בּוּדָפֵּשְׁט

בּוּדָפֵּשְׁט, בירת הונגריה, יושבת על שתי גדות הדנובּה. העיר מחולקת לשניים: בגדה הימנית, על-פני גבעות מיוערות, משתרעת בּוּדָה, ואילו פֶּשְׁט השטוחה, נמצאת בגדה השמאלית. בּוּדָפֵּשְׁט ידועה בכינוי ‘הפנינה שעל הדנובּה’, והיא נחשבת לאחת הערים היפות בתבל.

שדה-התעופה הבינלאומי נמצא 25 ק”מ דרום-מזרחית למרכז העיר. חברה קבלנית מפעילה שירות מוניות תחת פיקוח קפדני של שלטונות השדה. הונגריה הצטרפה אמנם לאיחוד האירופי ובעתיד הקרוב היא אמורה לעבור לשימוש ביורו, אבל בינתיים (נכון לשנת 2021) ההונגרים עובדים עם המטבע המקומי: הפורינט. עלות נסיעה מהשדה לאזור בו מצויים מרבית בתי-המלון, תעלה על-פי-רוב בין 5,000 ועד 8,000 פורינט. ראו כאן מחשבון לחישוב עלות הנסיעה.

התחבורה הציבורית בתוך בּוּדָפֵּשְׁט עצמה, מושתתת על רשת מסועפת של אוטובוסים, חשמליות ורכבות-תחתיות. קו מספר 1 של המטרו המקומי הוא מן הקווים הוותיקים הפועלים באירופה. באפריל 2014 נפתח קו מספר 4 של המטרו. המסלול של קו 4 חוצה את העיר מדרום מערב לצפון מזרח. קו מספר 5, ‘הקו הסגול’ מתוכנן להיפתח לקראת שנת 2030. במרבית אמצעי-התחבורה הציבוריים, יש להצטייד בכרטיסים מראש. כרטיס נסיעה בודד, באחד הקווים, עולה 350 פורינט. מי שלא ירכוש כרטיס באמצעות אפליקציה ישלם 450 פורינט ברכישת כרטיס בתחנה. ניתן לרכוש ‘כרטיס בודפשט’ המאפשר נסיעה חופשית במשך שלושה ימים, בכל מערכות התחבורה הציבורית. עלותו של כרטיס כזה: 10,900 פורינט. מחיר הכרטיס כולל בנוסף לנסיעות גם כניסה למוזיאונים, אפשרות להצטרף לשני סיורים מודרכים וכן כניסה למרחצאות חמים.

בּוּדָפֵּשְׁט משופעת באתרים ובמבנים פנטסטיים, ובמה שמדריכי-הטיולים אוהבים להגדיר כשכיות חמדה. מרבית המטיילים הישראלים שוהים בעיר שלושה עד ארבעה ימים, ועל-כן חלוקה הגיונית של הביקור בבּוּדָפֵּשְׁט, תכלול ביום הראשון את האתרים של בּודה וגבעת גלרט, ביום השני את האתרים הבולטים של פשט: הפרלמנט, האופרה, אזור כיכר אליזבט וארמון גרשם, וביום השלישי את אזור כיכר הגיבורים, הפארק העירוני, וכן האי מרגריט. את הביקור במוזיאונים השונים ובאתרים היהודיים אפשר “לשתול”, על-פי העניין, ועל-פי המיקום הגיאוגרפי.

תשעה גשרים יפהפיים תלויים מעל הדנובּה, בתחומיה של העיר בּוּדָפֵּשְׁט. אל הגדה של בּודה, רצוי להגיע לאחר חציית גשר השלשלאות המפורסם. הגשר נפתח לתנועה באמצע המאה ה-19. לאחר שחוצים אותו, ניתן לעלות לארמון של בּודה ואל מבוך התעלות והמערות שמתחתיו, בחלקה הדרומי של גבעת-המבצר. העליה תתבצע באמצעות רכבל היוצא מכיכר אדם קלארק. מלכי הונגריה התגוררו בעבר בארמון, המשמש היום משכן לספריה הלאומית. מבין האתרים הבולטים של בּודה יש למנות את ככר השילוש הקדוש, את כנסיית מטיאס, את מגדל מריה מגדלנה, ואת מצודת הדייגים, ממנה נשקף מראה מרהיב של הדנובּה. שמה של המצודה ניתן לה משום שבעת בנייתה, בתחילת המאה ה-20, התנהל במקום שוק-דגים. כמו-כן כדאי לבקר באתר המרחצאות, הקיים כאן עוד מימי הרומאים.

דרומית לגבעת בּודה, מעבר לגשר אליזבּת, נמצאת גבעת גלרט. בראש הגבעה בנוי המבצר היפה. מהנקודה הגבוהה ביותר של גבעת גלרט, בסמוך לאנדרטת החופש, תצפית מרהיבה על הנהר ועל חלקה הדרומי של פּשט.

בצד של פּשט: בניין הפרלמנט הבנוי בסגנון ניאו-גותי. הפרלמנט ממוקם בכיכר לָאיוּשׁ קוֹשוּט. כדי לבקר במקום רצוי להיערך מראש (עלות הביקור כ-9 €). ממש בסמוך מצוי מוזיאון האתנוגרפיה. בית האופרה של בּוּדָפֵּשְׁט, הוא אחד המבנים המרשימים של העיר. כך גם הבזיליקה של סנט-סטפן, וכמובן ארמון גרשם, ממש ליד צדו הפֶּשְׁטִי של גשר השלשלאות. ככר וורוסמרטי, מקום מפגשם של האומנים ובה ממוקם אחד מבתי-הקפה המפורסמים של בּוּדָפֵּשְׁט: Gerbeaud. מכיכר זו גם יוצא המדרחוב ההומה – Váci. עבור מטיילים ישראלים, מהווה בית-הכנסת הגדול נקודת משיכה מיוחדת במינה. צמוד לבית-הכנסת נמצא המוזיאון היהודי (זהו הבניין בו נולד בנימין זאב הרצל) ובו גם חדר הנצחה לקורבנות השואה.

האי מרגריט, מהווה פארק ירוק ורגוע, נטול כלי-רכב ממונעים, ולכן מכנים תושבי בּוּדָפֵּשְׁט את המקום: ‘אי השלווה’. כמו-כן ניתן לשוטט בטיילת הנעימה, שצמודה לנהר. בחלקו הדרומי מחובר האי ליבשה באמצעות ‘גשר מרגריט’ ובצפונו באמצעות ‘גשר ארפד’.

מתוך ככר הגיבורים, הנמצאת בקצה שדרת אנדראשי, מזדקר מונומנט המילניום, שנבנה בשנת 1896 לציון אלף שנה לקיומה של האומה ההונגרית. מוזיאון האמנויות היפות והגלריה לאמנות עכשווית, שוכנים כל-אחד מצדה האחר של הכיכר, ואילו מאחוריה משתרע הפארק העירוני. בתוך הפארק אפשר למצוא את המרחצאות הרפואיים, המוכרים ביותר בבּוּדָפֵּשְׁט. יש לשים-לב כי מרבית המוזיאונים בבּוּדָפֵּשְׁט סגורים בימי ב’.

ב-15 למארס, 20 באוגוסט ו-23 באוקטובר, חלים חגים לאומיים בהונגריה. בחודש אוגוסט, ייערך בבודפשט פסטיבל המוסיקה של זִיגֶט, הנחשב לאחד מאירועי התרבות המובילים של מרכז אירופה, בתקופת הקיץ.

למטבח ההונגרי יצאו מוניטין מוצדקים בקרב אניני-הטעם, כאחד המטבחים המשובחים. פּפדריקש, גולש, בלינצ’ס ועוגות דובּוש, הם מאכלים הידועים לכל. בּוּדָפֵּשְׁט היא כמובן המקום המתאים ביותר לערוך בחינה מעמיקה לאיכותם של מטעמים אלו. מסעדת Fatal המצויינת ממוקמת ברחוב קטן היוצא משדרת ואצ’י. מסעדת Gundel רבת התהילה נמצאת ליד גן-החיות, באזור הפארק. בית-הקפה הוותיק והגדול ‘סנטרל’ רווי באווירה הונגרית טיפוסית, וכן כדאי לבקר בבית-הקפה הקלאסי והנפלא Ruszwurm.

אנשים מפורסמים שנולדו בבודפשט: הרצל, מקס נורדאו, חנה סנש, בֶּלָה בַּארְטוֹק, רובּרט קאפּה, אסתי לאודר, ג’ורג’ סורוס, זָה זָה גאבּור, פרנץ פּושקאש ואפרים קישון.

מרחקי נסיעה מהעיר בּודפשט

מרחקי נסיעה מהעיר בּודפשט

יעדים קרובים לבּודפשט

אֵרְד – 21 ק”מ

ואץ’- 42 ק”מ

אסטרגום – 51 ק”מ

סולנוק – 112 ק”מ

גיור – 121 ק”מ

אגר – 139 ק”מ

יעדים רחוקים מבּודפשט

דבּרצן – 231 ק”מ

וינה – 244 ק”מ

בּלגרד – 373 ק”מ

לובליאנה – 462 ק”מ

פראג – 529 ק”מ

זלצבורג – 551 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר