ווילטשייר

מחוז ווילטשייר בדרום מערב אנגליה, מהווה חלק מחבל ווּסֶקְס רווי המסורת האנגלית, והוא ידוע בעיקר בזכות האתרים הפְּרה היסטוריים שבתחומיו, ובהם המוקד המהולל של סְטוֹנהֶנְג’. אבל התיירים נמשכים על-פי-רוב דווקא אל עיירות השוק הקטנות של ווילטשייר, אל הכפרים הנידחים ואל האחוזות הנטועות במרחבים הירוקים.

הדרך הקצרה מלונדון אל סווינדוֹן, העיר הצפונית של ווילטשייר, היא בנסיעה לאורך של כ-130 ק”מ על הכביש המהיר M4. אפשר גם להאריך מעט את הדרך ולחנות בעיר המרתקת אוקספורד ואחר-כך לחצות את אפיקו של נהר התמזה המפריד בין מחוז גלוסטשייר הצפוני יותר לבין מחוז חפצנו.

סווינדון היא עיר פרובינציאלית אפרורית, אך לא נעדרת חן. מוזיאון רכבות הקיטור ‘סְטִיםהוא האטרקציה הבולטת של העיר. בסווינדון גם כיכר מוזרה המנתבת את התנועה באמצעות חמש כיכרות משנה והמבנה הייחודי הזה, למרות הלגלוג שהוא עורר בקרב הציניקנים, מוכיח את עצמו כיעיל ואף זכה לכינוי המחמיא: “מעגל הקסם”.

מעט צפונית לסווינדון משתרע על-פני שטח נרחב ‘פארק המים של קוטסוולד,  עם מעל 100 אגמים. הפארק חביב במיוחד על צפרים הבאים לצפות כאן בזנים שונים של עופות וציפורים נדירות. בעיבוריה המערביים של סווינדון כדאי לבקר ב’לִידְיַארְד פּארק, בית אחוזה ג’ורג’יאני מאמצע המאה ה-18.

העיירה העתיקה  מַלְמֶסְבּוּרִי יושבת כ-50 ק”מ צפון מזרחית לעיר הנמל הגדולה בְּרִיסטוֹל. במלמסבורי מנזר עתיק השוכן על גבעה ומשקיף על העיירות הקטנות שבשיפוליו. המנזר גם צמוד לגנים מטופחים שבימי הקיץ פורחים בהם ורדים.

קָסֶל קוֹמְבֶּההיא עיירה יפהפייה שמרבית תושביה התפרנסו בעבר מטוויית חוטים ואריגת בדים. במרכזה של קסל קומבּה כיכר השוק וסביבה בתים עתיקים ורק החנויות המוכרות מזכרות לתיירים מעיבות על המראה הכללי.

כשבעה ק”מ מן הישוב Chippenham, נמצא בית האחוזה ‘קוֹרְשַׁם קורְט, המוקף מדשאות. הביקור במקום מאפשר הצצה אל נבכי חווילה אופיינית של בני המעמד העליון מן המאה ה-18. גם ‘מנזר לָאקוֹק‘ שוכן סמוך לישוב זה. מעט דרומה מכאן ממוקמת Melksham שהיוותה בעבר תחנה מועדפת עבור בני המלוכה, ליציאה למסעות הציד שלהם.

לבּרַדְפוֹרד, בחלק המערבי ביותר של ווילטשייר, גשר עתיק נהדר, כנסיה צנועה אך יפה ובתֵי אבן הבנויים לצדי הרחובות הצרים של העיר הקטנה. חלק ניכר מרחובות אלו מטפסים במעלה הגבעה שבּרדפורד מתפלשת במורדותיה. כדי להגיע לעמדת תצפית יש ללכת ברגל מעבר לנקודה בה המכונית יכולה לנסוע. ההליכה אינה קלה, אבל המאמץ כדאי, כי מהחלק העליון נגלית תמונת נוף מרשימה ובימי הקיץ השקיעות פה מרהיבות.

מעבר ל’נהר אָבוֹן’ נמצאת העיר המרכזית של הנפה, היא טְראוּבְּרִידְג’. נהר אבון וכן התעלה שלדרומו מהווים נתיבי שייט המאפשרים גם לתיירים לנוע במרחבי המחוז על-פני המים. טראובּרידג’ שהיוותה מרכז למלאכות האריגה והסריגה בצמר, ידעה שגשוג בתחילת המאה ה-19 עם כניסתן של מכונות הקיטור לתעשיית האריגה ועם הגעתם של בעלֵי ממון ומשקיעים לעיר, אז היא הפכה לישוב מרכזי וחשוב. המוזיאון המקומי משקף את ההיסטוריה של העיר ושל האזור כולו ומספר באופן מאלף את סיפור הטקסטיל והצמר של טראובּרידג’.

במחוז ווילטשייר מספר ציורי גרפיטי של סוסים לבנים, המשורטטים על-גבי סלעים מאבןגיר רכה או נכון יותר חושפים את אבן הגיר לאחר שהצמחייה נגזמת בהתאם. בווּסְטבּוּרי נמצא “הסוס הלבן” העתיק ביותר, המתייחס על-פי האגדות לניצחונו בקרב של המלך אלפרד במאה התשיעית. לווסטבורי כדאי להגיע מטראובּרידג’ בנסיעה על כביש A36. מזרחה מכאן פרושה ‘ערבת סָלִיסְבּוּרִי’ ובעמק הנרחב הקרוי על-שמו של הסוס הלבן, ניתן לערוך טיולים רגליים במסלולים כפריים, בהליכה קלילה המתאימה גם למטיילים פחות ספורטיביים. דרומה מכאן שוכנת עיירה מעניינת נוספת  Warminster שגם ממנה ניתן לצאת לאותם טיולי טבע, ברגל או באופניים.

משפחות עם ילדים יופתעו ממיגוון הפעילויות שמציע פארק הספארי של לוֹנְגלִיט. הפארק המיוער מקיף את בית האחוזה המקומי, שהוא כשלעצמו אתר המצדיק ביקור ואחד המבנים המרשימים שהותירו האצילים האנגליים באזור. מלבד החיות בתחומי הספארי רחב-הידיים, יש כאן גם מבוכי ענק שעשויים לדלות את מלוא האנרגיה גם מזאטוטים היפּראקטיביים.

הקתדרלה מימי הביניים השוכנת בעיר ההיסטורית סָלִיסְבּוּרִי, היא אחת הקתדרלות היפות באנגליה כולה. היא אף מתגאה בצריח הגבוה ביותר במדינה. לקתדרלה גם חצר קסומה וייחודית. ועבורה, עבור חצר זו לבדה, רצוי לפנות שעה מלאה. מלבד הקתדרלה לעיר הקטנה רחובות ציוריים ובתים מימי שושלת טיודור. המעוניינים לבלות לילה בעיר יוכלו לעשות זאת במלון הקסום ‘גְרַסְמֶר הָאוּס‘. זו עשויה להיות תחנת היציאה לביקור באתר בה’ הידיעה של האזור: סטונהנג’.

סטונהנג’  מהווה את אתר המגליתים הפּרה היסטורי המוכר ביותר באירופה. אי אפשר להפריז בחשיבותו של האתר שגם הוכרז כנכס מורשת לתרבות העולם. סטונהנג’ ממוקמת בחלקה המזרחי של ‘ערבת סליסבּורי’ אשר הוזכרה כאן למעלה. האתר שנחקר באופן מקיף על-ידי מדענים נותר אפוף מסתורין בשל כובד האבנים שהובאו לכאן ללא אמצעי שינוע ובשל מבנהו העגול והמוזר ששימש כנראה מעין לוח אסטרולוגי מתוחכם משהו, בהתחשב בכך שמדובר בתכנון ובבניה שנעשו לפני כ-5000 שנה, במהלך התקופה הניאוליטית, על-ידי קהילות קדומות של עובדי השמש והירח. בסטונהנג’ המוקפת חפיר ענק, ניתן למצוא מלבד האבנים גם תלי קבורה מעניינים. העיירה הקרובה ביותר למקום, למי שרוצה ללון ולאכול בסביבה הקרובה, היא אמסבּורי.

לסיום, אי-אפשר שלא להזכיר במלים ספורות את העיר הנפלאה באת’ Bath, שאמנם אינה שייכת ממש למחוז ווילטשייר, אלא נושקת לגבולו המערבי, אבל היא בפירוש אחד היעדים האטרקטיביים של דרום אנגליה וראוי שהיא תיכלל במסלולו של כל אורח שנמצא באזור.

מרחקי נסיעה מהעיר סווינדון

מרחקי נסיעה מהעיר סווינדון

יעדים קרובים לסווינדון

צ’יפּנהאם – 34 ק”מ

אוקספורד- 49 ק”מ

בּרדפורד און אבון – 50 ק”מ

סטונהנג’ – 56 ק”מ

בַּאת’ – 58 ק”מ

בּריסטול – 68 ק”מ

רדינג – 64 ק”מ

יעדים רחוקים מסווינדון

לונדון – 130 ק”מ

בּרמינגהאם – 136 ק”מ

קיימבּרידג’- 177 ק”מ

דובר – 252 ק”מ

מנצ’סטר – 263 ק”מ

ליברפּול – 283 ק”מ

אדינבּורו – 661 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר