שטרסבּורג

העיר שטרסבורג היא בירת חבל אלזס. העיר מהווה מקום מושבם של הפרלמנט ושל בית-המשפט האירופי, ומלבד חשיבותה הפוליטית והדיפלומטית, שטרסבורג מנהלת חיי-תרבות שוקקים עם בית אופרה משלה ועם תיאטרון לאומי – היחידי בצרפת, הפועל מחוץ לפריז. העיר ממוקמת בסמוך לגבול הגרמני. היא נכבשה במהלך ההיסטוריה פעמים מספר, וכך עברה משליטה גרמנית לצרפתית, ולהיפך. השפעתה של שרשרת אירועים זו ניכרת עד היום. לשטרסבורג צביון ייחודי, המשמר עירוב של שתי התרבויות, זו הצרפתית וזו הגרמנית. בנוסף, זוהי עיר אקדמאית מובילה, עם למעלה מ-50,000 סטודנטים החיים בה… והיא גם עיר תאומה לרמת-גן.

בספטמבר 1939, מיד לאחר ההכרזה על מלחמת העולם, פונו כל תושביה של העיר, כולל מאות רבות מבניה של הקהילה היהודית. שטרסבורג נותרה ריקה לחלוטין במשך עשרה חודשים עד אשר נכבשה על-ידי הצבא הגרמני. היהודים ברחו למספר ערים מרוחקות יותר, בעיקר ללימוז’. הקהילה העתיקה והמפוארת של יהודי אלזס התפרקה לחלוטין במהלך המלחמה. למעלה מ- 4,000 יהודים נרצחו ואחרים התפזרו לכל עבר. בנובמבר 1944 העיר שוחררה על-ידי כח צרפתי בפיקוד הגנרל לקלר ומאז היא שייכת לצרפת.

שדה-התעופה של שטרסבורג מחבר את העיר בטיסות פנים אל כל הערים הגדולות בצרפת, אבל גם לאמסטרדם וללונדון. לעיר תחנת רכבת ממנה יוצאות רכבות סופר-מהירות (TGV) ליעדים המרכזיים בצרפת כמו גם לפרנקפורט, מינכן וציריך. זמן הנסיעה ברכבת עד פריז הוא שעתיים ועשרים דקות. למטיילים הנוסעים ברכב שכור מומלץ לחנות בחניון מעט מרוחק ממרכז העיר, וכן לוודא שבית-המלון המוזמן מאפשר חניה לאורחיו. ככלל, שטרסבורג מחולקת לשלושה אזורי חניה: אדום לטווח קצר (במרכז העיר) , כתום לטווח בינוני וירוק לטווח ארוך. אנחנו ממליצים על חניון Sainte Aurelie הצמוד לתחנת הרכבת. החניון מאובזר ומודרני ומאפשר נגישות נוחה בתחבורה ציבורית לכל חלקי העיר. עד 30 דקות, החניה בחינם. שעת חניה ראשונה = 2.00 €, ואילו חניה ליממה שלמה = 20.00 €.

ניתן לרכוש את ה-“פס אלזס” במחיר של 25.00 € למבוגר, או 17.00 € לילדים עד גיל 12. הרכישה מתבצעת בלשכות התיירות או באתר האינטרנט הרלוונטי. הכרטיס יפה ל-72 שעות והוא מעניק כניסות חופשיות לכל המוזיאונים והאתרים התירותיים, וכן הנחות בחלק מהחנויות המקומיות. כרטיס זה מתאים למטיילים התרים את מחוז אלזס כשהעיר שטרסבורג מהווה תחנה בת יום אחד בלבד. לאלו הבאים לביקור ממושך יותר בעיר, כדאי לרכוש כרטיס ייעודי שנקרא 
Pass Strasbourg et Nord.

אונסקו הכריזה על המתחם ההיסטורי של העיר, כנכס מורשת עולמית, כבר בשנת 1988, בהיותו דוגמא מופלאה לרובע המשמר את ניחוח ימי-הביניים. הרובע העתיק שוכן על אי במרכז נהר האיל (Ill… זאת לא טעות…כך יש לרשום את שם הנהר בלטינית ) והוא נקרא בפשטות “האי הגדול”. במתחם הזה, שזרועות הנהר סוגרות עליו, פזורים האתרים החשובים של שטרסבורג.

קתדרלת נוטר-דם והכיכר הצמודה אליה, מהוות את מוקד המשיכה המרכזי של האי הגדול ובעצם של העיר כולה. לקתדרלה דלתות כניסה מעוצבות וחזית ייחודית ביופיה. גם הצריח של הקתדרלה, המתנשא לגובה של 140 מ’ , מרשים באופן יוצא מגדר הרגיל והוא נחשב בעיניי רבים לעילית שבאמנות התכנון הגותית. באמצע המאה ה-19 הייתה הקתדרלה של שטרסבורג למבנה הגבוה ביותר באירופה. ניתן לטפס את 350 המדרגות עד כמעט לקצה הצריח ולהשקיף מלמעלה על בתיו היפים של האי הגדול. בכניסה לבית התפילה מצוי השעון האסטרונומי המפורסם. השעון הנוכחי מוקם בקתדרלה באמצע המאה ה-19 והוא השלישי בסדרה של שעונים שהוצבו במקום.

ממש בסמוך לקתדרלה, שוכן ארמון רוהן. הארמון מן המאה ה-18 מאכסן בימינו שלושה מהמוזיאונים החשובים של שטרסבורג: המוזיאון הארכיאולוגי בקומת הקרקע, וכן שני מוזיאונים לאמנות . מאזור הארמון ניתן גם לצאת לשייט על הנהר, ולערוך במשך למעלה משעה סיור מרתק בין אתריה ההיסטוריים של שטרסבורג.

בכיכר קלֶבֶּר רחבת הידיים וממערב אליה, מצוי הרובע הקרוי “צרפת הקטנה“. קירותיהם החיצוניים של בתי הרובע מעוטרים בקורות-עץ בסגנון טיודור. מיקומם של הבתים ליד תעלות המים והגשרונים הקטנים החוצים אותן ,ובשכנות לחנויות ולטחנות-הרוח הישנות, הופכים את השכונה לאתר נהדר ורומנטי. ממערב ל”צרפת הקטנה” כדאי לשים לב לסכר ואובן – Barrage Vauban.

יוהנס גוטנברג שקד על המצאת הדפוס בהיותו בשטרסבורג שם התגורר במשך עשרות שנים, אם כי את עותק התנ”ך הראשון הדפיס דווקא במיינץ. כיכר יפה על שמו מצויה 200 מטר מהקתדרלה ובמרכזה פסל של גוטנברג, יצירתו של האמן דוד ד’אנז’ה.

פארק אורנז’רי שוכן כשני ק”מ צפון מזרחית לאי הגדול. זו הריאה הירוקה והיפה של העיר. הפארק עוצב כבר במאה ה-17 והוא מזכיר את הגנים הגדולים של פריז. בימי שמש זהו מקום מעולה עבור משפחות עם ילדים. יש כאן גן חיות קטן, בריכות עם ברווזים, ואף אגם נחמד בו ניתן לשוט. מסעדת Buerehiesel, בלב פארק אורנז’רי, זוכה לשבחים גם בקרב אניני הטעם.

שתי מסעדות משובחות במרכז שטרסבורג: הראשונה Au Crocodile הקלאסית, בחסותו של השף Philippe Bohrer ואילו השניה היא Gavrosh האופנתית שנמצאת ברחוב קליין מספר 4. ועוד בעניין הגסטרונומי: מוזיאון השוקולד, השוכן בסמוך לפרווריה הדרומיים של העיר. לפני שנים אחדות מישהו גם הגה רעיון שיווקי והקים את “דרך השוקולד של אלזס“.

בהיותה אפרורית, קרה וגשומה בחודשי החורף, מובן שעדיף לבקר בשטרסבורג בין אפריל לבין אוקטובר, אבל מי שנקלע בחורף למקום, יוכל ליהנות במהלך כל חודש דצמבר משוק חג-המולד המוצלח ביותר של אירופה.

אובּרנֶה, הקטנה והקסומה נמצאת 25 ק”מ מדרום-מערב לשטרסבורג. כאן ניתן להבחין בסגנון הבניה האלזסי במיטבו. בתים בני שתיים או שלוש קומות, שאת קירותיהם חוצים בולי עץ כבדים, צמודים זה לזה לאורך רחובות צרים. הבתים צבועים בדרך-כלל בגוונים של לבן ושל צהוב ולהם גגות רעפים שמתוכם מזדקרים חלונותיהם של עליות הגג. בכיכר המרכזית והחיננית מתנהל בכל יום ה’ בשבוע שוק אוכל עד שעות הצהריים. באובּרנֶה חיה בעבר קהילה יהודית משגשגת ועד היום נותרו מספר עדויות לקיומה. בין היתר נמצא בעיר הקטנה בית-כנסת פעיל.

כדי להגיע אל אחד היעדים המרהיבים במזרח צרפת: טירת הוט-קניגסבורג, יש לנסוע לכיוון העיר סלסטה ולהקליד במכשירי ה-GPS את השם Orschwiller. כביש העליה אל הטירה חולף בתוך יער צפוף ודרך העיירה קינצהיים. עניין החניה מעט מבלבל עבור המבקרים במקום, וזאת מכיוון שאין חניון באתר עצמו, ועל-כן יש לחנות במעלה ההר לצדי הכביש, במקומות המסומנים. לחילופין, לאחר שחולפים כבר על-פני הכניסה לטירה, ניתן לחנות בדרך היורדת מן הכיוון השני. הטירה שנראית כאילו נלקחה מתוך ציור בספר אגדות, משמרת באופן נדיר את אווירת המאה ה-17, אז – במהלך מלחמת שלושים השנים – היא נהרסה. בתחילת המאה ה-20 הטירה שוחזרה ושופצה.

מרחקי נסיעה מהעיר שטרסבורג

מרחקי נסיעה מהעיר שטרסבורג

יעדים רחוקים

לריימס 350 ק”מ

לטרואה 390 ק”מ

לג’נבה 412 ק”מ

לבריסל 428 ק”מ

לפריז 488 ק”מ

לליון 495 ק”מ

לליל 521 ק”מ

לפראג 613 ק”מ

לבורדו 949 ק”מ

יעדים קרובים

לאוברנה 25 ק”מ

להוט קנינגסברג 62 ק”מ

לקולמר 72 ק”מ

למילוז 114 ק”מ

לאפינל 149 ק”מ

לננסי 156 ק”מ

למץ 165 ק”מ

ללקוסמבורג 223 ק”מ

לדיז’ון 330 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר