Rennes - רן

העיר רן, בירת חבל ברטאן, ממוקמת על צומת דרכים מרכזי בדרך בין פריז לבין ברסט במערב צרפת, וכן בדרך בין אתרי התיירות הפופולאריים של מון סן-מישל וסן מאלו, לבין העיר נאנט. עד מותה של הנסיכה אן בתחילת המאה ה-16 הייתה ברטאן דוכסות עצמאית, שהיטלטלה בהסכמי נאמנות ובבריתות נישואים מול הממלכות השכנות. רק בשנת 1532 הפכו רן וברטאן לחלק מהממלכה הצרפתית. לא מעט סיבות מצדיקות ליל חניה בעיר, אבל שני מוקדי עניין בולטים מעל הכל: העיר העתיקה של רן ומרכזי הבילוי המלהיבים שלה. רן היא עיר בת 230,000 תושבים בלבד, אבל היא משכנת בתחומיה כ-70,000 סטודנטים, המעניקים לעיר רוח נעורים תמידית. זמן הנסיעה ברכבת המהירה מפריז לכאן הוא שעה אחת ועוד 25 דקות.

המרכז ההיסטורי של רן יושב גם במרכז הגיאוגרפי של העיר. בסמוך ללשכת התיירות המקומית יש חניון מסודר. כדאי להתחיל את הסיור הרגלי באזור זה לאחר ביקור קצר במשרדי הלשכה והצטיידות במפות ובניירת. המשרדים נמצאים במבנה המשמש גם את ‘כנסיית סן-איב’, בכתובת 11 Rue Saint-Yves , והם פתוחים שבעה ימים בשבוע, למעט בימי ב’ בבוקר.

‘קתדרלת סן-פייר’ שוכנת בקרבת ‘כנסיית סן-איב’. הקתדרלה שנבנתה על שרידיו של מבנה מן המאה השביעית, שימשה כמקום הכתרתם של נסיכי ברטאן. היא מצטיינת בעוגב מרשים ובעבודות אמנות יוצאות מהכלל שמעטרות את קירות הקתדרלה ואת התקרה שלה. כמאה מטר מכאן מתבלט אתר ציורי בין שני צריחים המהווים את שער הכניסה ההיסטורי לעיר רן – זהו ‘פּורט מורדלז’. בשבתות כדאי לערוך בסביבה זו גם גיחה לַ’פְּלָאס דֶה לִיס’, שם מתקיים שוק עירוני. כעשר דקות הליכה דרך הרחוב היפה, רו דה-לה מוֹנֶה, יובילו אל שני אתרים מוכרים של העיר: הפרלמנט הברטוני ובית העיריה. אין בחלקו החיצוני הסתמי כמעט, של מבנה הפרלמנט, כדי להעיד על האולם המרכזי המרהיב שנמצא בתוכו. בית העירייה, הכיכר שבפתחו וכן בית האופרה, הם קומפלקס של מבנים ששוחזרו בעקבות שריפת ענק שהתחוללה ברובע העתיק, בשנת 1720. יעדים נוספים הראויים לתשומת לב ברובע המרכזי של רן: ‘כיכר סנט-אן’ המוקפת בתים יפהפיים, שאת קירותיהם חוצים בולי-עץ, ‘מוזיאון האמניות היפות ו’בּזיליקת סן-סובר’.

מעט מזרחית מהעיר העתיקה מצוי אחד הפארקים היפים בצרפת כולה Parc du Thabor . אגב, בעברית זהו ‘פארק התבור’, שכן הפארק נקרא על שם ‘הר תבור’ שלנו. בתחומי הפארק מפוזרים מספר פסלים נהדרים, שמוסיפים לו מימד אמנותי. הפארק פתוח לציבור הרחב בכל ימות השנה, אך שעות הסגירה משתנות בהתאם לעונות. ואילו דרומית לרובע העתיק, מעבר לנהר הַוִילֶן, במתחם מודרני Les Champs Libres , ניתן לבקר ב’מוזיאון ברטאן’, ב’מוזיאון החלל’, בספריה העירונית ובאולמות תצוגה של אמנות עכשיווית. המתחם פתוח רק בשעות אחר-הצהריים והוא סגור לחלוטין בימי ב’.

לא במקרה יצאו לרן מוניטין כאחת מערי הבילוי האטרקטיביות של צרפת, וזאת בעיקר בזכות רבבות הסטודנטים שחיים כאן. אינספור פאבים ובתי קפה פזורים בשכונות בהם נוהגים התושבים והסטודנטים לבלות. אחד הפאבים האיריים הפופולאריים בקרב הצעירים נמצא כ-300 מטר מ’מוזיאון האמנות’ והוא נקרא Le Shamrock . ב’רובע סן מרטן’ ניתן למצוא מסעדות אקזוטיות, המייצגות מטבחים מכל רחבי העולם. ברחוב Saint-Malo קיים ריכוז גדול במיוחד של מסעדות כאלו.

אי-אפשר לבקר ברן מבלי לזלול את מעדן הדגל של ברטאן: הקרפּים המקומיים. דוכני קרפּרי נראים כמעט בכל פינת רחוב, אבל כדאי לסייר ברחוב Saint George , ברובע העתיק, המהווה מעין גן עדן לאוהבי הקרפּים.

מרחקי נסיעה מהעיר רן

מרחקי נסיעה מהעיר רן

יעדים קרובים לעיר רן

סן מאלו – 69 ק”מ

לאוואל – 75 ק”מ

מאיין – 90 ק”מ

נאנט – 108 ק”מ

סנט נאזר – 117 ק”מ

אנז’ה – 121 ק”מ

טור – 211 ק”מ

יעדים רחוקים מהעיר רן

רואן – 280 ק”מ

פריז – 340 ק”מ

בורדו – 424 ק”מ

ליון – 618  ק”מ

טולוז – 622 ק”מ

שטרסבורג – 768 ק”מ

מרסיי – 879 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר