שְׁבֶדְיָה

בצפון הרחוק של שבדיה, מאזור נוֹרְבּוֹטֶן ועד למחוזות לַפְּלַנְד, קרני השמש מאירות בקיץ גם בשעות הלילה. זהו  האור הצפוני המופלא. שבדיה כולה מופזת בקיץ, באותו אור לבן ובוהק. זו ארץ שמשתרעת על-פני שטח של 450,000 קמ”ר. מהדרום ועד לצפון המדינה, המרחק הוא מעל 1500 ק”מ. לממלכה השבדית גבולות ארוכים מאוד עם נורבגיה ועם פינלנד, והיא נמצאת במרחק שייט קצר לדנמרקאסטוניה, ליטא, לטביה ופולין. 68% משטחה של הארץ הענקית הזו מכוסה ביערות ובחורשות.למעלה מתשעה מיליון שבדים חיים בתנאים טובים בהרבה מאלו של מרבית תושבי הארצות האחרות בעולם. הם חיים בשוויון מגדרי ובתנאים סוציאליים מעוררי קנאה. מדיניותה של שבדיה אל מול מגפת הקורונה, כאשר זו פרצה בשנת 2020, הציתה מחלוקות וכעס בעולם כולו. נכון לאביב 2022, נפטרו ממחלת הקורונה בשבדיה – שלה אוכלוסיה דומה בגודלה לזו של ישראל – כמעט 20,000 תושבים. פי שניים מאשר אצלנו.

שבדיה שנתנה לעולם את איקאה, וולבו, וודקה אבּסולוט, פרס נובּל, בּיורן בּורג, אֶקְסֶל מוּנְתֶה, גרטה גַרְבּוֹ, אינגמר בּרגמן, דמותה של הילדה בִּילְבִּי, וגם את גרטה טונבּרג… היא בעיקר יעד נפלא לטיולים, עם נופי בראשית הפרושים על-פני המרחבים.

סטוקהולם, הבירה השבדית, נושאת מטען היסטורי עשיר שביטויו הבולט בארכיטקטורה הייחודית, בכיכרות וברחובות העתיקים אשר באי ‘גַמְלָה סְטַאן‘. גם המראות על המים המקיפים את העיר מכל עבר, וכן הגנים הירוקים, מאפיינים את סטוקהולם. בחודשי החורף הארוכים העיר מכוסה בשלג שמוסיף להילה המלכותית והצחה שלה. סטוקהולם בנויה על-פני 14 איים המחוברים זה לזה באמצעות 57 גשרים. מבין האתרים הבולטים של העיר כדאי להזכיר את ה’ארמון המלכותי’, ‘המוזיאון הלאומי לאמנות, בית העירייה והמגדל, שממנו תצפית על העיר, ‘האי דְיוּרגַרְדֶן‘ עם הפארקים והמוזיאונים שלו,  וכמובן את המוזיאון הפתוח הראשון בעולם: ‘סְקַנְסֶן. האתר הפופולארי ביותר של סטוקהולם הוא ‘מוזיאון וָאסָה’. מדובר באתר שנבנה באופן מיוחד עבור אוניית המלחמה המיתולוגית שנבנתה בזמנו של המלך גוסטב השני, באמצע המאה ה-17. האונייה טבעה כבר בהפלגתה הראשונה. היא נמשתה מהמים 300 שנה מאוחר יותר וכאמור, היא מוצגת כיום במוזיאון ואסה.

שתי מסעדות מעולות שוכנות זו לצד זו, צפונית לגמלה סטאן. האחת: ‘אוֹפֵּרָה קָאלָרֶן‘ היא מסעדה קלאסית, יוקרתית, הממוקמת במבנה העתיק של האופרה הישנה. השניה: רוּטָאבָּגּה, מסעדה מודרנית, מעולה, צמחונית, וקלילה יותר. רמתו של הקפה המוגש במרבית בתי-המלון ובתי-הקפה בשבדיה, ירודה בהשוואה למקובל בארץ. המעונינים בקפה איטלקי משובח יוכלו להיכנס לאחד מסניפי ‘אספרסו האוז‘.

מעט צפונה לסטוקהולם נמצאת אוּפְּסָלָה אשר היוותה בעבר מרכז דתי חשוב, והיום משמשת כעיר אוניברסיטאית חביבה.

באי הקטן אוֹלַנְד, הנמצא בים הבּלטי, דרומית לסטוקהולם, מאות טחנות רוח ושרידים של ארמונות וכנסיות מימי הביניים. זהו מקום פחות תיירותי מהאי המוכר יותר גוטלנד, הנמצא צפונה ממנו, אבל לאולנד קסם וייחוד רומנטיים וזוהי תחנה מומלצת לאלו שמחפשים יעדים אותנטיים. בגוטלנד אגב, האטרקציה הגדולה היא העיר וִיסְבּי. לא הרחק מכאן, לחופו של הים שוכנת קַרְלסְקרוֹנָה, אחת הערים היפות באזור הבּלטי. כל-כך יפה שהיא כלולה ברשימה המחייבת של אונסקו, כנכס מורשת לתרבות העולם.

בקצה הדרומי של שבדיה נמצאת העיר הגדולה מַאלְמוֹ, שהגשר הגדול מקשר בינה לבין קופנהגן בירת דנמרק, אבל היא עצמה אינה מהווה מוקד תיירותי מעניין, ולבד מהפסטיבל המפורסם שנערך כאן בכל שנה בחודש אוגוסט, אין סיבה מיוחדת להתעכב במקום. עיר הנמל הֶלְסִינְגבּוֹרְג מחברת את שבדיה לדנמרק באמצעות מעבורות מהירות. צפונה מכאן כדאי לבקר בישוב הַלְמשְטַד שבו ניכרת השפעה דנית מובהקת. הלמשטד מצטיינת בשימור האתרים ההיסטוריים שלה. שנייה בגודלה לעיר הבירה סטוקהולם, היא גטבּורג התעשייתית, עם נמל מרשים ועם רחוב קניות מושך. ברובע הָאגָה מספר רחובות עם בתי-עץ יפהפיים מן המאה ה-19. העיר משמשת כתחנה לנוסעים בדרך לאוסלו ולפיורדים של נורבגיה.

המנזר הציורי מן המאה ה-14, בישוב הקטן וַדְסטֵנָה, הוא אתר מצודד הנמצא לחוף אגם Vättern, באמצע הדרך בין גטבּורג לבין סטוקהולם. בוְַדסטֵנָה גם טירה הבנויה בסגנון הרנסנס ועוד מספר מבנים עתיקי יומין. מטיילים המעוניינים לשחות במימיו הצלולים של האגם, צריכים לקחת בחשבון את הפכפכותה של הרוח המקומית ואת המוניטין שיצאו למקום כ”בולע שחיינים”. העיר המרכזית במחוז זה, המהווה בסיס טוב ליציאה לטיולים באזור, היא יֹונְקוֹפִּינְג.

בחלק המערבי של לב המדינה, על הגבול עם נורבגיה, נמצא הפארק המרהיב של Fulufjället שבתחומיו הר גבוה, גבעות מיוערות, אגמים עם מים כחולים ומפל אחד ששווה את כל הנסיעה. מכאן ועד לפּלנד הארץ מכוסה ביערות בלתי נגמרים של עצים (שהופכים אחר-כך לרהיטים של איקאה), בכפרים קטנים וציוריים, בנתיבי מים ובמרחבים ללא גבולות.

ואז בצפון הרחוק מגיעים למחוזות הקסומים, אל מסעות במזחלות השלג הרתומות לאילים, אל הרי הקרח והאגמים הקפואים, אל תרבות הסאמי בלפּלנד השבדית. המקום היחיד כמעט בעולם, בו ניתן לחוות את הנופים הארקטיים בתנאים נוחים. העיר החשובה באזור זה היא קִירוֹנָה שיש לה גם שדה-תעופה וממנה ניתן לצאת לחלק מטיולי ההרפתקאות המזומנים לתייר המגיע ללפּלנד. מקומות ואתרים מעניינים נוספים כוללים את מחוז ג’וֹקְמוֹק על ספו של החוג הארקטי. מכאן וצפונה זוהי אותה ארץ מופלאה של “שמש חצות” או לחילופין של “הלילה הארקטי”. מחוז ג’וקמוק לבדו מקיף שטח כמו זה של מדינת ישראל כולה, ולבסוף, מחוז הָפָּרַנְדָה הגובל עם פינלנד.

צריך דמיון רב כדי להעלות על הדעת הקמת מלון הבנוי מאלפי טונות של שלג וקרח, מלון שיש בו סוויטות וחדרים כמו בכל מלון אחר, מלון שבכל שנה צריך לבנות אותו מחדש. זהו ‘מלון הקרחהמפורסם של צפון לפּלנד, בעיירה הקטנה Jukkasjärvi.

מטיילים המוכנים להתמודד עם אתגרים יוכלו לבקר בשמורה של סָארֶק ובה פסגות הרים הצופות אל נופי הפרא ושבילים המתאימים לטיולי טרקים.

מרחקי נסיעה מסטוקהולם

מרחקי נסיעה מסטוקהולם

יעדים קרובים לסטוקהולם

טָבִּי – 18 ק”מ

ולנטונה – 31 ק”מ

ורמדה – 32 ק”מ

אופּסלה – 71 ק”מ

וסטרוס – 108 ק”מ

אסקילטונה – 113 ק”מ

יעדים רחוקים מסטוקהולם

גטבּורג – 469 ק”מ

הלסינקי – 487 ק”מ

אוסלו – 522 ק”מ

מאלמו – 613 ק”מ

קופּנהגן – 657 ק”מ

קירונָה – 1,236 ק”מ

אנחנו מתמחים בארגון טיולים פרטיים ליפן, להודו, לוייטנאם ולארצות אסיה האחרות:

ניתן לשתף את המאמר