יורקשייר

משבצות ירוקות של כרי דשא ושדות מרעה, כפרים קטנים ועיירות עתיקות, סלעים חשופים לאורך החוף הסוער של הים הצפוני, ערים תעשייתיות, ועיר אחת יפה להפליא ושמה יוֹרְק. מחוז יורקשייר בצפון אנגליה, הלב הפועם של האי הבּריטי, רווי בהיסטוריה וספוג  במסורת אנגלית. למעשה מחוז יורקשייר הוא הכי אנגליה, שאנגליה יכולה להיות. כיום, המחוז ההיסטורי המוכר לבּריטים כיורקשייר, מחולק לנפות אדמיניסטרטיביות: צפון, דרום ומערב יורקשייר וכן יורקשייר והַאמְבֶּר.

רומאים וויקינגים כבשו אותה, סקסונים השתלטו עליה, מלכים כמו ארתור וויליאם הכובש צמחו ממנה, ויורקשייר הייתה עדה לתהפוכות ומערבולות. כאן נמצאים שדות קרב מרכזיים ממלחמת השושנים בין בית לנקסטר לבין בית יורק, וגם ממלחמת האזרחים בין תומכי המלך לבין תומכי הפּארלמנט. מכאן יצא ג’יימס קוק למסעותיו, וכאן פרצה המהפכה התעשייתית של המאה ה-19.

מהארץ מתבצעות טיסות לעיר מנצ’סטר  וממנה המרחק אל מחוז חפצנו קצר. ניתן גם לטוס ללונדון ומשם בטיסת המשך לעיר הגדולה לידס. מעבורות מהולנד ובלגיה מפליגות היישר אל הנמל של הַאל. רכבת Trainline גומעת את המרחק משפילד, עיר גדולה נוספת של יורקשייר, עד תחנת ווטרלו בלונדון, בפחות משלוש שעות.

לאורך החוף מספר אתרי נופש כמו סְקַרְבּוֹרו, השוכנת בין שני מפרצים, וויטְבִּי עם המנזר הצופה עליה מפסגת המצוק, ופִילֵיי עם החופים החוליים שלה. להקות שחפים ענקיות מקוננות על צוקי בּמפּטון ליד מפרץ בְּרִידְלִינְגטוֹן. את החלק הדרומי של חוף יורקשייר מפצלת לשון מים ארוכה: שפך נהר ההַאמְבֶּר. על הגדה הצפונית של הנהר יושבת העיר האל. בהאל כדאי לבקר בכנסיית השילוש הקדוש, ברציף המרינה, בעיר העתיקה ובמספר מוזיאונים, כשהבולט שבהם הוא ה’מוזיאון הימי . מערבה לעיר חוצה את שתי גדות הנהר, ‘גשר האמבּר’ המרשים. מן העבר השני, בגדה הדרומית נמצא חבל צפון לינקולנשייר שבו מסלולים יפהפיים לרוכבי אופניים.

מעט צפונה מהאל נמצאת עיירה בשם בֵּוֶורְלִי. העיירה, מהיפות בבריטניה כולה, היא בבואה נאמנה לתקופת ימי-הביניים. יש בבּוורלי קתדרלה גותית מן המאה ה-13, רחובות צרים ומרוצפים באבנים ומבנים עתיקים נוספים. האגדה מספרת שלואיס קרול, מחבר עליסה בארץ הפלאות, קיבל השראה לדמות הארנב שלו מציור על קיר כנסיית מרי, שנמצאת גם היא בישוב זה.

מבוורלי וצפונה, דרך שטחי הבור ועד גבעות קליבלנד, משתרע חבל ארץ כמעט שומם מישובים. כביש A170 מוביל עד לעיירת השוק הֶלְמסְלֵיי ממנה יוצא שביל ההליכה המרתק, הוא ‘שביל קליבלנד’ שאורכו כ-175 ק”מ. השביל מקיף את ‘שמורת נורת יוֹרק מוּרס‘. שלושה ק”מ מהלמסליי נמצאים שרידיו של מנזר ריבו. מטיילים פחות ספורטיביים יכולים ליהנות באזור זה מנסיעה ברכבת קיטור מקורית, היוצאת מתחנה ציורית בעיירה בשם גוטלנד. שמורת המוּרס היא גם מקום אידאלי לרכיבה על סוסים במרחבים החשופים.

בצפון מערב יורקשייר פרושה ‘שמורת עמקי הדֵיילְז‘. מדובר באחת השמורות היפות של האי הבּריטי, עם נופי פרא מחורצים בסלעי גיר, עם כפרים מנומנמים פזורים בדלילות בין הערוצים והגבעות העגלגלות, עם עדרי צאן הרועים באחו הדשן, ועם משוכות אבן המסמנות, באופן המייחד אזור זה, את הגבול בין שדה לשדה.

מבין המנזרים הרבים של המחוז, המפורסם והיפה מכולם הוא ‘מנזר פָאוּנְטֶנְז’, דרום מערבה לעיר רִיפּוֹן, אשר בחבל הרוֹגֵייט. העיצוב של המבנה מן המאה ה-12 פשוט מושלם. המקום פתוח בקיץ עד שעה 7 בערב ובחורף עד 5 אחה”צ. במהלך חודש אוקטובר נערך כאן מופע אורקולי.

העיר יורק היא כמובן היעד התיירותי החשוב ביותר בכל צפון אנגליה. זאת לא רק הקתדרלה רבת ההוד, ואלו לא החומות המבצרות את העיר העתיקה לבדן, או הגנים המטופחים, זאת העיר יורק כולה, על הבניינים והכנסיות, הרחובות והסימטאות. מכלול של יופי שהופך את יורק למוקד עליה לרגל למיליוני תיירים. כל המתחם הנרחב מהקתדרלה ועד הנהר סגור לכניסת כלי רכב ממונעים, ולכן הולכי-הרגל המסיירים במקום נהנים מן המבנים המרהיבים, בשלווה גדולה. החומה העתיקה של יורק היא הארוכה מבין החומות של ערי אנגליה. ניתן לתור את החומה בהליכה רגלית שעשויה להימשך כשעתיים. ‘מגדל קליפורד‘, שהוא למעשה חלק מ’טירת יורק’ שוכן בחלקה הדרומי של העיר. מלבד הייחוד הארכיטקטוני של המבנה העתיק, הוא טומן בחובו את אחד הספורים הטרגיים של יהדות אנגליה לדורותיה, עת נאלצו מאות יהודים בני יורק לשים קץ לחייהם מתוך חשש מפוגרום. באותה הזדמנות בה מבקרים ב’מגדל קליפורד’ לא כדאי להחמיץ את הביקור במרכז הויקינגי יוֹרְוִויק, הנמצא ממש בסמיכות למקום. בנוסף לאתרים ההיסטוריים, ביורק ממוקם גם ‘מוזיאון הרכבות‘ הגדול בעולם. אוהבי ספר לא ירצו להחמיץ את החנות עמוסת הספרים ‘מינסטר גֵייט‘.

העיר לידס נמצאת מערבה ליורק, והיא תוססת ומלאת חיים יותר מערים אחרות בחלק זה של בּריטניה. זוהי העיר האטרקטיבית ביותר למסעות שופינג. ‘מרכז הקניות ויקטוריה’, ראוי למסע קצר. בלידס כדאי גם לבקר גם ב’בית הֶרְהוּד’ הראוותני. הדרום התעשייתי של מחוז יורקשייר זכה לחשיפה בסרט “ללכת עד הסוף”. כאן כרו פחם וייצרו מכוניות. כיום הכל עורכים הסבה מקצועית, עוברים לתחום המחשוב, עוסקים במסחר, שותים הרבה (גם תה) ומשחקים כדורגל. שֵפִילְד, “עיר הפלדה”, היא העיר הגדולה ביותר במחוז. אפרורית מחד, אך עתירה בפארקים ירוקים מאידך. הגנים הבוטניים של העיר (נפתחו לציבור הרחב כבר בשנת 1836) הם מן היפים באיים הבּריטיים. אל מול בית העירייה המקומי פרושים ‘גני השלום‘ המצדיקים גם הם תשומת-לב מיוחדת. שפילד היא גם עיר המתגאה במרכזי התרבות והמוסיקה שלה. בכיכר טיודור מצויים שלושה בתֵי תיאטרון משובחים.

ערים חשובות נוספות הן בְּרַדְפוֹרְד, דונקסטר הפרובינציאלית, עם השוק המסורתי, בּרנסלי ורוטרהם.

מרחקי נסיעה מהעיר לידס

מרחקי נסיעה מהעיר לידס

יעדים קרובים ללידס

בּרדפוֹרד – 23 ק”מ

הליפקס – 26 ק”מ

יורק – 42 ק”מ

דונקסטר – 53 ק”מ

מנצ’סטר – 68 ק”מ

בּלקבּורן – 97 ק”מ

ליברפול – 117 ק”מ

יעדים רחוקים מלידס

נוריץ’ – 279 ק”מ

סווינדון – 305 ק”מ

לונדון – 314 ק”מ

אדינבּורו – 351 ק”מ

קארדיף – 367 ק”מ

בּרייטון – 415 ק”מ

אינוורנס – 609 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר