בּוֹסְטוֹן

העיר בּוסטון, השוכנת בחלק הצפון-מזרחי של ארצות הברית, בסמוך למפרץ מסצ’וסטס, נוסדה במאה ה-17 וידעה שגשוג כבר בתקופה הקולוניאלית. כערש המהפכה של ארצות-הברית, בוסטון אוצרת בתחומיה אתרים היסטוריים, יותר מאשר כל עיר אחרת בצפון אמריקה. כיום, בוסטון היא עיר מודרנית, המהווה מרכז תרבותי ואקדמאי ממעלה ראשונה. האוניברסיטה היוקרתית של הארוורד נמצאת בקיימברידג’ הסמוכה, והיא בוודאי מוסיפה לדימוי האלטיסטי שדבק בעיר בוסטון ובתושביה.

שדה-התעופה הבינלאומי של בוסטון נקרא לוֹגָן. השדה נמצא מזרחית למרכז העיר. כמו במרבית שדות-התעופה האמריקאיים, גם כאן, שירות יעיל של מוניות וקווי אוטובוס המשרתים את הנוסעים, אך הדרך הייחודית והחוויתית להגיע מהשדה העירה, היא באמצעות מעבורות – Harbor Express. הגעה לבוסטון במכונית תיעשה במרבית המקרים באמצעות אחד משני עורקי התנועה המרכזיים, ה-I90 שחוצה  את העיר מדרום לצפון או ה-I93 שמחבר את המערב למזרח.  ניתן כמובן להגיע לעיר באמצעות רכבות ואוטובוסים.

כדי להתרשם מההיסטוריה המפוארת של המקום מומלץ לערוך סיור רגלי לאורך “שביל החירות” המפורסם. מסלול זה, הנמתח על-פני ארבעה ק”מ, מסומן באמצעות פס של לבנים אדומות והוא מוביל את המבקרים ל-16 נקודות מעניינות, המסמלות אירועים חשובים בעברה של אמריקה. רצוי להתחיל את ההליכה מ’הפארק הציבורי הראשון של אמריקה’. מבין הנקודות הראויות-לציון: בית הנבחרים של מסצ’וסטס, חנות הספרים הפינתית בבית-הלבנים הנהדר, ‘בית הכינוסים הדרומי‘, וכן בית הנבחרים העתיק. המעוניינים יוכלו לבצע את הסיור לאורך המסלול – וכך גם סיורים נוספים בבוסטון – באמצעות סגווי.

מסלול הליכה נוסף יוצא גם הוא מגבעת בִּיקוֹן והוא ידוע בכינויו “דרך המורשת השחורה“. זהו סיור לאורך אתרים בעלי משמעות בהיסטוריה של האפרו-אמריקאים בבוסטון.

מלבד הנמל המפורסם בו התרחשה ‘מסיבת התה‘ ההיסטורית והבתים בהם ניהלו אבות האומה את ישיבותיהם, יש בבוסטון מוזיאונים רבים ובהם מוזיאון המדע האיכותי. המוזיאון פתוח כל יום עד שעה 17:00 ובימי ו’ עד שעה 21:00. מוזיאון האמנויות נחשב לאחד המוזיאונים המובילים בעולם בתחומים שונים, ובהם ביצירות השייכות לזרם האימפרסיוניזם, עם אוסף תמונות מרשים של הצייר קלוד מונה. עוד מוזיאון המכיל יצירות אמנות פנטסטיות הוא מוזיאון ‘גַרְדנֶר’.

ויש בעיר גם תיאטראות, אופרה, אולמות קונצרטים ושלל פעילויות. כמו בכל עיר גדולה אחרת בארה”ב גם כאן חיי לילה תוססים ואפשרויות בילוי מגוונות. המרתון של בוסטון, נערך אחת לשנה, בחודש אפריל, והוא נחשב לאחד המרתונים החשובים בעולם. וכמובן, אי-אפשר שלא להזכיר את קבוצת הכדורסל המהוללת של ה’בוסטון סלטיקס‘. לאחרונה, הקבוצה מזכירה את ימי התהילה, כפי שהיו בתקופתו של לארי בירד האגדי. בשנת 2020 הקבוצה הפסידה בגמר המזרח ל’מיאמי היט’.

המתחם היוקרתי של Back Bay מאגד מספר לא מבוטל של מסעדות מעולות ושל חנויות פאר. מדובר באזור שנמצא בין נהר צ’ארלס לבין ‘הגן הציבורי’. חלק מבתיה היפים של בוסטון מצויים בשכונה זו, ובהם בולטות הספריה הציבורית של העיר והכנסייה הצפונית מן המאה ה-18. רחוב הקניות האטרקטיבי ביותר הוא ה-ניוּבֵּרִי. מרכז הקניות של ‘פּרוּדֶנְשָל סֶנְטֶר’ שוכן לצלו של מגדל עם אותו שם, שני בגובהו, בכל בוסטון, רק לבניין המפורסם: ‘מגדל קלרנדון 200’. במתחם הבק-ביי שוכנת גם מכללת בּרקלִי למוזיקה.

לבוסטון מוקדי משיכה מיוחדים עבור ילדים. ראשית ולפני הכל, מוזיאון הילדים הנהדר. ובנוסף: גן חיות, ספריות לילדים, מרכזי לימוד הקשורים לאוניברסיטה, הצגות והופעות לילדים וחנויות צעצועים גדולות.

בין יתר האישים המפורסמים שנולדו וחיו בבוסטון נמצאים: בני שושלת קנדי, בנג’מין פרנקלין, אדגר אלן פו, סמואל אדאמס, סילביה פלאט  וג’ק למון.

מרחקי נסיעה מהעיר בוסטון

מרחקי נסיעה מהעיר בוסטון

יעדים קרובים לבוסטון

פרמינגהם, מסצ’וסטס – 36 ק”מ

וורצ’סטר – 75 ק”מ

פרובידנס – 81 ק”מ

קונקורד – 109 ק”מ

ספרינגפילד – 144 ק”מ

פורטלנד, מיין – 174 ק”מ

יעדים רחוקים מבוסטון

ניו-יורק – 350 ק”מ

מונטריאול  – 498 ק”מ

פילדלפיה – 500 ק”מ

טורונטו – 886 ק”מ

דטרויט – 1,135 ק”מ

שיקגו – 1,595 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר