לִיסְבּוֹן

ליסבון, בירת פּורטוגל, היא המערבית שבבירות אירופה והיא גם הקרובה שבהן ליבשת אפריקה. העיר שוכנת בחלקו הדרומי של חצי האי האיבּרי. מערבה לה, האוקינוס האטלנטי. השפעתו של האוקינוס ומיקומה הגיאוגרפי של ליסבּון הם אשר הקנו לה את אופיה המיוחד.

מהנמל של ליסבּון הפליגו הספנים האגדיים, פדרו קברל, וסקו דה גמה וברתולימאו דיאס, אל מסעותיהם החלוציים לגילוי נתיבי הים, אל כף התקווה הטובה בדרום אפריקה, אל הודו ואל ברזיל. היה זה בתקופת השגשוג של האימפריה הפּורטוגזית, בסוף המאה ה-15 ובמהלך המאה ה-16.

שדה-התעופה הבינלאומי של ליסבּון נמצא 7 ק”מ צפונית לעיר. בתוך ליסבּון עצמה עלות הנסיעה במוניות אינה גבוהה יחסית, ובכל-זאת החלופה הנוחה היא זו של הטראמים החשמליים ושל הרכבת התחתית, המטרו. כדאי לקנות כרטיס המקנה נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית למשך 24 שעות, במחיר 6.40 €, או לרכוש כרטיס משולב ומשתלם בשם לִיסְבּוֹאָה קַארְד‘, המקנה נסיעות חופשיות בתחבורה הציבורית, כניסה לאתרים ולמוזיאונים והטבות נוספות, המחיר 20.00 € למבוגר, ל-24 שעות.

ליסבּון ממוקמת לשפכו של נהר הטֵז’וֹ. העיר בנויה על-פני שבע גבעות באזור רגיש במיוחד לפעילות ססמית. רוחבו של הנהר במקום בו הוא נפגש עם האוקיינוס מגיע לכ-20 ק”מ ועל-כן כדי לחבר את מרכז העיר עם פרווריה של ליסבּון היה צורך בבניית גשרים ובהם בולט המפעל ההנדסי אדיר המימדים של ‘גשר וסקו דה גאמה‘.

רובע בָּאִישָׁה – “העיר התחתית”, מהווה את המרכז המסחרי של העיר. עיקר העניין במתחם זה ממוקד בין שתי הכיכרות המרכזיות: ‘פְּרָאסָה רוֹסְיוֹ’ וֹ’פְּרָאסָה דה קוֹמֶרְסיו‘, המחוברות זו לזו באמצעות ‘מדרחוב אוגוסטָׁה‘. בכניסה למדרחוב, לבאים מפּראסה דה קומרסיו, מצוי ‘שער ויקטוריה’. גם כאן, כמו במרכזי ערים אחרות באירופה, בתי-קפה לתיירים, חנויות המוכרות מזכרות, רוכלים אסרטיביים ובדרך-כלל גם קהל גדול של מטיילים. ייחודו של המדרחוב טמון בנינוחות בה הוא מתנהל. במקביל לאוגוסטה מתוחים רחובות של בעלי-מלאכה, המכונים, כל-אחד מהם, על-פי בעלי המלאכה המאכלסים אותו.

מ’פּראסה רוסיו’ ועד ‘פְּרָאסָה מרקיז פּוֹמְבַּל‘ משתרעת בחן רב השדרה הייצוגית ביותר של ליסבון, היא אַוונִידָה דָה לִיבֶּרְדַד, “השאנז אליזה” של פּורטוגל. המדרכות הנרחבות מעוטרות באלגנטיות ומוצלות בידי דקלים נישאים. מלבד חנויות ומסעדות, כמתבקש משדרה פופולארית כל-כך, ניתן למצוא פה מספר מרשים של בתי-מלון.

מעלית מונומנטלית, כזו המזכירה את המעלית של סלבדור בּהאיה, מעלה את הנוסעים מן העיר התחתית, אל רובע צ’יאדו בעיר העילית. מן התחנה העילית אליה מגיעה המעלית, קיימת תצפית יפה על ליסבּון. דרך נוספת המובילה מרובע בָּאִישָׁה למעלה אחת הגבעות המזרחיות היא באמצעות הקרונית החשמלית ‘אֵלֵוָודוֹר דָה גְלוֹרְיָה‘. כדאי לשים-לב גם לקו 28 של החשמלית הציבורית, הנע במסלול תיירותי ונסיעתו האטית למדי, מאפשרת סיור היכרות עם ליסבון.

ממערב לעיר התחתית, באזור צ’יאדו וקַארְמוֹ, וכן ברובע בַּארְיוֹ, פרושים בתי הקפה, חנויות הספרים, המוזיאון לאמנות עכשווית והבוטיקים היוקרתיים יותר. לב הבּוהמה. בית הקפה המפורסם ביותר של ליסבון נמצא בצ’יאדו: ‘A Brasileira‘. כאן גם הריכוז המעניין של מועדוני פָאדוֹ. פאדו היא מוסיקה עממית פורטוגזית, המאגדת את המורשת התרבותית שניכסו לעצמם בני פורטוגל במושבות שמעבר לים. ראו באותו אזור גם את ‘כנסיית קארמו’ וההריסות הצמודות אליה אשר נותרו בכוונת מכוון כעדות לרעידת האדמה הקטלנית של שנת 1755.

מן העבר השני, השכונה היפה ביותר של בירת פּורטוגל: ‘אָלָאפָאמָה‘, הנראית מעט כמו קסבָּה של עיר מוסלמית. מעל הכל ‘ארמון סאו ז’ורז’ה‘ המשקיף ממעלה הצוק על העיר כולה. יסודותיו של הארמון נבנו עוד בימי הויזיגותים. המוּרים מצפון אפריקה הרחיבו את המקום ומלכי פּורטוגל השלימו את המלאכה. אין להחמיץ את התצפית מאחד ממגדלי השמירה של סאו ז’ורז’ה. בחלקה הדרומי של אלאפאמָה ממוקמת הקתדרלה העירונית. בין סימטאותיה של אלאפאמָה ניתן למצוא את ‘רחוב היהודים‘, שריד לקהילה היהודית שהתגוררה במקום, לפני הגירוש הגדול.

יעד מרוחק מעט, אך אטרקטיבי למדי, הנו ‘מנזר הירונימוס‘ ברובע בֵּלֶם. מדובר באחד המבנים היפים בפּורטוגל כולה. עצמותיו של וסקו דה גאמה, שתחילה נקבר בקוצ’ין, הועברו לפּורטוגל ולאחר תלאות וטלטלות הגיעו בסופו של דבר לקבר השיש שבכנסיה. מנזר הירונימוס מצטיין בויטראז’ים מרהיבים. עוד בשכונה: הארמון הנשיאותי ו’מגדל בֵּלֶם‘, וכן ‘מעדניית פּסטאיס דה בֵּלֶם’ , מוסד רב תהילה עבור בני ליסבּון.

המוזיאון הלאומי לאריחים‘ ממוקם במבנה עתיק, בחלקה הדרום מזרחי של ליסבּון, בסמוך לגדת הנהר. המוזיאון מציג עבודות מעניינות על אריחים ומלמד את המבקרים בו, עד כמה לאריחים חשיבות גדולה בהיסטוריה של העיר. מוזיאון נוסף בעל משקל סגולי הוא ‘מוזיאון גוּלְבֶּנְקִיאַן‘.

כ-30 ק”מ צפון מערבית לליסבון שוכנת העיירה היפהפיה סִינְטרָה. המקום הוכרז כאתר מורשת של אונסקו.

מרחקי נסיעה מליסבּון

מרחקי נסיעה מליסבּון

יעדים בפּורטוגל

אָמָדוֹרָה – 13 ק”מ

לייריה – 131 ק”מ

פּוֹמְבַּל – 169 ק”מ

קוֹימְבּרָה – 206 ק”מ

מרידה – 287 ק”מ

פּורטו – 313 ק”מ

בּראגה – 363 ק”מ

יעדים מחוץ לפּורטוגל

סביליה – 392 ק”מ

קורדובּה – 502 ק”מ

מדריד – 629 ק”מ

גיבּרלטר – 657 ק”מ

וָלֶנְסיָה – 881 ק”מ

בּרצלונה – 1,244 ק”מ

פּריז – 1,750 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר