מיאמי

מיאמי משמשת כגשר בין אמריקה הלטינית לבין צפון אמריקה. זו העיר הדרומית ביותר בארה”ב – היא שוכנת בקצה מדינת פלורידה, לחופו של המפרץ המפריד בין אמריקה לבין קובה. תושבי המקום הם תערובת רב-גונית של מהגרים היספאנים, אזרחים אפרו-אמריקאים ויאנקים דשנים. הגמלאים העשירים מהצפון הקר ותושבי הדרום העניים, חיים במיאמי בכפיפה אחת. צעירים רבים באים לחפש את מזלם במוקד הקפיטליסטי הנוצץ, הקרוי: “עיר הקסם”.

מיאמי איננה עיר במתכונת המקובלת , אלא מכלול של ישובים, שהתאחדו תחת הכותרת: מיאמי. שתי הערים הסמוכות: מיאמי ומיאמי-ביץ’ וכן האזורים של קִי-בִּיסקיין וסאוּת-בִּיץ’, מהווים מוקד משיכה עבור מיליוני תיירים. האקלים בחלק זה של דרום פלורידה, סובטרופי, חם ולח בימי הקיץ, עם גשמים חזקים, בעיקר בחודשים יוני ואוקטובר. בין נובמבר לבין אפריל, האוויר חמים והלחות סבירה וזו באופן טבעי, העונה המועדפת לשהות במקום.

שדה-התעופה העמוס של מיאמי, שוכן כ-20 ק”מ מערבית למרכז העיר. עוברים כאן מעל 30 מיליון נוסעים בשנה. ניתן כמובן להשתמש במוניות, כדי להגיע מהשדה העירה ולמיאמי-ביץ’, אך התחבורה הציבורית, הן הרכבות והן האוטובוסים, זמינה וזולה יחסית. בספטמבר 2017 היכתה את מדינת פלורידה הסופה אירמה, שעוצמתה ונזקיה היו בעלי עוצמה חסרת תקדים. ככלל, האזור מועד לסופות הוריקן קטלניות בחודשי הסתיו.

מרכז העיר אינו שונה במבט ראשון, משאר מרכזי-הערים האמריקאיות הגדולות: גורדי-שחקים, מרכזי קניות, סניפים של חברות גדולות. אך זוהי המסגרת בלבד. התוכן שונה והאווירה מזכירה ערים ממרכז אמריקה. השפה השלטת, כמעט בלעדית, באזור זה של העיר, היא כמובן, ספרדית. כדאי לבקר במוזיאון האמנות (PAMM) המעולה. הדאון-טאון אינו ראוי לשוטטות בשעות החשיכה, לכל הפחות, לא לאנשים מהוגנים.

מעט מערבה מכאן, נמצאת השכונה של המהגרים הקובנים: ‘לִיטֶל הָוואנָה’, אשר עיקר קסמה בעצם היותה מעין אקס-טריטוריה קובנית בתוך ארה”ב – ואכן השכונה מתנהלת, כאילו תושביה לא עזבו מעולם את המולדת. שתי שכונות נוספות, במיאמי עצמה, ראויות לתשומת-לב: קוֹרָל גֵייבֶּלְס, מפעל חייו של האדריכל ג’ורג’ מריק, שתכנן רובע שלם בסגנון ספרדי קלאסי. מלון בילטמור, מייצג את הסגנון של מריק, באופן בהיר. כדאי לסור כאן, גם אל הבריכה הוונציאנית. המתחם של קורל גייבלס הפך לאחרונה למרכז קניות יוקרתי, עם חנויות ובוטיקים בהתאם. השכונה השניה היא ‘קוקונט גרוֹב, מעין רובע בוהמי-אמנותי, בסגנון האמריקאי הראוותני, עם מסעדות לעשירים בלבד, בתי-קפה נוצצים וגלריות עם יצירות, בסכומים בלתי מתקבלים על הדעת. שימו-לב למסעדה המעולה: ‘גָ’גוּאר’ הנמצאת בגרנד אווניו. ‘בית ויזקאייההמונומנטלי והגנים המקיפים אותו, נחשבים לאחד האתרים שאין להחמיץ בשום-אופן, בעת הביקור בקוקונט גרוב. כמו-כן מצוי בשכנות, מוזיאון המדע.

קִי בִּיסקֵיין הוא אי, השוכן מול קוקונט גרוב, מעבר למפרץ ביסקיין. האי, שיופיו המרהיב ומיקומו המיוחד, מושך אליו את עשירי אמריקה ושמו כרוך בשמותיהם של דמויות מפורסמות, מחובר ליבשה באמצעות שלוחה. בדרך אל קיביסקיין נמצא וירג’יניה-קי ובו האקווריום הגדול.

האי המוארך של מיאמי-ביץ’, כששה ק”מ מזרחית מהדאון-טאון, עטור חופי-ים זוהרים, המארחים את מיטב הבליינים של אמריקה. בעבר, שימשה מיאמי ביץ’, “תחנה סופית”, עבור בני “גיל הזהב”, חלקם המכובד יהודים מניו-יורק, אך לאחרונה זורמים לכאן גם יאפים צעירים והגיל הממוצע של נהנתני מיאמי-ביץ’, ירד פלאים.

מיאמי-ביץ ובעיקר חלקה הדרומי, היא גם ממלכת הארט-דקו ועל-כן חזיתות הבתים, הבנויים בסגנון זה, צבועים רובם ככולם, בצבעי פסטל חמימים. הטיילת רבת התהילה, עליה פסעו מרבית הדוגמניות המובילות בעולם, אף-היא בנויה בסגנון הארט-דקו. זרם זה באמנות מוצג במיטבו, באמצעות אלפי פריטים במכון החקר האוניברסיטאי וולפסוניאן, בשדרות וושינגטון.

בשל היותה יעד מועדף על יהודים רבים, חלקם ניצולי שואה, הוקמה כאן אנדרטה, לזכר קורבנות המלחמה וכן מוזיאון יהודי, מרשים באופן יוצא-דופן. מוזיאון מרתק נוסף, בסאות’-ביץ’, הוא מוזיאון האמנות – Bass Museum.

מיאמי מהווה את אחד משלושת הקדקודים, של ‘משולש ברמודה‘ המיתולוגי, ביחד עם פוארטו-ריקו וברמודה.
קבוצת הכדורסל המקומית: ‘מיאמי היט’ זכתה באליפות ה-NBA, בשתי עונות ברצף – בשנים 2012-13לאחר שגברה בסדרות הגמר על אוקלהומה-סיטי ועל סן-אנטוניו. את הקבוצה הוביל באותן שנים השחקן הנערץ לברון ג’יימס (לפני ששיחק תחת הדרכתו של דייויד בלאט). בשנת 2020 המיאמי היט סיימו במקום השני, לאחר שהפסידו בגמר לאלופה ‘לוס אנג’לס לייקרס’.

מרחקי נסיעה מהעיר מיאמי

מרחקי נסיעה מהעיר מיאמי

יעדים קרובים למיאמי

פּורט לודרדייל – 46 ק”מ

הומסטד – 55 ק”מ

בּוֹקָה רָטוֹן – 72 ק”מ

ווסט פּאלם ביץ’ – 115 ק”מ

נייפּלס – 179 ק”מ

פורט מאיירס – 252 ק”מ

יעדים רחוקים ממיאמי

אורלנדו – 379 ק”מ

טמפּה  – 450 ק”מ

אטלנטה – 1,074 ק”מ

שארלוט – 1,174 ק”מ

יוסטון – 1,918 ק”מ

ניו-יורק – 2,058 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר