אדינבּורו

הסופר לואיס סטיבנסון (אי המטמון), תיאר באחד מספריו את העיר הסקוטית אדינבּורו כהשתקפות מוצלחת של פּריז. סטיבנסון, יליד אדינבּורו בעצמו, התגאה במיוחד בארכיטקטורה המופלאה של הבניינים הג’ורג’יאנים בעיר העתיקה, אלו הגולשים לאורך ה”מייל המלכותי” בואכה העיר החדשה והתוססת, במצודה המרשימה, בסמטאות ימֵי הביניים ובחצרות האופייניות לעיר.

אדינבּורו מפורסמת בעולם כולו, בזכות הפסטיבל הגדול הנערך כאן בכל שנה, בחודש אוגוסט (בשנים בהן אין מגפת קורונה). זהו אחד מהפסטיבלים המבוקשים ביותר וככל הנראה, אחד מאירועי התרבות שכל חובב אמנות ירצה להשתתף בו. מעבר לפעילויות וההתרחשויות הרבות המקובלות בכל שנה, כגון: ג’ז, פרינג’, קולנוע ותיאטרון, מתקיימת כאן גם תערוכת ספרים גדולה ומרשימה במיוחד. המעוניינים, יוכלו לצפות באירוע המסורתי של מצעד צבאי. מי שיקדים ויגיע לסקוטלנד בחודש מאי, יוכל ליהנות ביחד עם ילדיו בפסטיבל התיאטרון לילדים.

לעיר שדה תעופה משלה והיא מקושרת בטיסות לישראל בעיקר דרך לונדון ופרנקפורט. כל הרכבות מגיעות לתחנת הרכבת המקומית הקרויה Waverley. נסיעה ללונדון נמשכת בדרך-כלל כחמש שעות. אפשרות מעניינת נוספת להגיע לאדינבּורו, מלבד נהיגה ברכב שכור, היא במעבורת המפליגה מבלגיה. למי שמגיע מהיבשה לסקוטלנד ואין לו עניין בביקור באנגליה, זה עשוי להיות קיצור דרך משמעותי. אדינבּורו שוכנת בקו רוחב 55° ומשום היותה צפונית כל-כך השמש שוקעת כאן בחודש יוני אחרי השעה עשר בלילה, ואילו בשיא החורף היא שוקעת בשעה רבע לארבע אחה”צ. בחודשי הקיץ בכלל ובתקופת הפסטיבל בפרט, מומלץ להזמין מקום לינה מראש. ניתן לרכוש את ה’אדינבּורו פּסוליהנות משפע של הטבות והנחות וכן כניסות חופשיות למרבית האתרים החשובים בעיר.

המצודה של אדינבּורו הפכה זה מכבר לסמל סקוטי מובהק. היא יושבת על הר געש כבוי וחולשת על מרכז העיר. התצפית הנפלאה מן המצודה, המוזיאון, בית התפילה העתיק, ואתרים נוספים במקום, הופכים את הביקור במצודה לאירוע שרצוי להקדיש לו שעות אחדות. ה”מייל המלכותי”, יוצא מן המצודה ונמתח עד ארמון הולירוד והוא נחשב לאחד הרחובות המרתקים באירופה. מלבד המונומנטים הייחודים, הבניינים היפים והחצרות הנפלאות, אפשר לבקר כאן גם במרכז המייצר את הוויסקי הסקוטי המפורסם. כמו-כן לא כדאי להחמיץ את ‘מוזיאון הילדות‘ הנמצא מול בית ג’ון נוקס.

בפארק הולירוד נהגו מלכי סקוטלנד לצאת למסעות צייד. היום זהו מקום אידאלי לטיולים רגליים נעימים, או לרכיבה על אופניים באחת ה”ריאות הירוקות” הנרחבות ביותר בשטחה של עיר כלשהי בממלכה המאוחדת. המוזיאון המלכותי של סקוטלנד שוכן בתוך בניין מהתקופה הויקטוריאנית. גם האוניברסיטה של אדינבּורו, שהוקמה במאה ה-16, מצדיקה ביקור.

אתרים נוספים בעלי חשיבות בעיר, הם: ‘גבעת קַלְטוֹןממנה מצולמות מרבית התמונות המרהיבות של אדינבּורו. על הגבעה ‘מגדל נלסון’, המציין את נצחונו של האדמירל על הצרפתים. ‘שפך הנהר פורת‘, האיים הקטנים שבו וכן הגשר המרשים שמעל הנהר. ‘כנסיית גְרֵייפְרִיאַס, הקשורה להיסטוריה של מלחמות הדת בסקוטלנד. הרחבה הצמודה לכנסייה רוויה בדם המעונים והמוצאים להורג וסיפורים מעוררי פלצות נקשרו למקום. 

בכלל, הסקוטים נלהבים מאוד לסיפורי אימים וכך אפשר להצטרף, בערבים האפלים של אדינבורו, לסיורים מכושפים, הנערכים בעיר העתיקה, בעקבות שדים ורוחות. מטיילים מזוכיסטים שאינם מסתפקים בסיפורים על מכשפות, יוכלו להצטמרר ולהתחלחל במבוך התת-קרקעי של מערכת הצינוקים שמתחת ל”מייל המלכותי”.

מערבית לעיר מצויה ‘טירת הוֹפְּטוּן. ליד הטירה הציורית שוכן גם מבצר מרשים מן המאה ה-15 ‘בְּלאקנֶס קָאסֶל‘. כמו יפו לתל-אביב, כך גם לאדינבורו עיר שכנה (Leith), אשר חוברה אליה והיא משמשת לה כנמל. יש כאן טיילת נפלאה הנמתחת מן הנמל, לאורך גדת הנהר והיא מתאימה במיוחד לרוכבי אופניים. גם בלייט מתנהל פסטיבל אמנות, אמנם צנוע בהרבה מהפסטיבל של אדינבּורו, אך למי שמגיע לכאן בחודש יוני, זהו בהחלט אירוע מסקרן. 

מרחקי נסיעה מאדינבּורו

מרחקי נסיעה מאדינבּורו

יעדים קרובים לאדינבּורו

דנפרמלין – 30 ק”מ

קיקרלדי – 47 ק”מ

גלזגו – 75 ק”מ

דנדי – 89 ק”מ

דמפריס – 116 ק”מ

קרלייל – 158 ק”מ

סנדרלנד – 197 ק”מ

יעדים רחוקים מאדינבּורו

אינוורנס – 253 ק”מ

בּלקפּול – 317 ק”מ

יורק – 326 ק”מ

מנצ’סטר – 352 ק”מ

ליברפּול – 355 ק”מ

לונדון – 640 ק”מ

דובר – 754 ק”מ

ראו כתבות על יעדים מרתקים בוייטנאם

ניתן לשתף את המאמר