ֹהעיר וַנְקוּבֶר

מיקומה הגיאוגרפי של ונקובר, כמו גם הנופים המשמשים לה כתפאורה, הם שהפכו אותה לאחת הערים התיירותיות בצפון אמריקה. ונקובר שוכנת לחופי האוקינוס השקט, בפינה הדרום מערבית של קנדה, מוקפת מים משלושה עברים וחוסה לצלם של הרים המתנשאים מצפונה לגובה של 1,500 מ’. ונקובר היא הגדולה שבערי מחוז בְּרִיטִישׁ קוֹלוּמְבּיָה, והיא נהנית מאקלים חמים יחסית. היא נמצאת בסמוך לגבול עם ארה”ב, במרחק של 226 ק”מ בלבד, מהעיר האמריקאית סיאטל.

שדה-התעופה הבינלאומי, ממוקם כ-15 ק”מ דרומית למרכז העיר. עלותה של נסיעה במונית מהשדה לעיר נמדדת לפי המרחק וזמן הנסיעה והיא תנוע בדרך-כלל סביב כ-100 ₪ (לאוניברסיטת בּריטיש קולומבּיה לדוגמה) . מומלץ להשתמש ב’קנדה לַיין, שירות הרכבות המהיר והיעיל. תחנת הרכבת ממוקמת בין הטרמינל של הטיסות הבינלאומיות לבין הטרמינל של טיסות הפנים. בשעות השיא יוצאת רכבת מהשדה העירה, עד תחנת Waterfront, בכל 7 דקות. רכבת אחרונה יוצאת בשעה 1:00 בלילה. עלות הנסיעה כ-34 ₪ בלבד, לכרטיס הלוך ושוב.

בתוך העיר עצמה, קיימת מערכת מסועפת ונוחה של תחבורה ציבורית, המשלבת בכרטיס אחד, את האוטובוסים, הרכבות הסוּפֶּר חדישות והמעבורות. הכרטיסים נמכרים על-פי אזורים: 1,2,3 – אלא שהתייר הסביר יוכל להסתפק בנסיעה באזור מספר 1 בלבד. בסופי שבוע אפשר ליהנות מהנחות עבור נסיעות מסויימות.

ה’דאון טאון’ של ונקובר, אחד המרכזים העירוניים האטרקטיביים בצפון אמריקה, בנוי כאמור על חצי אי, מוקף מפרצים ולשונות ים. הרחוב הראשי ‘רוֹבּסוֹן סטריט מייצג את ההווי המקומי והוא גדוש חנויות, מסעדות ובתי-קפה. הרחוב נמתח מ’פוֹלְס קְרִיק’ ועד ‘פּארק סטנלי‘. בסמוך לרחוב, נמצאת גלריית האמנות ‘ונקובר אַרְט גָלֵרִי‘, עתירה במוצגים של טובי האמנים הקנדיים ובהם עבודות רבות של הציירת המהוללת, אמילי קר.

שלושה מתחמים בעלי עניין מיוחד חובקים את רחוב רובסון. הצ’יינה טאון, מצפון-מזרח לרחוב, בסמוך למיצר הים ‘בּוררד’, הוא המרתק שבין המתחמים. הקהילה הסינית הוותיקה והענפה, התיישבה כאן כבר באמצע המאה ה-19 והפכה את הרובע למין שנחאי קטנה, עם כל הסממנים המאפינים עיר סינית: המסעדות הצפופות, השווקים האותנטיים, השלטים המצועצעים. במרכז הצ’יינה טאון ממוקם הגן הסיני המפורסם: ‘סוּן יַאט סֶן‘. שתי השכונות האחרות הן ‘יילטָאוּן‘ האופנתית, הנושקת לפּארק היפה של ונקובר: ‘פארק דייויד לאם‘. ביילטאון ניתן למצוא את המסעדה הרומנטית ביותר בעיר: ‘לוּפּוֹ‘ … ולבסוף, Gastown, המהווה את הרובע ההיסטורי של ונקובר והיא יעד מעולה לסיורים רגליים. חלק מבתי הרובע נבנו באמצע המאה ה-19 בסגנון הויקטוריאני.

המבנה הגיאוגרפי החריג של ונקובר, יצר תופעה ייחודית: אי בלבה של העיר – ‘האי גְרַנוויל‘. האי שהיה מרכז תעשייתי עד שנות השבעים, הוסב באופן יזום למרכז בילויים עירוני ובו השוק הציבורי הפופולארי, הקרוי לעתים ‘שוק האיכרים’, וכן גלריות וחנויות בגדים רבות. למי שמחפש מסעדת דגים משובחת עם נוף יפהפה, מומלץ מאד להתארח במסעדת Dockside.

פּארק סטנלי, שהוזכר כאן למעלה, משתרע על שטח רחב ידיים, מצפון מערב למרכז העיר. הפּארק אהוב במיוחד על תושבי ונקובר והוא אחת הדוגמאות המופלאות לשימור הטבע והאקולוגיה בתחומיו של כרך מודרני. רבים משוטטים כאן, נושמים אוויר נקי, ומתענגים על הפסטורליה הכפרית שמשרות חורשות הארזים והאשוחים. במרכז הפּארק שני אגמים וכן מספר מוקדי פעילות עבור ילדים, ובהם בולט האקווריום, שהוא בלא ספק אתר מושך עבור ילדים.

פּארק סטנלי מחובר בגשר ‘לַיוֹנְס גֵייט’ לאזורים המערביים והצפוניים של העיר, בהם מתגוררים מרבית תושביה האמידים של ונקובר. יש כאן מספר פּארקים ואתרי טבע מרשימים. מכיוון שצלע ההר גולשת ממש אל תוך שטח השיפוט העירוני, גם נקודות התצפית אל הנמל וה’דאון טאון’ מצדיקות גיחה למקום. המרשימה מבין נקודות התצפית האלו היא פסגתו של ‘הר גְרָאוּז, אליה ניתן לטפס ברגל או באמצעות רכבל.

הגשר התלוי המפורסם, נמצא בפּארק של נהר קָׁפִּילָנוֹ. ההליכה על הגשר, מעל הקניון העמוק, היא אחת החוויות הבלתי נשכחות, לכל מי שמטייל פה.

בחלקה הדרומי של העיר בסמוך לאיצטדיון The Nat, שוכנים ‘פּארק המלכה אליזבת‘ וכן הגנים הבוטניים של וַן-דוּסֶן.

לונקובר מספר מוזיאונים ראויים לביקור, כשהחשובים שבהם שוכנים בקומפּלקס Vanier Park, בחלקו המערבי של ‘גשר בוררד’. בראש ובראשונה ‘מוזיאון ונקוברכמו גם ‘המוזיאון הימי ומרכז החלל מֶקמִילֶן. מוזיאון מעניין נוסף: המוזיאון לאנתרופולוגיה.

וכמובן יש את האי ונקובר. תקצר היריעה מלתאר את נפלאותיו של יעד זה. בין העיר לאי, מפריד מיצר ג’ורג’יה, כאשר מספר מעבורות מחברות בין שתי הנקודות. האי שאורכו כ-500 ק”מ מצטיין בנופיו המגוונים והוא ידוע בזכות הלוויתנים החיים לחופיו. העיר המרכזית של האי, היא ויקטוריה.

מרחקי נסיעה מהעיר ונקובר

יעדים קרובים לונקובר

ריצ’מונד – 16 ק”מ

קוקיטלם – 32 ק”מ

סארי – 33 ק”מ

בּלינגהם – 55 ק”מ

אבּוטספורד – 71 ק”מ

אוורט, וושינגטון – 185 ק”מ

יעדים רחוקים מונקובר

סיאטל – 226 ק”מ

פּורטלנד – 504 ק”מ

קלגרי – 971 ק”מ

אדמונטון – 1,158 ק”מ

לוס אנג’לס – 2,053 ק”מ

ניו-יורק – 4,806 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר