טָאלִין

טאלין נכבשה בעבר על-ידי פולשים שונים, נבזזה, נרמסה והופצצה. הדנים, השבטים הטווטונים, השבדים, הרוסים, הגרמנים, הסובייטים…כל אלו דרסו ברגל גסה את כבודה של העיר הבּאלטית, בירת אסטוניה. טאלין עומדת על תלה, אסטונית מתמיד, מציגה לראווה רחובות ובתים מימי-הביניים.

שדה-התעופה של טאלין נמצא מרחק 5 ק”מ ממרכז העיר. עלות נסיעה במונית מהשדה לעיר, כעשרה דולר. גם הנמל הימי של טאלין פעיל מאוד. מי שירצה בכך, יוכל “לקפוץ” להלסינקי, בירת פינלנד, באמצעות רחפת. משך הנסיעה, כשעה ורבע. בהיותה ממוקמת בצפון אירופה, בקו רוחב אחד עם אוסלו, טאלין קפואה בחורף, קרירה באביב ובסתיו, ונעימה בקיץ. בחודש יוני השמש זורחת כאן בארבע בבוקר ושוקעת אחרי עשר וחצי בלילה. ואילו בחורף, כבר בשעה שלוש אחר-הצהריים האופק מתחיל להחשיך…

השפה האסטונית אינה דומה לשפות האירופאיות המוכרות (היא דומה דווקא לפינית), אך למרבה הנוחות, הרוסית שהיוותה שפה מקובלת עד שנות ה-90, מאבדת את מקומה לטובת האנגלית ההולכת ומתבססת כשפתם השנייה של המקומיים. אסטוניה ניצבת בחזית הטכנולוגית של אירופה. תוכנות כמו סקייפּ וקאזה פותחו בטאלין. המדינה מרושתת כעט כולה בתקשורת Wifi ונחשבת לחלוצה עולמית בעניין זה.

אסטוניה היא אחת המדינות שנחלצו באופן המרשים ביותר מן העבר הסובייטי. המשטר הדמוקרטי במדינה דומה למשטרים של מדינות מבוססות במערב היבשת. כמו שכנותיה הבּאלטיות, גם אסטוניה נקלעה למצוקת נזילות קשה ולאחוז אבטלה גבוה, עקב המשבר הכלכלי העמוק של שנת 2009. אך בשונה מליטא ולטביה, אסטוניה בלמה את ההתדרדרות ומאז 2014 היא שבה לפרוח. יחסית לשאר המדינות בגוש האירו מצבה הכלכלי של אסטוניה יציב. בשנת 2017 הוכרזה אסטוניה כמדינה שהתקדמה כלכלית בקצב המהיר ביותר, מבין מדינות ה-OECD. 

אסטוניה מצטיינת גם בתחום ההשכלה, ומערכת החינוך שלה, ביחד עם זו של פינלנד, נחשבת לטובה ביותר ביבשת אירופה. בינואר 2021, בשיא המשבר של מגפת הקורונה מונתה קָאיָה קָאלָאס לתפקיד ראש הממשלה , לצדה של הנשיאה קריסטי קליולאיד, ובכך הפכה אסטוניה למדינה הראשונה בעולם בה שתי נשים תופסות את שני התפקידים החשובים ביותר.

מרכז טאלין מחולק לשני אזורים: טוּמְפֵּאָה היושבת על גבעה, והעיר התחתית וָאנָאלִין. שני האזורים מוקפים בחומה מאסיבית. העיר העתיקה של טאלין השתנתה אך במעט במאות השנים האחרונות. מדובר באחד המתחמים האחרונים המשקפים באופן אותנטי, את תקופת ימי הביניים של אירופה. הקסם של המקום נובע מהבתים עם גגות הרעפים האדומים, מהרחובות הצרים והמעוקלים, המרוצפים באבנים עקומות, מהחומות המעוטרות במגדלים ובצריחים, ומהשקט הצפוני השורה באוויר. פנסי הרחוב והשלטים העתיקים הם קסם בפני עצמו. בכל שנה, בשבוע הראשון של חודש יוני, נערכות כאן חגיגות הנקראות “ימי העיר העתיקה“. ואילו בחודש אוגוסט מתקיים בטאלין פסטיבל המוסיקה בריגיטה.

מומלץ לרכוש את "כרטיס טאלין" באמצעות לשכת התיירות האסטונית

מומלץ לרכוש את "כרטיס טאלין" באמצעות לשכת התיירות האסטונית

Tallinn Card for 24 hours:  Adult 34.00 €. Child 20.00 €. Tallinn Card for 48 hours:  Adult 51.00 €. Child 26.00 €.

Tallinn Tourist Information Centre. +372-6457777. https://www.visitestonia.com/en  E-mail: info@visittallinn.ee

Tallinn Card for 24 hours:  Adult 34.00 €. Child 20.00 €. 

Tallinn Card for 48 hours:  Adult 51.00 €. Child 26.00 €.

Tallinn Tourist Information Centre. +372-6457777. 

https://www.visitestonia.com/en  

E-mail: info@visittallinn.ee

בניין העירייה והכיכר הצמודה אליו, נמצאים בחלק התחתי של העיר העתיקה ומהווים נקודת מפגש חברתית, שבה בתי-קפה ודוכני מכירה רבים. בעבר שימשה הכיכר כשוק עירוני וגם כאתר פומבי להוצאות להורג. לבניין העירייה צמוד בית מרקחת הפועל כבר 600 שנה. כיום, בית המרקחת מוכר משחות ותרופות מודרניות, אבל האווירה מזמינה גם תיירים בריאים, לגיחה קצרה פנימה. המנזר הדומיניקני שוכן בסמוך לרחוב Viru. זהו המבנה העתיק ביותר שנשמר בטאלין. מוזיאון ההיסטוריה ממוקם במה שמכונה “אולם הגילדות”, ברחוב פיק מספר 17

בחומת העיר, כדאי לשים-לב לחלק הצפוני, זה הפונה לכיוון הנמל, ובו מתבלט מגדל “מרגריטה השמנה”.  המגדל משכן את המוזיאון הימי. הפאב ההומה ‘סנט פטריק’ס‘, נחשב לאחד ממקומות הבילוי האהובים בטאלין. כדי להעצים את תחושת ימי הביניים בעת השהות בעיר העתיקה, אפשר לסעוד ארוחה במסעדת ‘אוֹלְדֶה הַנְסָה. התפאורה, המלצרים, ואפילו התפריט, משקפים את התקופה. עוד בעניין זה: חנות השוקולד הנפלאה והוותיקה Kalev, נמצאת גם היא בסביבות כיכר העיר.

אל גבעת טומפּאה כדאי לעלות ברגל, דרך הרחוב הציורי פּיק ג’אלג, או בתרגום חופשי: “רגל ארוכה”. הרשויות העירוניות מזהירות מפני כייסים באזור זה.  על הגבעה נמצאת קתדרלת נבסקי עם חמישה-עשר פעמונים בוהקים ושלוש כיפות בצורת בצלים אופיינים. זהו בית התפילה המרכזי של האורתודוכסים הרוסים באסטוניה. בשכנות נמצאת גם כנסיית טוּמְקִירִיק הלותרנית. מול קתדרלת נבסקי יושב הפרלמנט האסטוני, במבנה מן המאה ה-13 המכונה ‘מבצר טומפּאה‘. הצריח המתבלט מתוך חלקו הדרום מערבי של המבצר, מזכיר צריחים של משחק שחמט.

המגדל המזדקר עם קודקוד מחודד מעל כנסיית אולביסטה, הקרויה על-שם המלך הנורווגי אולף, הוא סימלה של העיר טאלין. בעבר היה המגדל העתיק, גבוה יותר מכל המבנים באירופה. הרבה אגדות אסטוניות נקשרו לכנסייה מיוחדת זו. הכניסה למגדל כרוכה בתשלום, אך התצפית ממעלה המדרגות מצדיקה את הטיפוס. כיום, המבנה הגבוה ביותר באסטוניה, הוא מגדל הטלוויזיה, ואף ממנו ניתן לתצפת על העיר.

רבע משטח העיר מכוסה בגנים ובפארקים. הפארק היפה ביותר בטאלין הוא פּארק קַאדְרִיוֹרוֹ, הנמצא שני ק”מ מזרחה לעיר העתיקה. במרכז הפארק בריכת ברבורים וממנה דרך יפה מובילה אל הארמון הבּארוקי של קדריורג, משכנו של ‘מוזיאון האמנות‘ המרשים.

כשמונה ק”מ מערבית למרכז העיר, מצוי המוזיאון הפתוח ובו הדמיה של כפר אסטוני מן המאה ה-18.

תחקיר וכתיבה: חגי להב. 

מרחקי נסיעה מטאלין

מרחקי נסיעה מטאלין

יעדים קרובים לטאלין

מארדו – 16 ק”מ

הלסינקי – 87 ק”מ

רקוורה – 100 ק”מ

פרנו  – 129 ק”מ

ויליאנדי – 158 ק”מ

טרטו – 186 ק”מ

יעדים רחוקים מטאלין

ריגה- 358 ק”מ

סנט פטרסבּורג – 370 ק”מ

מינסק- 793 ק”מ

גטבורג, שבדיה – 892 ק”מ

אוסלו – 1,064 ק”מ

מוסקבה – 1,083 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר