האלפּים הצרפתים

חבל אוברן-רון-אלפ, בחלק הדרום מזרחי של צרפת, על גבול שוויץ ואיטליה, מורכב מ-12 מחוזות שונים. בדף מידע זה, סקירה קצרה של שלושת המחוזות המזרחיים בלבד: אִיזֵר, סַבוּאַה והוֹט-סַבוּאַה. אלו המחוזות ההרריים, בהם אתרי הסקי הנודעים והעיירות הציוריות של האלפים הצרפתיים.

ליון היא עיר הבירה של חבל רון-אלפ, אבל גרנובל אשר במחוז איזר, נחשבת לעיר החשובה באזור האלפים והיא אף מכונה: “בירת האלפים”. העיר אירחה את אולימפיאדת החורף של שנת 1968. גרנובל מהווה תחנת מעבר נעימה בדרך מאזור פרובנס או מליון לכיוון ההרים. אין כאן אתרים הראויים לציון מיוחד מלבד הרובע ההיסטורי, אם-כי כדאי לסור אל המוזיאון המקומי. מתוך העיר עצמה, ממש בסמוך ללשכת התיירות, ברציף סטפן ז’ה, מצויה תחנת רכבל. מכאן ניתן לעלות באמצעות תאי הרכבל השקופים עד למבצר הבסטיליה. מהתחנה העליונה יתגלה נוף נהדר לעבר העמקים שלמרגלות ההר.

מחוז איזר משתרע מצפון מערב לדרום מזרח. בחלקו הצפוני, הנושק כמעט לעיר ליון, תוואי הנוף מושפע מאפיקו של נהר הרון: אדמה פוריה, שדות מרעה וכרמים. ככל שמתקרבים לגרנובל הולכות הגבעות ומתגבהות. ומגרנובל ומזרחה לה נישאים הרי האלפים עד אשר בנקודה הגבוהה ביותר של איזר מתרוממת פסגת Pic Lory לגובה של 4,086 מ’ מעל פני-הים.

העיר הקטנה וִיאֵן שוכנת במרחק של 33 ק”מ מליון והיא ככל הנראה העיר היפה ביותר במחוז איזר. מיקומה של ויאן במקום אסטרטגי לגדתו של נהר הרון, הפכה אותה לעיר מרכזית כבר בימיו של יוליוס קיסר. ויאן מצטיינת במספר אתרים רומיים וגאלים אשר השתמרו היטב, ובהם מקדש אוגוסטוס והתיאטרון העתיק. בכל שבת בשעות הבוקר, נערך בעיר שוק ענק, הנחשב לאחד השווקים היפים של צרפת כולה.

לנוסעים מליון לגרנובל, כדאי לסטות מדרך המלך ולהצפין על כביש מספר D75 עד לעיירה היפהפייה Cremieu. כמו-כן מומלץ לערוך חניה ממושכת ביקבי שרטרז, אשר בישוב Voiron, במרחק של כ-25 ק”מ מגרנובל. המקום סגור למבקרים בשעות הצהריים.

באיזר, חלק מאתרי הסקי המפורסמים ביותר בצרפת. שמרוס היא עיירה נפלאה הממוקמת במרחק של 31 ק”מ בלבד מגרנובל. זהו אתר מעולה לגולשים מתחילים, למשפחות, או למטיילים המעוניינים לשלב את חופשת הסקי עם בילויים נוספים. בחודשי הקיץ שמרוס מהווה תחנת יציאה לחלק ממסלולי ההליכה המרתקים בהרי האלפים. שימו-לב לנתיב ההליכה GR549. מסלול זה החולף גם בשמרוס, הוא מהיפים במערב אירופה.

גם Les 2 Alpes היא תחנת סקי נודעת ויוקרתית. הישוב שוכן בגובה של 1,650 מטר, אך המעליות של האתר מעלות את הגולשים לגבהים של 3,500 מטר. מדובר באחד המקומות היחידים באירופה בהם המסלולים פעילים בכל עונות השנה. האתר של Alpe d’Huez מוכר בזכות תחרות האופניים של הטור דה פראנס. העליות המפותלות לנקודה זו, נחשבות לאחד האתגרים הגדולים עבור הרוכבים המקצוענים.

צפונית לגרנובל שוכן הפארק של שרטרז ובסמוך לו, בישוב סנט הילר מתקיים בכל שנה, בחודש ספטמבר, הפסטיבל האווירי, ובו מאות צנחנים, טיסנים וכדורים פורחים. הפסטיבל מתאפיין בעליצות רבה ובאווירה קלילה וידידותית. אירוע אידאלי לבקר בו עם ילדים.

סבואה והוט-סבואה הם השמות הצרפתיים של המחוזות שהשתייכו בעבר לבית המלוכה האיטלקי, בית סבויה. הדוכסות של בית סבויה, שהפכה מאוחר יותר לממלכה, השתרעה בשיאה מן האלפים ומערבה להם, כשבמרכזה העיר טורינו אשר באזור פיאמונטה של איטליה.

שַׁמְבֶּרִי היא העיר המרכזית של מחוז סבואה. זו העיר המשמרת בקנאות הרבה ביותר את המסורת של בית סבויה. בין היתר שוכן כאן, בתוך מנזר פרנציסקני ישן, המוזיאון של סבוימעט צפונית לשמברי משתרע האגם הגדול והעמוק ביותר בצרפת “לאק די בורז’ה”. עיר הנופש עם המרחצאות התרמיים  אקס-לה-בן ממוקמת לגדתו המזרחית של האגם. בצדו המערבי של אגם בורז’ה שוכן מנזר הוטקומב. המנזר מן המאה ה-12 מתגלה במלוא פארו, כאשר מגיעים אליו בשייט מכיוון אקס-לה-בן.

האגם נתחם ממזרחו בשיפוליו של רכס הבוג ובו הפארק Coeur des Bauges אשר במרכזו הישוב בעל השם המעניין: קומפּוט. הלאה מכאן, במעלה האלפים, שוכנת העיר אלברוויל, המשמשת עיר מעבר הכרחית, לכל העולים אל אתרי הסקי במזרח סבואה.

בעמק טרנטז מתבלט הישוב קורשוול, אחד מאתרי הסקי היוקרתיים והמפורסמים בעולם. עמק טרנטז מהווה אחד משלושה עמקים באזור הנודע בשם: Les Trois Vallees. קורשוול ממוקמת כבר בקרבת הגבולות עם איטליה ושוויץ ולמעשה למרבית הישראלים, יהיה נוח יותר להגיע אליה משדה-התעופה של ג’נבה ולא מזה של ליון. אתרי סקי נוספים בעלי מוניטין רב באירופה: ואל ד’איזרLes ArcesTignes.

בין קורשוול לבין וַאל ד’איזר פרוש הפארק הלאומי וַנוּאַז. טרקרים ומטיילי שטח יגלו כאן תשתית מעולה עם מעל 500 ק”מ של שבילי הליכה ובקתות המותאמות ללינה. שביל GR5 חוצה את הפארק מצפון לדרום.

פסגתו של ההר השגיב, המון בלאן, נישאת לגובה של 4,807 מטר. זו הפסגה הגבוהה ביותר באירופה. המון בלאן נמצא בחלקו הגדול בתחומיה של הוט-סבואה. ובקרבתו אתר הסקי בה’ הידיעה: שַאמוֹנִי. בשונה משמרוס, שאמוני אינה מתאימה למשפחות, אלא לגולשים מיומנים ונהנתנים, שכן אתרי הבילוי בישוב שופעי חיים בשעות החשיכה כפי שמסלולי הסקי גדושים במהלך היום. נקודת התצפית המוצלחת ביותר אל קודקודו של המון בלאן מצויה ברום ההר המחודד Aiguille du Midi, אליו מגיעים משאמוני, באמצעות רכבל תלול מסלול.

חלקו הצפוני של הוט-סבואה גובל באגם לה-מאן ומהווה את הגבול בין צרפת לשוויץ. מן העבר השני של האגם שוכן קנטון וו השוויצרי. ואילו על גדתו הצרפתית של האגם שוכנת העיר אֵוִויָאן, בה מייצרים את המים המינרלים הידועים והמשווקים בעולם כולו. אוויאן משמשת כנקודת הפתיחה למסלול הנסיעה המרהיב: “דרך האלפים הגבוהים”. זהו מסלול המתאים לנסיעה בחודשי הקיץ. המינוח: “עוצר נשימה” הנו אנדר סטייטמנט, כאשר מדובר בנסיעה הזו.

להוט-סבואה אגם, שכל כולו שייך רק לה. מדובר באגם אנסִי. העיר אנסי מצויה באמצע הדרך בין שמברי לבין ג’נבה. אנסי היא עיר רומנטית המצדיקה שהות בת לילה אחד לפחות. מלבד קתדרלה מן המאה ה-16 וארמון מקומי, אין כאן מוקדי עניין בולטים, אך מיקומה של העיר ליד האגם ורחובותיה העתיקים מעניקים לה חן יוצא-דופן. באנסי מצויה אחת המסעדות המשובחות של אזור האלפים הצרפתיים: Clos des Sens.

מרחקי נסיעה מהעיר גרנובל

מרחקי נסיעה מהעיר גרנובל

יעדים קרובים לגרנובל

שמרוס – 31 ק”מ

שמברי – 58 ק”מ

אנסי – 107 ק”מ

ליון – 111 ק”מ 

ג’נבה – 144 ק”מ 

ואל ד’איזר – 165 ק”מ

יעדים רחוקים מגרנובל

טורינו – 236 ק”מ

דיז’ון – 304 ק”מ

מרסיי – 307 ק”מ

ניס – 463 ק”מ

טולוז – 530 ק”מ

פריז – 575 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר