע בו-קאפ – Bo Kaap המלאי.

קייפטאון היא גם עיר המציגה לראווה חופי-ים ארוכים, שלא היו מביישים את סידני האוסטרלית ואת ריו-דה-ז’ניירו, עם חול רך ולבן, עם עצי קוקוס אקזוטיים ועם שקיעות רומנטיות. ניתן לערוך כאן צלילה בכלובים מיוחדים, בסמוך לכרישים הלבנים אשר מצויים כאן בשפע.

במחוז הקייפ מספר אתרים מעניינים. ניתן לערוך סיורים בגיחה של יום מקייפטאון לחלק מהנקודות שנציין כאן. שמורת כף התקווה הטובה נמצאת מרחק 45 דקות נסיעה ממרכז העיר. חופי הים הפראיים והמסולעים, מקיפים גבעות ירוקות ודשנות עם צמחיה רב-גונית. בנסיעה כזו חולפים על פני הנופים המופלאים – וחונים מדי פעם לתצפית עוצרת-נשימה – של נתיב הצַ’פְּמַנְס פִּיק. בשמורה שבילי הליכה וניתן לצפות בה בסוגים שונים של חיות-בר. כל מי שקרא בנעוריו ספרי הרפתקאות אודות יורדי-הים האגדיים, חייב לעצמו ביקור במקום קסום זה שמשמעותו כה רבה עבור הספנים המהוללים ומגלי הארצות הרחוקות.

בדרך חזרה לקייפטאון כדאי לעצור בעיירה ההיסטורית והחביבה סימונסטאון ואפשר לשקול שהות של לילה במקום. מהעיירה ניתן לערוך תצפית מעולה לכיוון הר השולחן. זה גם מקום נהדר לפגוש פינגווינים. חבל הקייפ מפורסם בין-היתר בזכות הכרמים והיינות שלו. כדי לטעום מיינות משובחים אלו אפשר לערוך גיחה לישוב סְטֶלנבּוֹש ולדרך היין, או לעמק קוֹנְסטַנְטיָה.

דרום אפריקה אירחה את אליפות העולם בכדורגל: מונדיאל 2010. איצטדיון גרין פוינט של קייפטאון היווה את אחד ממוקדי העניין החשובים באליפות, ובין-היתר, כאן נערך משחק חצי הגמר. אגב, בקייפטאון קיים איצטדיון בינלאומי מרשים נוסף – Newlands Stadium, אך זה משמש למשחקי רוגבי. בכל שנה, ביום א’ השני של חודש מארס, מתקיימת סביב קייפטאון תחרות אופניים רבת משתתפים: Cape Argus, הנחשבת לאחת התחרויות האטרקטיביות בעולם.

לפני הנסיעה לדרום-אפריקה מומלץ לקרוא את הספרים: “זעקי ארץ אהובה” מאת אלן פטון ו”בתו של בורגר” מאת נדין גורדימר.

ניתן לשתף את המאמר