ֹטוֹרוֹנְטוֹ

העיר טורונטו שוכנת לאורך החוף הצפוני של אגם אונטריו. זוהי העיר הגדולה ביותר בקנדה והיא מהווה את המרכז הכלכלי של המדינה. טורונטו היא אחת הערים הרב-תרבותיות בעולם. בניהם של למעלה משמונים קהילות אתניות מתגוררים בטורונטו, ותושביה מדברים יותר ממאה שפות שונות. טורונטו מצטיינת על-כן במגוון שכונות, המייצגות מיעוטים שונים. בין היתר, נמצאות כאן ה’צ’יינה-טאון‘, ‘הרובע היווני‘, וגם כמובן שכונות עם קהילות נרחבות של איטלקים, הודים, וייטנאמים ואפריקאים. בכל שנה מהגרים לטורונטו למעלה משבעים אלף איש והיא נחשבת לאחת הערים קולטות האוכלוסיה והמבוקשות ביותר בצפון אמריקה. המחשה לעושר האתני והפולקלוריסטי של המקום, מצויה בשוק קנסינגטון, השוכן בשדרה עם אותו שם. בכל שנה, בחודש אוגוסט, נערך יריד האוכל היווני, בשדרת Danforth. היריד מושך אליו למעלה ממיליון מבקרים.

שדה-התעופה הבינלאומי נמצא 27 ק”מ מערבית מהדאון טאון של טורונטו. עלותה של מונית מהשדה למרכז העיר כ-120 ₪. ניתן גם להשתמש בשירות אוטובוסים שמבצע את הנסיעה בקו זה, 24 שעות ביממה, במחיר של כ-130 ₪, לכרטיס הלוך-ושוב. אבל הדרך הנוחה להגיע העירה היא באמצעות קו הרכבת הסופר מודרנית ‘יוּניון פִּירְסוֹן אקספקס‘. הנסיעה מהשדה העירה בקו זה, נמשכת 25 דקות בלבד. 

מערכת התחבורה הציבורית של טורונטו טי.טי.סי, יעילה, נוחה וזולה יחסית. הרכבת התחתית מקושרת לאוטובוסים ולקרוניות המיוחדות, הנעות ברחובות. ניתן לקנות כרטיסים משולבים. רחוב יוֹנְגֶה, הידוע כרחוב הארוך בעולם, הוא הנתיב החוצה את העיר מצפון לדרום ומחלק אותה לשני החלקים הידועים כמערבי וכמזרחי.

העיר פעילה מאד ודינמית. רק מגפת הקורונה גרמה לאירועי התרבות בהם העיר מתברכת, להתבטל בשנים 2020 ו-2021. להלן לוח האירועים המפורט לשנת 2022. בכל שנה, בחודש ספטמבר, נערך כאן פסטיבל סרטים יוקרתי. לחובבי הג’ז, מומלץ להתעניין בפסטיבל השנתי הנערך בעיר. כמו בערי חוף גדולות אחרות בעולם, גם עיריית טורונטו החליטה להפוך את אזור הנמל ואת הרציפים הישנים, למתחם בילויים תוסס ולמרכז אמנות עם שפע של אירועים והתרחשויות. מבין מרכזי הקניות הרבים של טורונטו ה’איטוֹן סנטר‘ הוא הבולט והמרשים ביותר.  מסעדה מומלצת במיוחד בטורונטו: Le Papillon.

מגדל CN מתנשא לגובה של 553 מ’ והוא אחד המבנים הגבוהים בעולם (כמעט פי שניים מגובהו של מגדל אייפל). התצפית מהמגדל פתוחה למבקרים בכל ימות השנה, למעט בערב חג המולד, והיא מומלצת במיוחד, בשעות הערב המאוחרות, לאחר השקיעה. ה’קָזָה לוֹמָה‘, שנמצא ליד פארק צ’רצ’יל, נחשב לאחד האתרים מושכי הקהל של העיר. זוהי טירה מסוגננת, מוקפת גנים נהדרים, שנבנתה בתחילת המאה ה-20, על-ידי אחד מעשיריה של טורונטו, הנרי פֵּלַאט, אשר התקנא בבתי האצילים באירופה. הקזה לומה פתוחה למבקרים, בכל יום עד שעה 17:00.

טורונטו היא גם יעד אטרקטיבי עבור חובבי הספורט. האהדה האדירה לה זוכה קבוצת הוקי-הקרח האגדית של טורונטו, ‘טורונטו מֵייפֶּל לִיפְס‘, היא אולי הביטוי שממחיש יותר מכל את זיקתם של תושבי העיר להוקי בפרט ולספורט בכלל. הצפייה במשחק הוקי קרח היא חוויה בלתי נשכחת ומומלצת, גם לאלו שאינם צופים על-פי-רוב באירועי ספורט. ביקור נוסף כדאי לערוך ברוג’ר סנטר,  הידוע יותר כאצטדיון ‘סקיי-דום‘, המשמש את קבוצת הבייסבול ‘בּלוּ גֵ’ייז‘. מלבד אירועי-ספורט, רוג’ר סנטר, השוכן לצלו של מגדל CN, הוא גם מוקד בילויים נרחב. בנוסף, לטורונטו יש קבוצה, ‘רָאפּוֹרְטס‘, המשחקת בליגת הכדורסל המקצוענית, אן.בי.איי, מאז 1995, ואף זכתה בשנת 2019 באליפות היסטורית, לאחר שגברה בגמר על ‘גולדן סטייט’.

וכמובן יש כאן מוזיאונים חשובים, כמו המוזיאון המלכותי של אונטריו, שהוא המוזיאון הגדול ביותר בקנדה, עם למעלה מחמישה מיליון פריטים, המוצגים בו לראווה בכל יום משעה 10:00 ועד שעה 18:00. בימי ו’, המוזיאון פתוח עד שעה 21:30. ‘מוזיאון הטקסטיל‘ ראוי שיוקדשו לו שעה עד שעתיים לפחות, וכך גם גלריית האמנות ‘ארט גאלרי אוף אונטריו‘. 

מרחקי נסיעה מטורנטו

יעדים קרובים לטורנטו

מיסיסאוגה – 28 ק”מ

המילטון – 70 ק”מ

בּרמפּטון – 45 ק”מ

מפלי הניאגרה – 128 ק”מ

פטרבּורו – 140 ק”מ

בּופאלו, ניו-יורק- 159 ק”מ

יעדים רחוקים מטורנטו

דטרויט – 372 ק”מ

אוטאווה  – 453 ק”מ

קליבלנד, אוהיו – 470 ק”מ

מונטריאול – 545 ק”מ

ניו-יורק – 790 ק”מ

שיקגו – 838 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר