טַסְמַנְיָה

האי האוסטרלי טסמניה שוכן מאתיים חמישים ק”מ דרום מזרחה ליבשה. בין טסמניה לבין מדינת ויקטוריה מצויים מיצרי בס. טסמניה מהווה את המדינה הקטנה ביותר של הישות האוסטרלית. מכאן ודרומה עד לאנטרקטיקה מפריד רק האוקיינוס ולכן זהו אחד האזורים בעולם, הנקיים מזיהום אוויר. האי קרוי על שמו של מגלה הארצות ההולנדי: אָבֶּל טסמן.

בטסמניה שמורות טבע בהיקף נרחב. האי נהנה מנופי בראשית עם הרים טרשיים וחופי ים פראיים, עם יערות עד ואגמים כחולים ובוהקים ועם כרמים, המון כרמים. ביקור במקום יימשך בדרך-כלל בין שבוע לשבועיים. טסמניה מזכירה במידה מסויימת את ניו-זילאנד והיא מהווה תחליף הולם לאלו שאין באפשרותם לטייל אל ה”דבר האמיתי”. ניתן להגיע לאי ממלבורן או מסידני בטיסה לשדה התעופה של הוֹבַּרְט, וכן אפשר לשוט במשך עשר שעות במעבורות אל הנמל של דֵוֶונְפּוֹרְט.

הוֹבַּרְט, עיר הבירה הנעימה והקטנה יחסית (מספר תושבים כמו זה של באר-שבע), משופעת במבנים קולוניאלים מן המאה התשע-עשרה. ראויים לציון: בניין רָאנִימֶד, התיאטרון המלכותי והבניין בו שוכן מוזיאון האמנות המקומי. האתר הייחודי והמעניין ביותר של העיר הוא ‘שוק סָלָמַנְקָה‘, שהפך למרכז  בילויים עם גלריות, חנויות ספרים והרבה בתי-קפה. ‘שוק סלמנקה’ נמצא בשכנות לנמל העתיק  ששימש בעבר כמרכז העיר. העיר שוכנת למרגלות הר וולינגטון, ממנו ניתן לערוך תצפית נהדרת על הוֹבַּרְט ופרווריה. הטיפוס לפיסגת ההר מתבצע בהליכה שנמשכת בין 5 ל-7 שעות. מרחק שעת נסיעה מהעיר נמצאת שמורת הטבע של ‘מָאוּנְט פִילְד‘, המפורסמת בזכות המפלים שלה ובהם בולטים בעיקר ‘מפּלֵי רָאסֶל’.

מזרחה להובּרט, בחלק הדרומי של טסמניה, נמצא ‘חצי האי טַסְמן’, בו שוכן האתר ההיסטורי של ‘פּוֹרְט אַרְתוּר‘ אשר שימש כמושבת עונשין לאסירים מוגלים ונודע בכינוי “הגיהנום עלֵי אדמות”. כיום טובל האתר המרשים בגנֵי ירק ושורה עליו אווירה פּסטורלית המנוגדת לחלוטין לזוועות האיומות שהתרחשו כאן לפני למעלה ממאה שנה. העיר הגדולה של חצי האי טסמן היא ניוּבִּינָה.

במזרח טסמניה משתרעים חופים עם חולות לבנים. כאן נמצאת גם השמורה הפּופּולארית ביותר באי, היא ‘שמורת פְרֵייסִינֶט. בשולי השמורה, ב’מפרץ קוֹלֶס ניתן ללון במחנה הקמפינג המקומי. מפרץ נוסף באזור זה, מרהיב ביופיו, הוא מפרץ ‘מפרץ ויינגְלָאס. העיר היפה בחלק זה של טסמניה נקראת בִּיצֵ’נו. חופי המזרח הם גם החופים המומלצים לצוללנים. אפשר לשוט מכאן ל’אי של מריה‘, אטרקטיבי בעיקר לצפרים ולדייגים.

צפונה מחופֵי השמש משתרעים שדות מרעה דשנים ויערות צפופים. אפשר לבקר כאן במכרות זהב ישנים, בעיר הגנים לָאוּנְסֶסְטוֹן, השוכנת על גדות ‘נהר התמר‘ וב’ערוץ קָטרַקְט‘ הסמוך, וכן במסלולי הסקי של בֶּנְלוֹמוֹנְדבצפון מערב טסמניה, עיר המחוז החשובה היא דֵוֶונְפּוֹרְט. זהו אזור חקלאי עם מספר מוקדי עניין נחמדים: חוות הצבעונים, מכוורות דבש ומפעלים לייצור גבינה. כמו-כן לא כדאי להחמיץ את הביקור ב’מערות מָארָקוּפָּה, ליד אזור החוות של מוֹל קְרִיק ואת ‘מפלֵי דִיפּ’ במָאוּבָּנֶה. באזור הצפון נמצא גם ‘חוף בּוט הַרְבּוּר’, שנחשב החוף הטוב ביותר עבור הגולשים. אי קטן  בשם קינג שוכן צפונה מכאן. ניתן לשוט אליו, אך לא מחויב המציאות.

מערב האי הוא השומם שבין המחוזות ומלבד העיר קווינסטאון, נמצאות כאן רק עיירות בודדות. לעומת זאת חובבי הטבע ייהנו באזור זה מנופים בתוליים בשמורות המופלאות של נהרות הפרא גורדון ופרנקלין. זה האחרון, מתאים גם למסעות רפטינג.

במרכז האי, מרוחק מהחופים נמצא האתר, בהא הידיעה,  של טסמניה. זהו הפארק הלאומי ‘קְרֵיידֶל מָאוּנְטֶן לֵייק’. המקום הקסום מתאים למסלולי טרקים. בין היתר נמצא כאן ההר הגבוה ביותר באי: הר אוֹסָה וגם האגם של סנט קלייר. הפּארק עשיר בצמחיה ובעולם החי שלו. זהו ללא ספק אחד מאתרי הטבע היפים ביותר בכל יבשת אוסטרליה.

חיית הכיס הטורפת, הידועה בכינוי: ‘השד הטסמני‘, מצויה אמנם בסכנת הכחדה, אך עדיין ניתן לצפות בה באזורים שונים באי. טסמניה של המאה ה-19 ובעיקר העיר הוֹבַּרְט, מתוארות בפרוטרוט בספר ההרפתקאות של ז’ול ורן: “האחים קיפּ”.

אנחנו מתמחים בארגון טיולים פרטיים ליפן

אנחנו מתמחים בארגון טיולים פרטיים ליפן

ניתן לשתף את המאמר