סומרסט

מחוז סומרסט הוא אחד מתוך שמונה מחוזות באזור ‘דרום מערב אנגליה‘. המחוז שוכן דרומית ומערבית לתעלת בְּרִיסְטוֹל. העיר בּריסטול עצמה, נושקת לסומרסט ובה גם מצוי שדה-התעופה, המשרת את הבאים למחוז. מעבר לתעלה, במרחק שייט קצר, מצויה קארדיף בירת ויילסכבשאר המקומות באזור זה של אנגליה, גם כאן נופים כפריים, בתי תפילה קטנים, עיירות עתיקות וקו חוף מפותל, המזכיר את סיפוריהם המסתוריים של יורדי הים המיתולוגיים. אך לתיירים, סיבה אחת מרכזית להגיע למחוז סומרסט: העיר בּאת’.

הדרך הקצרה מלונדון אל בּאת’ Bath, העיר הקסומה של סומרסט, היא בנסיעה לאורך של כ-185 ק”מ על הכביש המהיר M4. כדאי לערוך בדרך ביקור במחוז ווילטשייר ובעיקר באתר הפְּרה היסטורי של סטונהנג’. לשם כך יש להדרים מעט לפני ההגעה לסווינדון, דרך מַרְלבּוֹרוֹ שבעמק קֶנְת, ולהמשיך לבּאת’ בכביש A36.

בּאת’ מתפרשת לצלן של גבעות מוריקות, המקיפות את אגן ההיקוות של נהר אבון. חלק מבתיה היפים של העיר בנויים בשיפולי אותן גבעות, וכך רחובותיה של באת’ הולכים ונהיים תלולים, ככל שמתרחקים מהמרכז. המקום מפורסם בזכות המעיינות החמים המקיפים אותו, ובזכות המרחצאות הרומיים ואתרי הנופש הנלווים אליהם. יופיה של באת’ זיכה אותה בתואר הנכסף: נכס מורשת של אונסקו.

שרידי המרחצאות הרומיים נותרו בלבה של העיר, כמעט בשלומתם. במרכז אתר המרחצאות נובע המעיין הקדוש עם מים תרמיים בטמפרטורה של 46°C. המבנה כולו, כולל מקדש לאלה מינרווה, נבנה סביב המעיין. בימים ההם, התופעה של מים חמים ושופעים הנפלטים מן הארץ הקרה, נראו לרומאים כמעשה האלים. הביקורים במקום נערכים בכל יום משעה 09:00 בבוקר ועד שעה 17:00. בחודשי הקיץ האתר פתוח עד 21:00 ונערכת בו תכנית לילה מיוחדת.

ביציאה מהמרחצאות הרומיים, ניתן לדלג 2000 שנה קדימה וליהנות מאותם מֵי מרפא, במרכז הספּא המודרני של Thermae Spa. עלותם של הטיפולים אינה זולה. לדוגמה: טיפול בן שעתיים, אשר יכלול מלבד הרחצה גם מסג’ בפנים ובגב, יעלה כ-£85 לאדם, בימות השבוע, ובסופי שבוע תחול תוספת של חמישה פּאונד.

בסמוך למרחצאות ממוקם המנזר של בּאת’. צפונית מזרחית למרחצאות ולמנזר, כדאי לחצות את הנהר על גבי גשר הקשתות מן המאה ה-18. בחלקה הצפוני של באת’, מצויים שניים מהאתרים המופלאים של העיר, המייצגים את האדריכלות הג’ורג’יאנית במיטבה: ‘הסהר המלכותי’, סידרת בתים הבנויים בצורת קשת ויוצרים מיתווה אורבאני עוצר נשימה, וכן הכיכר היפה שמול המבנים The Circus. גם התיאטרון המקומי, אחד היפים באי הבּריטי, ראוי לביקור.

הסופרת ג’יין אוסטן חיה כאן במשך 5 שנים, בתחילת המאה ה-19, והיא נחשבת לתושבת בּאת’ המפורסמת ביותר. המרכז על שמה, שוכן במרחק הליכה מה”סירקוס”. מוזיאונים מעניינים נוספים בעיר: ‘מוזיאון האופנה‘, ‘הגלריה לאמנות ויקטוריה‘, ‘מוזיאון האסטרונומיה‘.

בכל מחוז סומרסט, קיים רק עוד ישוב אחד במעמד של עיר: Wells, הממוקמת 35 ק”מ דרום מערבית לבּאת’, מעבר לגבעות מנדיפ. בוולס מתבלטת קתדרלה גותית מרהיבה. בנייתה של הקתדרלה נמשכה למעלה מ-300 שנה. רחוב Vicars Close נחשב לרחוב הבּריטי שנשמר באופן האותנטי ביותר מתקופת ימי הביניים. כדאי גם לסייר בארמון הבישוף ובגנים הסובבים אותו וכן במוזיאון המקומי.

במרחק נסיעה קצר מוולס, מצוי ערוץ צֵ’דַר והמערות שבו. הלאה מכאן, שוכנת גם העיירה צ’דר. זה המקום שעל שמו קרויה הגבינה המפורסמת. גבינת צ’דר היא הגבינה הפופאלרית ביותר באיים הבּריטיים. צ’דר היא גם מרכז לתותֵי שדה ועושה רושם שהתושבים גאים במיוחד בתותים ולאו דווקא בגבינה.

מעט דרומית לוולס, שוכנת העיירה הציורית גלסטונברי. במעלה גבעה ירוקה בסמוך לישוב מזדקר לו מגדל צריח שנראה למרחקים. מלבד שרידיו של מנזר מיתולוגי, יש כאן גם מוזיאון חביב המציג את חיי הכפריים במחוז סומרסט.

אלו המגלים עניין בגיאולוגיה ירצו בוודאי לסייר באזור ‘סומרסט לֵוֶולְס‘. אדמת חרסית מוצפת מים יוצרת כאן מיתווה קרקע ייחודי. האדמה פוריה במיוחד ומתאימה לגידול צמחיה מגוונת. עצי ערבה לרוב ושדות מרעה מהווים נוף אופייני לאזור השטוח הזה. העיירה הבולטת ביותר במתחם הלוולס היא Bridgwater, בה נערך הקרנבל של דרום מערב אנגליה.

טָאוּנְטוֹן משמשת כעיר המחוז של סומרסט. במקורה, זוהי עיירת שוק, שהלכה וצמחה עם השנים. ‘שוק האיכרים’ הנערך כאן בכל יום ה’, הוא מזכרת נעימה למקורותיה של טאונטון. בימי ב’ מתקיים שוק עתיקות ברחוב סילבר. בימים אחרים ניתן למצוא בישוב מספר מרכזי קניות נחמדים, בעיקר עבור ילדים. למטיילים בעלי תקציב נדיב, מומלץ ללון במלון היוקרתי The Castle – המלון המשובח של סומרסט.

בחלקו המערבי של המחוז, בנסיעה של כ-50 ק”מ מטאונטון, פרוש ‘הפארק הלאומי אֶקְסמוּר‘. הפארק גובל בקו החוף המרשים של תעלת בּריסטול. ניתן ללכת ברגל (אין שום דרך גישה אחרת) עד לישוב הזעיר Culbone, ומשם לצפות בצוקים הצוללים מעל 350 מ’. גם בסמוך לַחוף צוקֵי ים מרשימים, שהמוכרים שבהם הם ‘צוקי הַנְגמַן’. בגבולו הצפון מזרחי של הפארק ממוקמת עיירה יפהפיה, דַנְסְטֶר שמה. יש פה ארמון נהדר וכן כנסיה יפה וטחנת קמח היסטורית.

דרומית לטאונטון שוכנת העיירה וולינגטון. מכאן יצא הדוכס מוולינגטון, זה אשר הביס את נפוליאון בקרב ווטרלו. על שמה של העיר, או על שמו של הדוכּס, קרויה גם בירת ניו-זילנד. מטיילים הנמשכים אל הסיידר של סומרסט, מוזמנים לבקר בדרכם מטאונטון לוולינגטון, ב’חווה של שֵפִּי‘.

בצמוד לוולינגטון מתנשאות ‘גבעות בּלקדָאוּן‘ ויוצרות את אחד מאתרי הטבע המתאימים ביותר לטיולי אופניים, להליכה רגלית ואף לרכיבת סוסים. מהצד השני של הגבעות מגיעים אל הישוב צַ’ארְד. ליד צ’ארד, שוכן מנזר Forde, מהיפים שבמבנים הדתיים באזור.

מרחקי נסיעה מהעיר בַּאת

מרחקי נסיעה מהעיר בַּאת

יעדים קרובים לבַּאת

בּריסטול – 20 ק”מ

צ’יפּנהאם – 23 ק”מ

צֵ’דר – 40 ק”מ

סווינדון – 58 ק”מ

קארדיף – 89 ק”מ

קובנטרי – 146 ק”מ

לונדון – 185 ק”מ

יעדים רחוקים מבַּאת

בּרייטון – 205 ק”מ

בּרמינגהאם – 208 ק”מ

נוטינגהאם – 244 ק”מ

מנצ’סטר – 290 ק”מ

ליברפּול – 307 ק”מ

יורק – 378 ק”מ

אדינבּורו – 619 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר