לִיל

העיר ליל שוכנת בצפון צרפת, בסמוך לגבול עם בלגיה, באזור עגמומי ואפור שאינו משרה בהכרח אווירה נעימה על המטיילים, אלא שהיא עצמה – ליל – עיר מעניינת עם מרכז היסטורי מרשים, המכיל מספר אתרים ייחודיים. ליל היא בירת חבל נור-פה-דה-קאלה. זו העיר הרביעית בגודלה בצרפת, והיא נחשבת גם לבירת הצפון כולו.

לליל היסטוריה מרתקת. היא חסתה תחת שלטונן של ממלכות ודוכסויות שונות: פלנדריה, בורגונדי, הבסבורג וספרד. בכל פעם שנסיך רלוונטי התחתן, הוא הביא עמו את העיר ליל כנדוניה לממלכה שעמה השתדך. מכיוון שהישוב נהנה תמיד מעושר יחסי, בזכות המסחר בטקסטיל ובזכות היותו מרכז תעשייתי מוצלח, הרי שמדובר היה בנדוניה ראויה. לבסוף, בשנת 1667, ליל נכבשה בידי צבאו של לואי ה-14 ומאז היא צרפתייה. העיר נקלעה לעין הסערה במלחמות העולם: היא הופגזה במלחמה הראשונה ונכבשה בידי הגרמנים במלחמה השניה. בדפי ההיסטוריה של ליל מזכירים תמיד את בנה המפורסם: שרל-דה-גול אשר נולד כאן ב-1890.

ליל מחוברת ברכבת ה-TGV המהירה לפריז, בנסיעה הנמשכת כשעה. משך הנסיעה לבריסל כ-40 דקות בלבד. מתחנת ווטרלו בלונדון ועד ליל, ברכבת היורוסטאר, הנסיעה אורכת פחות משעתיים. תחנת-הרכבת ‘ליל פלנדר‘ כשלעצמה, מעוררת עניין ארכיטקטוני. שדה-התעופה של ליל, השוכן דרומית לעיר, מקושר בטיסות ישירות למרבית הערים הגדולות בצרפת.

שילוב התרבויות: זו הצרפתית וזו הפלמית, הוא המאפיין את העיר ומייחד אותה. חלקה המרכזי של ליל משמר אווירה של ערים פלמיות מימי הביניים. גם הניב המקומי: Chtie, הוא תערובת של צרפתית ושל פלמית. בשנת 2004 נבחרה ליל לשמש כבירת התרבות של אירופה. מאז חלפו למעלה מ-18 שנים, אך הפעילויות של אותה שנה איפשרו לרשות העירונית לפתח מוקדי תרבות ובידור המשמשים את התושבים ואת התיירים, עד היום.

את מרכז העיר מציינת הכיכר על שם הגנרל דה גול, הקרויה בפי התושבים: “הכיכר הגדולה”. במרכז הכיכר עמוד הניצחון המונומנטלי ועליו פסל האלה. מבין המבנים המרהיבים המקיפים מתחם זה, בולט בניין הבורסה, אשר נבנה באמצע המאה ה-17. חנות הספרים רחבת-הידיים (הגדולה באירופה), הממוקמת בכיכר, מהווה מוקד משיכה שאין להחמיץ. בכל שנה, במהלך חודש דצמבר, מתנהל בכיכר הגדולה יריד חג המולד. רק בשנת 2020 היריד בוטל בגלל מגפת הקורונה ובשנת 2021 נערך במתכונת מצומצמת. במהלך ימי היריד, מלבד עשרות הדוכנים, מוצב בתחומי הכיכר גם גלגל ענק.

לשכת התיירות המקומית נמצאת בקומת הקרקע של Palais Rihour. מכאן יוצאים סיורים מודרכים באנגלית. דרומית ללשכת התיירות, מרחק 5 דקות הליכה, שוכן המוזיאון לאמנויות, במבנה יפהפה. מדובר באחד המוזיאונים החשובים בצפון צרפת ולכן כדאי לקחת בחשבון ביקור בן שעתיים לפחות. מן המוזיאון אפשר לערוך גיחה קצרה ובלתי מחייבת ל”שער פריז”.

צפונית לכיכר הגדולה מצוי הרובע העתיק של ליל. סמטאות צרות המרוצפות אבנים ומבנים פלמיים מן המאה ה-17 הופכים את הרובע הקטן לגולת הכותרת של הביקור בעיר. מלבד בתי העסק המסורתיים, המסעדות, בתי-הקפה התיירותיים וחנויות לממכר עתיקות, מתקיימים כאן גם מספר שווקים משובבי נפש. שני מבנים יוצאי דופן ברובע העתיק: בית היתומים, שייעודו הוסב והוא הפך למוזיאון, וכן משכנו המצועצע של ז’יל דה-לה בּואה. מערבית לרחוב הראשי של הרובע, רחוב רויאל, שוכנת המצודה המחומשת של ליל, מוקפת בפארק יפה.

בעיר ליל מספר מלונות איכותיים ובהם: קרלטון ואליאנס ליל הממוקם ברובע העתיק, אבל הייחודי והחוויתי מבין מלונות הפאר הוא L’Hermitage Gantois. זה האחרון, ממוקם לא הרחק מ”שער פריז”. בתקציב נמוך יותר, ראויים לבדיקה: הוטל דה-לה פֶּה ו-Saint Maurice בזכות  מיקומם המרכזי. 

בשכנות לתיאטרון ולמוזיאון האמנויות, שוכנת מסעדת סבסטופול, המומלצת לאניני הטעם. עוד בנושא הקולינרי: המעדניה הוותיקה והמצוינת מירט, שהוקמה כבר באמצע המאה ה-18 ומאז היא מהווה חלק מוכר מהנוף הגסטרונומי של ליל. 

מרחקי נסיעה מהעיר ליל

מרחקי נסיעה מהעיר ליל

יעדים רחוקים מליל

אמיין – 107 ק”מ

אנטוורפן – 125 ק”מ

פריז – 222 ק”מ

אמסטרדם – 272 ק”מ

שטרסבורג – 463 ק”מ

ליון – 623 ק”מ

יעדים קרובים לליל

רובה – 12 ק”מ

טורנה – 25 ק”מ

לאנס – 30 ק”מ

דנקרק – 72 ק”מ

גנט – 73 ק”מ

בריסל – 103 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר