סנטייגו דה צ'ילה

סנטייגו, בירת צ’ילה, נוסדה באמצע המאה ה-16 על-ידי הספרדי פֵּדרוֹ דֶה וַלדִיביה ותוכננה מלכתחילה כעיר מאורגנת היטב, עם רחובות הבנויים שתי וערב בין גבעות סנטה לוסיה לבין נהר מָפּוּצֶ’ה. כיום, מלבד היותה מרכז השלטון ומוקד המסחר והתרבות של צ’ילה, סנטייגו היא אחת הערים הדינמיות והמודרניות בכל יבשת דרום-אמריקה.

מיקומה של סנטייגו בגובה שמעל 500 מ’ מעל פני הים, מקנה לה אקלים נוח במרבית ימות השנה. מעט הגשם שיורד כאן, מתנקז לחודשים מאי עד ספטמבר. תפאורת הרקע של העיר, שממערב לה האוקיינוס השקט וממזרח לה ניבטות הפסגות המושלגות של הרי האנדים, מוסיפה לה חן רב, כמו גם הפארקים הנרחבים, הכיכרות והשדרות.

שדה התעופה הבינלאומי נמצא כ-20 ק”מ צפון מערבית לבירה הצ’יליאנית. השדה נקרא ‘ארתורו מרינו בּניטז’, אבל הוא מכונה גם ‘נואבו פודהול’ על-שם האזור בו הוא שוכן. נסיעה עם מונית מהשדה למרכז העיר תמשך (לבד משעות העומס) פחות מחצי שעה. קיים גם שירות אוטובוסים לעיר במשך 24 שעות ביממה, וגם שירותי הסעה פרטיים. מכאן טסים לפּוּנְטָה אָרֵנָס, פּטגוניה, בדרך אל ‘טִיאֵרָה דֶל פוּאֵגוֹ’ (ארץ האש), טיסה אשר נמשכת כשלוש שעות וחצי ואל יעד מופלא נוסף: איי פסחא.

בתוך העיר מספר קווים של רכבות תחתיות. זהו אמצעי התחבורה המקומי היעיל ביותר. תחנה חשובה ומרכזית במיוחד היא ‘לוס הרואס’. כמו בערים אחרות ביבשת, גם בסנטייגו, מלבד האוטובוסים הציבוריים והמוניות הרגילות, קיימת רשת של ‘מוניות שירות’ שמהווה פתרון סביר למטיילים עם תקציב צנוע.
ההשפעה האירופאית ניכרת כאן יותר מאשר בכל עיר אחרת באמריקה הלטינית. ‘פּארק פוֹרֶסְטַל‘ לדוגמא תוכנן על-ידי מעצב צרפתי, בסגנון של חורשת בּולון אשר בפּריזהשוק המרכזי הוא מבנה בריטי טיפוסי עם תקרה יצוקה מברזל, מיובא מאנגליה. השוק פתוח בכל ימות השבוע, החל מהשעה 06:00 בבוקר.

הפּלזָה דֶל אַרְמָס, שנמצאת חמישה בלוקים דרומית לנהר, מציינת את מרכז העיר. כאן במתחם קטן יחסית מצויים מרבית האתרים ההיסטוריים של הבירה. מטיילים השוהים זמן קצר בסנטייגו יוכלו, בהליכה רגלית נינוחה, לכלול בשעות ספורות את מרבית נקודות הציון החשובות: קתדלרת מטרופוליטנה מן המאה ה-18 עם חזית מרשימה בסגנון הבּארוק. בניין העירייה ובית הדואר הנמצאים בסמוך. ה’פָּלסיוֹ דה לה מונֵדָה, שהוא אחד המבנים המרהיבים של רובע זה ושימש כמשכנם של נשיאי צ’ילה במשך הרבה מאוד שנים. הבניין התפרסם בעולם כולו כשצולם בוער בעת ההפיכה  של הרודן אוגוסטו פּינושה, נגד משטרו של סלוודור איינדה. כמו-כן מצויים כאן מספר מוזיאונים חשובים, בהם מוזיאון ההיסטוריה, מוזיאון האמנות הצ’יליאנית ומוזיאון הארכיאולוגיה. לא כדאי להחמיץ את כנסיית סן פרנסיסקו שהוסבה גם למוזיאון יפהפה. גבעת לוסיה והשוק המרכזי שהוזכרו לעיל, מצויים במתחם זה של מרכז העיר.

מעבר לנהר שוכן הרובע האופנתי של בּלה-ויסטָה והוא מוקד בילויים פופולארי עם הרבה מאוד מסעדות ובתי-קפה. שימו-לב למסעדת Azul Profundo הוותיקה. פארק מטרופוליטנו מהווה ריאה ירוקה בעיר רווית הערפיח, עם שבילי הליכה, מדשאות וגן חיות קטן. מעל הכל נמצאת גבעת ‘סן קריסטובּל’, ממנה תצפית נהדרת על סנטייגו. למרגלות הגבעה ממוקם בית שהוקדש למשורר הנערץ, פבלו נרודה וכן מוזיאון לזכרו.

האיצטדיון של קבוצת הכדורגל הפופולארית: ‘קֹולו קולו’, שוכן ברובע מקול. הטניס הוא ענף ספורט נוסף שמאוד אהוד על תושבי העיר. ואכן, שני שחקני עבר מפוארים הם ילידי העיר: מרצ’לו ריוס ופרננדו גונזלס.

שעה עד שעתיים נסיעה בלבד מעיר הבירה, נמצאות מספר מהאטרקציות של מרכז צ’ילה:  מחד העיר וַלְפָּראיסוֹ שלחופי האוקיינוס השקט ועיר הגנים והנופש ויניָה דֶל מַר, ומאידך אתרי הסקי של האנדים.

ניתן לשתף את המאמר