זַלְצבּוּרְג

זַלְצבּוּרְג היא אחת הערים היפות והרומנטיות במרכז אירופה. העיר שוכנת בלב לבה של אוסטריה, בצל פסגתו האלפּינית של הר אונטרסבּרג, על גבול גרמניה, מזרחית לחבל בּוואריה. תרגום שמה של זלצבּורג לעברית: ‘עיר המלח’ או ‘מבצר המלח’.

לעיר שדה-תעופה קטן, אך ניתן להגיע אליה בנסיעה קצרה יחסית, ממינכן או מוינה. שדה-התעופה שוכן 5 ק”מ מערבית למרכז העיר. זלצבּורג היא בירתו של חבל ארץ עם אותו שם. העיר הוכרזה,  ע”י אונסקו,  כנכס מורשת לתרבות העולם. לזלצבּורג ולאזור בו היא שוכנת, היסטוריה מפוארת, אך היא מפורסמת בעיקר בזכות בנה המהולל והיצירתי, וולפגאנג אמדאוס מוצארט. בכל שנה מתקיימות כאן פעילויות רבות הקשורות באמן וביצירתו. גם הסופר הנפלא סטפן צוויג חי בעיר בין השנים 1919 ועד 1934.

יופיה של העיר הקטנה ניכר באופן מיוחד, בתצפית מן המצוק הדרומי של מונכסבּרג, עליו ממוקמת המצודה. אפשר להגיע למקום ברכבת חשמלית קטנה, אך מומלץ להתאמץ ולטפס רגלית אל האתר אשר תחילת בנייתו במאה ה-11 וממנו זלצבּורג נראית כמו עיר מצויירת, החצויה לשניים על-ידי נהר הזַלְצַך. בצריף העץ המפורסם, אשר בגן המצודה, חיבר מוצארט חלקים נכבדים מן היצירה ‘חליל הקסם’.

המרכז ההיסטורי של הישוב ממוקם לאורך הגדה הדרומית של הנהר. בלב המיתחם שוכנת הקתדרלה של זלצבּורג, אשר נשרפה ונהרסה במהלך ההיסטוריה, מספר פעמים. הקתדרלה שוקמה לאחר מלחמת העולם השניה והיא מהווה מאז, אתר משיכה לתושבי המקום ולתיירים. הקתדרלה של זלצבּורג נחשבת לאחת הדוגמאות המרשימות של ארכיטקטורת הבּארוק. בכלל, סגנון הבּארוק שולט כאן. ולכן, כדאי גם לסור אל מוזיאון הבּארוק.

במרחק הליכה קצר מן הקתדרלה מצויים שניים מהמוזיאונים היפים של זלצבורג: ‘מוזיאון פּנורמה‘ וכן ‘מוזיאון זלצבּורג‘. בסמוך, שוכנת כיכר מוצארטפּלאץ הקסומה ובמרכזה פסל של מוצארט שניצב במקום מאז 1842. הבית בו גרה משפחתו של מוצארט מאז היה בן 17, וכן הבית בו נולד המלחין משמשים כחלק מתוך קומפּלקס של מוזיאונים. מעבר לעניין שמעוררים המוצגים האישיים שהיו שייכים לאמן הגאון, המקום משקף בית אופייני למשפחה בּורגנית מן המאה ה-18. בחדר השינה של מוצארט, מוצגות תמונות של זלצבּורג מתקופות שונות. כדי להמחיש עד כמה אישיותו של האמן הייתה בלתי שיגרתית, הניחו את התמונות במהופך… בחדר אחר בבית, הקיר מכוסה בכיתוב של תולדות חייו, בגרמנית. המוזיאון פתוח כל יום משעה 09:30 ועד 17:30. מחיר כרטיס כניסה 11 € לכל אחד מהבתים, או כרטיס משולב לשניהם ב-18 €.

בשיפולי העיר העתיקה, למורדות המונכסבּרג ניתן לבקר במוזיאון המצויין לאמנות מודרנית. יש הטוענים שזהו אחד המוזיאונים הטובים מסוגם, באירופה כולה. הוא ללא ספק אחד המוזיאונים הממוקמים באופן המרהיב ביותר, עם נוף מופלא על העיר זלצבּורג. מבנה זה, ביחד עם המבנה במיתחם ההיסטורי: רופרטינום, מאכלסים אלפי יצירות מודרניות של אמנות עכשווית.

מעבר לנהר, ניצבת לתפארת, אוניברסיטת המוסיקה ‘מוצרטאום‘ ולידה משתרעים גני מירבּל היפים ובהם גם מוזיאון הבארוק, שהוזכר כאן לעיל. בנוסף לאתרים בולטים אלו, העיר משופעת בכיכרות, בכנסיות ומנזרים ובמוזיאונים, אך מעל הכל זלצבּורג היא עיר שנעים לטייל ברחובותיה וליהנות מהאווירה המופלאה שהיא משרה. 

קפה ‘טוֹמָסֵלִי‘ הוותיק, שהפך זה מכבר למותג מקומי, ממוקם ב-Alter Markt 9. מדובר בבית-הקפה הכי אוסטרי בזלצבּורג. טעים מאד, לא יקר, והשירות מאד אדיב. ממש ממול, מצוי Furst הקטן והצנוע יותר. פה ניתן למצוא את ה’מוצרט קוגלס’ הכי טעימים.

בזלצבּורג, כיאה וכמתבקש, החוויה הקולינרית הבולטת, משולבת עם לחניו של מוצארט. בכל ערב (כשאין מגפת קורונה כמובן) נערך קונצרט, במסעדה העתיקה ביותר במרכז אירופה ‘סנט פּטר‘. וכך, תמורת 76 € לאדם, סועדים האורחים, לאור נרות, תפריט קלאסי, כפי שהיה נהוג במאה ה-18, ומקשיבים לקונצרט.

חובבי מוסיקה קלאסית נוהרים לזלצבורג בכל קיץ כדי להשתתף בפסטיבל המקומי, שמוגדר כפסטיבל החשוב בעולם למוסיקה קלאסית. יש להזמין כרטיסים באתר האינטרנט. בכל שנה, בחודש אפריל, נערך בעיר פסטיבל פסחא מסורתי. 

מטיילים חרוצים המעונינים להקיף  במהלך הסיור בזלצבּורג את מרבית אתריה של העיר יוכלו לרכוש במקום כרטיס הקרוי ‘Salzburg Card‘. עלותו של הכרטיס  26 € למבוגר ומחצית מזה לילדים ונערים עד גיל 15 . הכרטיס יפה ל-24 שעות והוא מאפשר נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית, וכן ביקור ביעדים החשובים ביותר בזלצבורג, כפי שמפרסמת לשכת התיירות המקומית.

מרחקי נסיעה מהעיר זלצבּורג

מרחקי נסיעה מהעיר זלצבּורג

יעדים קרובים לזלצבּורג

זלפלדן – 74 ק”מ

קיצבּהיל – 84 ק”מ

וֶלְס – 108 ק”מ

לינץ – 132 ק”מ

שטייר – 134 ק”מ

אינסבּרוק – 186 ק”מ

יעדים רחוקים מזלצבּורג

לובּליאנה – 277 ק”מ

וינה – 298 ק”מ

פּראג – 340 ק”מ

בּרטיסלבה – 383 ק”מ

ונציה – 437 ק”מ

בּודפּשט – 549 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר