סְלוֹבֶנְיָה

הרפובליקה קטנת הממדים של סלובניה שוכנת במרכז אירופה, במקום בו גולשים הרי האלפים אל הערבות הירוקות, ומהן הלאה, עד לשפתו של הים האדריאטי. סלובניה קטנה כמו ישראל ומגוונת כמעט כמוה. הארץ מושפעת מסוגי אקלים שונים. בחלקה הצפון-מערבי של המדינה אקלים אלפּיני, עם חורפים קרים עד קפואים. רצועת החוף, ים-תיכונית טיפוסית, ואילו המזרח נהנה מאקלים יבשתי עם הבדלים ניכרים בין קיץ חם למדי, לבין חורף קר. סלובניה גובלת עם קרואטיהאיטליהאוסטריה והונגריה והיא חברה באיחוד האירופי.  ה-8 בפברואר, 27 באפריל ו-25 ביוני הם חגים לאומיים.  הקידומת הטלפונית של סלובניה היא 386 וזו של עיר הבירה לוּבּלִיאָנָה, היא 61.

בשנת 2013 מונתה אלנקה ברטוסק לראש ממשלת סלובניה – אשה ראשונה בתפקיד. רוברט גולובּ הוא ראש-ממשלת סלובניה החל מאפריל 2022. בשנים האחרונות נערכות מדי פעם הפגנות ענק במדינה, כנגד השחיתות במערכת הפוליטית. סלובניה נכנסה בשנת 2013 למצב כלכלי רעוע ומסוכן. תכנית ריסון בת שלוש שנים שהוכרזה בקיץ 2015, נתנה כבר את אותותיה והמדינה שבה להיות אחת המבוססות מבין ארצות מרכז אירופה.

שדה-התעופה הבינלאומי ‘יוז’ה פוצ’ניק’, שוכן 25 ק”מ צפונית לעיר הבירה לוּבּלִיאָנָה. עלות נסיעה במונית, מהשדה העירה, כ- € 35. מספר קווי שאטל יוצאים מהשדה לכיוון לוּבּלִיאָנָה, בּלד ואגם בּוהיני. מחיר כרטיס ללובליאנה € 4.10. משך הנסיעה כ-40 דקות. מכיוון שסלובניה משופעת בנופים מרהיבים ובאזורים כפריים, מעדיפים מרבית התיירים לנוע בכבישי המדינה באמצעות מכונית שכורה. קיימת כאן תשתית מצויינת לאירוח עממי וזול יחסית, עם קמפינגים וצימרים, הפזורים במרבית אתרי התיירות המקומיים. מסעדות פשוטות וידידותיות פרושות לאורך מסלולי הטיול. הסלובנים הצטרפו לשוק האירופי, אבל בענייני אוכל הם עדיין דוגלים בפשטות: מרק טוב (Juha) ולחם בריא (Kruh). מטיילים צעירים ותרמילאים יוכלו ליהנות מרשת יעילה של קווי אוטובוס. אמנם האוטובוסים הללו מיועדים בדרך-כלל לאוכלוסייה המקומית, ולכן השלטים וההודעות במרבית התחנות, הם בסלובנית בלבד, אלא שרבים מאזרחי סלובניה דוברים אנגלית שוטפת, ובנוסף הם אדיבים באופן יוצא-מהכלל. אפשרות נוספת לתנועה, היא באמצעות הרכבות המקומיות. לדוגמא: רכבת היוצאת מלוּבּלִיאָנָה בשעה 15:15, תגיע למאריבּור בשעה 17:10. עלות הכרטיס, במחלקה שניה = € 15.40

לוּבּלִיאָנָה הבירה, היא עיר חביבה בעלת צביון מרכז אירופאי טיפוסי. מזג-האוויר נוח בקיץ עם ממוצע של 22 מעלות. לובליאנה שומרת על מורשת העבר שלה: מרכז העיר העתיקה שבתחומיה זורם נהר ליובליאניצה, הכיכרות, חזיתות הבניינים בסגנון הבארוק, הסמטאות הצרות, וגגות הרעפים. האתרים הראויים לציון בלובליאנה הם: הכנסייה הפרנציסקנית משנת 1646, בניין העירייה, מזרקת רוֹבָּה, הקתדרלה העירונית, ומעל הכל מבצר לוּבּלִיאָנָה, החולש על העיר. במגדל מחומש-הצלעות, הצמוד למבצר, מוזיאון מעניין. ממערב למבצר, במקביל לנהר, מתוח רחוב גרדי, אחד הרחובות המעניינים בעיר. המוזיאון הלאומי שוכן ברחוב Muzejskaמטיילים פעלתנים יוכלו לרכוש את ‘כרטיס לוּבּלִיאָנָה’ המקנה כניסה חופשית לאתרים השונים, נסיעה באוטבוסים של העיר וכן השתתפות בסיורים המודרכים. מחיר הכרטיס  36.00 € ל-24 שעות עבור מבוגר ו-44.00 € לפרק זמן של 48 שעותתרמילאים יוכלו ללון באכסניית-הנוער המקומית או באחד המלונות הצנועים של העיר. מלון ארבעה כוכבים מומלץ באופן מיוחד, במרכז העיר, הינו מלון Cubo.

בּלד, עיירת התיירות המפורסמת של סלובניה ההררית, נמצאת במערב המדינה, מרחק 5 ק”מ מהגבול האוסטרי. האגם המרהיב, אתרי ספא, מסלולי גלישה לסקי, או לחילופין מסלולי הליכה, הפכו את בלד, מוקד משיכה לתיירים, כבר לפני למעלה ממאה שנה. ראויים לציון: המבצר על המצוק, הכנסייה הקטנה על האי שבלב האגם, וכן ערוץ וינטגאר. בּלד אכן יפה, כמעט ללא תחרות, אלא שלעתים היא עמוסה מדי בנופשים, ולכן כדאי לשקול גם אתרי ספא חלופיים,מרביתם דווקא במזרח סלובניה,  כמו למשל: לנדבה, ששוכנת ממש בסמוך לגבול עם הונגריה וכמו אולימיהקאטץ’ ו-לשקו. קאטץ’ ממוקמת במרחק של שעת נסיעה אחת בלבד, מעיר הבירה לוּבּלִיאָנָה.

צפונה מבּלד, באזור האלפּים היוליינים, נמצאת השמורה המופלאה של הר טריגלב, עם האגמים הנהדרים ועם מסלולי הליכה, מהיפים במרכז אירופה. להר טריגלב חשיבות עצומה, כמעט מיסטית, בתרבות ובפולקלור הסלובניים. חובבי הסיורים הרגליים יוכלו לערוך כאן טרק של שלושה ימים במסלול ‘שבעת האגמים‘. מיטיבי טיפוס-הרים יכולים לנסות כוחם בכיבוש הפיסגה. הרבה דרכים מובילות לפיסגת הטריגלב, אבל האתגרי שבהם, הוא זה הצפוני.

אולי היפה מבין אגמי סלובניה, הוא אגם בּוהינִי הנמצא כ- 30 ק”מ מבלד, בעמק מיוער. מימיו הצלולים והזכים של אגם בוהיני משווים לו מראה זוהר, ואילו ההרים המקיפים אותו, מוסיפים לאגם תפאורה מרהיבה. אפשר לשלב טיולים באזור: מפלי סאביצ’ה, גשר הודיצ’ב על נהר מוסטריצה, ועלייה עם הרכבל להר ווגל, המתנשא לגובה של 1,800 מ’. בנהר סוצ’ה, הזורם לאורך שדות הקטל של מלחמת העולם הראשונה, אפשר ליהנות כיום ממסלולי רפטינג מלהיבים.

אחד המעברים המרשימים באזור האלפּיני, הוא מעבר ורשיץ’, בין טרנטה לבין קרנייסקה גורה, על כביש מספר 206הכנסיה הרוסית מהווה נקודת ציון בולטת, באמצע הדרך. שתי העיירות הפופולאריות ביותר, הסמוכות לגבולה של איטליה: בובאץ’ וקובריד מוצפות בדרך-כלל בתיירים, ועל-כן אפשר לשקול לינה דווקא בטולמין. קובריד זכתה לפירסום, בין היתר בזכות הסופר ארנסט המינגווי, שהזכיר אותה בספרו: ‘הקץ לנשק’.

מכאן, לכיוון הגבול הקרואטי, ממוקמת מערת פּוֹסְטוֹיְנָה.  מדובר במערכת מסועפת של מערות, שאורכה של הבולטת שבהן כ- 27 ק”מ והיא נחשבת לאחת המרשימות מסוגה, בעולם כולו. חלק ניכר מהמנהרות הפנימיות ומן האולמות, מוארים בתאורה מיוחדת. הסיורים במערת פוסטוינה נמשכים כשעה וחצי והם כוללים הליכה רגלית ונסיעה ברכבת חשמלית, הנעה על מסילה לצדם של הזקיפים והנטיפים. כדאי לבקר גם במערות שקוציאן, ליד הכפר מאטבון. המערות זכו להיכלל ברשימת אתרי מורשת של אונסקו, כבר בשנת 1986.     

לא הרחק ממערות פוסטוינה שוכן מבצר עתיק הנטוע על צוק תלול. מבצר פּארדימָה, המזכיר טירות מצויירות באגדות ילדים, מצדיק את הטיפוס אליו בשביל האספלט הרחב. מתחת למבצר, במעין מרתף מסתורי, שכנו האורוות. ירידה במבוך המסדרונות אל המרתף, ממחישה את החיים כפי שהתנהלו כאן לפני מאות שנים.

עיר הנופש הבולטת ביותר בחוף הסלובני היא קוֹפּר, הנמצאת על גדת מפרץ טריאסטה, בצפון הים האדריאטי. העיר שגשגה בימים בהם הייתה איטלקייה גאה, בעקר תחת השלטון הוונציאני. בינתיים היא חוברה ליבשה בכביש מודרני, והיא נושאת בהתרסה את הלאומיות הסלובנית. קופר משמשת כנמל מרכזי של הארץ. המתחם העתיק של העיר, עם ארכיטקטורה איטלקית אופיינית, הוא מהמרכזים האורבניים היפים ביותר, בסלובניה כולה. המגדל הצמוד לבית-העיריה מאפשר תצפית יפה על גגות הרעפים, ואילו הרחבה הסמוכה מוקפת בניינים עתיקים בעלי ערך היסטורי רב. מרכז הבילויים של קופר נמצא בעצם בז’וסטרנהמלבד קוֹפּר, גם פורטורוז ופיראן מושכות אליהן קהל רב של מתרחצים בחודשים החמים. פּיראן אף מצטיינת בקסמן של ערים קטנות, קסם שנעלם מקופר הגדולה יותר. כיכר טרטיני המשובבת מארחת בערבי הקיץ, הרכבים שונים של נגנים המנעימים את זמנם של התושבים המקומיים ושל האורחים הרבים.

העיר המרכזית במזרח סלובניה היא מאריבּור, שהיא גם שניה ללובליאנה בחשיבותה ובגודלה. מאריבּור מהווה צומת דרכים חשוב במרכז אירופה. היא נמצאת במרחק נסיעה קצר יחסית מזגרבּ, וינה ( 245 ק”מ) ובּודפשט. לעיר האוניברסיטאית הזו, עבר עשיר עוד מימי-הביניים. האתרים המעניינים במאריבור הם הארמון היפה, כיכר גלווני ורחוב סלובנסקה. בדרך בין לוּבּלִיאָנָה לבין מאריבּור, שוכנת העיר העתיקה של צליה. הטירה הצופה ממרומי הגבעה, מצדיקה עצירה קצרה.

תחקיר וכתיבה: חגי להב.

מרחקי נסיעה מהעיר לוּבּלִיאָנָה

מרחקי נסיעה מהעיר לוּבּלִיאָנָה

יעדים קרובים ללוּבּלִיאָנָה

בּלד – 62 ק”מ

נובו מסטו – 72 ק”מ

לשקו – 90 ק”מ

טריאסטה – 94 ק”מ

מאריבּור – 127 ק”מ

זגרבּ – 143 ק”מ

יעדים רחוקים מלוּבּלִיאָנָה

ונציה – 244 ק”מ

זלצבּורג – 283 ק”מ

בּולוניה – 378 ק”מ

וינה – 383 ק”מ

בּודפשט – 464 ק”מ

פּראג – 626 ק”מ

054-4701631

ניתן לשתף את המאמר