Midlands "לב אנגליה"

האזור הקרוי “לב-אנגליה” נתחם בין המחוזות הצפוניים והדרומיים של אנגליה, משפילד (השייכת לחבל יורק) ועד אוקספורד, ומויילס במערב ועד מישורי הארץ המזרחיים. במושג “לב”, אין האנגלים מתכוונים רק למיקום הגיאוגרפי של האזור, אלא בעיקר למשמעות ההיסטורית שלו ולעומק ה”אנגליות” שמוקרנת ממנו.

ניתן למצוא ב”לב-אנגליה” ערים תעשייתיות לצד עיירות קטנות, רוויות בחן בריטי טיפוסי. יש כאן ישובים היסטוריים וכפרים ציוריים. שייקספיר נולד באזור זה וכך גם קבוצות כדורגל מופלאות. שווקים מסורתיים אל מול כנסיות וטירות, והכל טבול בצבעים ירוקים ואפורים.

העיר האקדמאית אוקספורד נמצאת 85 ק”מ, צפון מערבה לבירה לונדון (מעט מחוץ לאזור האמור) והיא מוכרת במיוחד, בזכות האוניברסיטה העתיקה והמוסדות הצמודים אליה. אוקספורד העתיקה מכונה Carfax וממנה גם יוצא הרחוב המרשים ‘הַיי סְטריט‘, אשר בינו ובין ‘בְּרוֹד סְטריט‘ מאוגדים מרבית הקולג’ים החשובים והכנסיות. שניים מבין האתרים יוצאי הדופן של אוקספורד הם: הספריה האקדמאית של בּוֹדליאן ו’מוזיאון אַשְמוֹליאן. בהמשך הרחוב, בסמוך לאפיק נהר צ’רוול, שוכנים הגנים הבוטניים, הקדומים ביותר בבריטניה.

בסמוך לאוקספורד מצוי אחד מתאי השטח הפסטורליים באיים הבריטיים: The Cotswolds. בין גבעות פוריות ממוקמים ישובים קטנים, נטועים בקרקע בשורשיות מעוררת התפעלות ומשרים אווירה כפרית ונינוחה על המטיילים והנופשים, שימצאו פה אכסניות ובתים קטנים, המיועדים למגורים של מספר ימים. זהו יעד אידאלי עבור תיירים המסתפקים בהליכה רגלית באוויר הצח, או ברכיבה על אופניים, בדרכים הצדדיות.

עוד בחלקה הדרומי של “לב-אנגליה”, באזור ‘גבעות קוטסוולדס’: ארמון בּלֶנהיים, ליד העיירה וודסטוק. זהו מעון נסיכים מושלם, מאופיין בסגנון אקלקטי. הארמון מוקף גנים ירוקים רחבי ידיים. במהלך משבר הקורונה, שודרג אתר האינטרנט של הארמון, וכעת ניתן לערוך סיור וירטואלי במקום. כדאי לעצור בעיר-המחוז גלוּסטֵר ולבקר בקתדרלה היפהפיה שלה. גני הרוקוקו של פנסוויק, מעט דרומית לגלוסטר וכן ‘טירת סדליי, השוכנת מזרחית לכביש M5, באמצע הדרך בין בְּרִיסְטוֹל לבּרמינגהם, גם הם ראויים לביקור.

ארצו של וויליאם שייקספיר משתרעת סביב עיר הולדתו סְטרָטפוֹרְד על נהר האייבון. כמעט הכל בעיר זו נועד כדי להנציח את המחזאי המהולל: הבית בו נולד, בית-הספר בו למד, הדירה של בתו וחתנו, הכנסייה בה דרך וכן הלאה. במחזות של שייקספיר ניתן לצפות גם בתיאטרון המלכותי שעל-שמו. התיאטרון יושב על גדת נהר אייבוןטירת Warwick נמצאת כ-20 דקות נסיעה מסטרטפורד. 

בּרמינגהם, שניה רק ללונדון בגודלה, בלב לבו של האזור, היא כרך ענק נטול חן. זוהי אולי העיר המזוהה ביותר עם התעשייה הכבדה של בּריטניה וככזו היא איננה מעוררת תשוקה בקרב מרבית המטיילים. יש כאן מרכז ימי מעניין ומוזיאון אמנות חשוב. כדאי גם לשים-לב ל’רובע התכשיטים’ ולמוזיאון שבו, וכן לשוק האיכרים. אוהבי השוקולד יוכלו לערוך ביקור במפעלים של שוקולד קדבּורי.

קוֹבֵנְטרִי, שהיא למעשה עיר לווין לבּרמינגהם, התפרסמה הן בזכות הליידי גודיבה והן בשל ההפצצות הקטלניות שהיא ספגה במהלך מלחמת העולם השניה ובעקבותיהן נכתשו מרבית המבנים ההיסטוריים שבתחומיה. עקבותיה של הגברת האמיצה שרכבה עירומה על גבו של סוס ברחובות קובנטרי, נותרו רק באגדות, וכיום ליידי גודיבה מופיעה במרכז העיר כדמות מפוסלת. הקתדרלה העתיקה, שאף היא נהרסה על-ידי חיל האוויר הגרמני, נבנתה מחדש על חורבות המבנה הישן.

בחלק המערבי של המידלנדס, על גבולה של ויילס, במחוזות הקסומים: הירפוֹרדשַייר ושׁרוֹפשַייר פזורות עיירות חביבות, שקירות בתיהן הקטנים נתמכים על-ידי קורות-עץ עבים. השווקים הכפריים והטירות הצנועות, כמו גם הכנסיות המקומיות, מוסיפים נופך רומנטי לאזור זה של אנגליה.

גם העניין הגסטרונומי מפותח כאן באופן יוצא-דופן… ומסעדות רבות מגישות אוכל משובח, מלווה בסיידר המפורסם של הירפורדשייר. הישוב לוּדְלו, שמלבד ארמון וטירה יפים כשלעצמם, מציע לאורחיו מסעדה אחת מצויינת, שאפילו מדריך מישלן המחמיר, יוצא מגדרו בבואו לתאר את סגולותיה. מדובר ב’מסעדת הִיבִּיסְקוּס‘.

האתר של גשר הברזל הראשון בעולם, שחוצה ערוץ מים, זכה להיכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסקו. הגשר נמצא בעיירה שנקראת… איירון ברידג’. העיירה הסמוכה ביותר היא טלפורד. סיור אל הגשר וסביבותיו, מצדיק הקצאה של מספר שעות. לא כדאי להחמיץ ביקור גם בעיירת השוק שרוסבּרי.

אם מתעלמים מהעובדה שמוצאו של רובּין הוד האגדי, מן העיר נוטינגהאם, אין טעם להכביר במילים אודות הערים התעשייתיות: נורתהמפטון, לסטר ונוטינגהאם.

לעומת זאת, העיר לינקולן והמחוז הקרוי על-שמה לינקולנשייר, אוצרים בקרבם מספר אתרים מעניינים ובהם מגדלי הקתדרלה בת 900 השנה הנראים למרחק רב. כמו-כן המצודה של ויליאם הכובש, על גבעה בתוך העיר, מעניקה תצפית פנורמית יפה. בלינקולן, קיים גם מוזיאון המציג תמונה נרחבת אודות חייהם של בני לינקולנשייר. בצפונו של האזור, מצוי הפארק הלאומי. במרכז הפארק כדאי לסור אל המבנה ההיסטורי של Chatsworth.

לבה של אנגליה נתון כמובן גם לקבוצות הכדורגל המפוארות שמייצגות את האזור. ראשית, אסטון-וילהווסט בּרוֹמִיץ ו-וולבס, מפרוורי העיר ברמינגהם, שלוש מ-12 הקבוצות שהופיעו בליגה, עוד בעונתה הראשונה, בשנת 1889. גם דרבּי, נוטס קאונטי וסטוק סיטי, כולן שייכות לאותו אזור, השתתפו באותה עונה היסטורית. קבוצות כדורגל פופולאריות נוספות מ”לב-אנגליה” הן: נוטניגהם פורסט, לסטר, בּרמינגהם סיטי וקובנטרי סיטי.

ומשחק הרוגבּי, שמו בא לו מן העיירה רוגבּי, השוכנת ק”מ ספורים מזרחית לקובנטרי. כיום עומד במרכז הישוב, פסל ארד של נער האוחז בכדור רוגבּי.

מרחקי נסיעה מבּרמינגהאם

מרחקי נסיעה מבּרמינגהאם

יעדים קרובים לבּרמינגהאם

דאדלי – 15 ק”מ

קובנטרי – 30 ק”מ

לסטר – 70 ק”מ

נוטינגהאם – 82 ק”מ

אוקספורד – 125 ק”מ

שפילד – 140 ק”מ

ליברפּול – 159 ק”מ

יעדים רחוקים מבּרמינגהאם

לונדון – 202 ק”מ

יורק – 213 ק”מ

סוונסי- 248 ק”מ

פּלימות – 339 ק”מ

דוֹבר – 342 ק”מ

אדינבּורו – 469 ק”מ

אינוורנס – 718 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר