בֶּלְגְיָה

בּלגיה נמחצת בין שלוש ארצות דומיננטיות ובעלות מטענים היסטוריים ותרבותיים:  צרפתהולנד  וגרמניה, והיא חוסה בצלן עם דימוי חסר חן, מבוישת ואפרורית. ובכל זאת ניתן למצוא גם בבלגיה אתרים נפלאים: ערים ששומרות על צביון ימי-הביניים, עיירות רומנטיות, נתיבי מים יפים ויערות מרשימים.

הארץ מחולקת, שלא לומר מפולגת, לאזור הפלמי הצפוני, בו מדברים התושבים הולנדית ולאזור הוולוני הדרומי, בו השפה הרשמית היא צרפתית. בבריסל הבירה, מדברים את שתי השפות. קיים גם מיעוט קטן של דוברי גרמנית, במזרח ולוניה.

בלגיה היא אחת המונרכיות האחרונות באירופה. פִילִיפּ, מלכה הנוכחי של בלגיה הוא המלך השביעי בשושלת שהוכתרה מאז זכתה המדינה לעצמאות, באמצע המאה ה-19. בימיו של המלך השני בשושלת, לאופּולד השני, חטאה הממלכה בסיפוח מכוער של קונגו תוך כדי שהיא משתמשת בתושבי המדינה האפריקאית כעבדים. באותם ימים רצחו הבּלגים מיליוני קונגולזים. מאוחר יותר הייתה בּלגיה מעורבת גם בסיפוח של מדינות כמו רואנה ובּורונדי.

בלגיה ממלאת תפקיד חשוב ומרכזי בכל המערכות הקיימות והמתהוות של הקהילה האירופית. ראש ממשלת בּלגיה לשעבר, הרמן ואן-רומפוי, נבחר בנובמבר 2009 להיות לנשיא הראשון של האיחוד האירופי. בּלגיה מחזיקה בשיא עולמי מפוקפק: המדינה התנהלה במשך 541 יום ללא ממשלה, עד אשר בדצמבר 2011 הצליחו המפלגות הפלמיות והוולוניות להקים קואליציה. מאז שנת 2014 ועד 2019 כיהן שארל מישל כראש הממשלה של בלגיה והוא גם זה שהנהיג את המדינה בשעה בה התבצעו פיגועי הטרור של מארס 2016, בשדה-התעופה של בּריסל, ובתחנת המטרו. את משבר הקורונה, שפגע בבלגיה באופן קטלני במיוחד, ניהל ראש הממשלה אלכסנדר דה-קרו המכהן בתפקיד מאז אוקטובר 2020.

בּריסל הבירה נוסדה לפני למעלה מאלף שנים והיא למעשה עיר הבירה של אירופה. לבה של העיר והמקום ממנו כדאי להתחיל את הסיור הוא הכיכר הגדולה, ששימשה ככיכר השוק ההיסטורית, עם הבתים הנפלאים המקיפים אותה ועם בניין העירייה המרשים, הבנוי בסגנון גותי. כיכר נהדרת נוספת היא כיכר סַבְּלוֹן המהווה גם את מרכז הגלריות של בּריסל. צמוד אליה בניין בית-המשפט שנבנה באמצע המאה ה-19. בּריסל מצטיינת במספר מוזיאונים ראויים לשמם גם בקנה מידה אירופאי. מעל הכל מוזיאון האמניות היפות שזכה לכינוי החיבה “בּוזַאר“. וכן המוזיאון של האמן הבלגי הנודע רנה מגריט.

אתרים מעניינים נוספים הם הארמון המלכותיפארק רויאל שמפריד בין הארמון לבין בניין הפרלמנט, שער הניצחון של בריסל, ‘גלריית סנט הובֶּרְט‘: מרכז קניות מהודר מן המאה ה-19 המקורה בתקרת זכוכית, וכן ‘קתדרלת הקדושים מיכאל וגודולה‘, הנמצאת על גבעת טרוירנבּרג. על כך יש להוסיף את ‘מוזיאון האמנות וההיסטוריה‘ וכמובן את פסלו המפורסם של הילד המשתין בקשת, המָנֵקֶן פִּיס. בריסל היא אחד המרכזים החשובים בעולם בכל הקשור לארכיטקטורה בסגנון אר-נובו. מעל הכל בולטות עבודותיו של האדריכל הבלגי ויקטור הורטה. אלו עבודות שזיכו את בריסל במספר אתרים שנכללים ברשימת המורשת של אונסקו.

במוזיאון היהודי של בריסל מאות אלפי מסמכים ורבבות ספרים ופרטי יודאיקה. במאי 2014 אירע במקום פיגוע ירי ובו נהרגו שני ישראלים וכן אחד מעובדי המוזיאון.

בְּרוּז’ נחשבת לעיר היפה  בבּלגיה. מיקומה על תעלות המים מוסיף לה נופך רומנטי. העיר, בירת פלנדריה המערבית, השתמרה כמעט באופן מושלם מאז ימי הביניים. מאמצים כבירים ומעוררי הערכה של הרשויות הופכים את בּרוז’ לעיר לדוגמה כאתר נקי ושמור היטב. חלקה העתיק של בּרוז’ הוכרז גם הוא על-ידי אונסקו כנכס מורשת עולמית.

תחילתו המתבקשת של כל סיור בבּרוז’ תהיה ב’כיכר השוק’. הכיכר מוקפת בבניינים עתיקים ובהם בולטים מגדל הפעמונים וכן בית המשפט המחוזי ובניין הדואר. מגדל הפעמונים, אחד מסמליה של בּרוז’, שימש בעבר כארכיון עירוני וכנקודת תצפית לשומרי העיר. כיום, משתרך כאן תור תמידי של תיירים המעוניינים לטפס את 366 המדרגות למעלה המגדל ולהשקיף על גגות הרעפים האדומים של בתי בּרוז’, מגובה של 83 מטרים. בית המשפט המחוזי הוא מבנה בסגנון ניאו גותי.

מספר חלופות מעניינות עומדות בפני המטיילים בבואם לסייר בבּרוז’. נסיעה במכונית, איננה אחת מהן. ניתן לשכור אופניים ולרכוב ברחובות המתעקלים, אפשר להתיישב במרכבה רתומה לסוס ולנוע כמו מרבית התיירים במסלול הקבוע המיועד למרכבות אלו. היציאה מכיכר השוק. מחיר לכרכרה ובה חמישה נוסעים: 50 €. אפשר לטוס בכדור פורח בשמי העיר… אבל הדרך המתבקשת והמרתקת, היא באמצעות שייט בסירת מנוע, בתעלות המים של בּרוז’.

עשרות תעלות קדומות חוצות את העיר ומעניקות לה צביון מיוחד. מדובר ברשת מסועפת של נתיבי מים המחברים את בּרוז’ אל הים הצפוני. ניתן לצאת לשייט מאחד המעגנים השוכנים במורד רחוב Wollestraat, מרחק דקות הליכה ספורות ממגדל הפעמונים. עסקי השייט מפוקחים ומסודרים. סירות המנוע נושאות עד 40 אנשים והן יוצאות למסלול קבוע שנמשך כחצי שעה. המשיט דובר מספר שפות ובתחילת כל מסע הוא בודק האם הנוסעים מעדיפים לשמוע הסברים באנגלית, צרפתית, פלמית או גרמנית. בדרך כלל הוא יסביר באנגלית ובשפה נוספת. המחיר למבוגר 10 €, לילדים עד גיל 12 המחיר הוא 6 € ואילו לילדים עד גיל 3 השייט בחינם.

לא הרחק מברוז’ נמצאת אוֹסְטֶנְד שעיקר חשיבותה בהיותה נמל ממנו מפליגות מעבורות. בחלק הצפוני ביותר של מערב פלנדריה שוכנת עיר הנופש קְנוֹקֶה ולידה שמורת Zwin.

עיר יפהפיה נוספת היא גֶנְט. תהילתה של גנט נעוצה בתקופת ימי הביניים. באותה עת הייתה לאחת הערים המרכזיות במערב אירופה. כיום העיר מונה 300,000 תושבים. רכבת מהירה מקשרת בין בּריסל לבין גנט. 30 דקות נסיעה בלבד. גם כאן, כמו בבּרוז’, מגדל פעמונים ממנו קיימת תצפית מרהיבה על העיר. במקרה של גנט, ניתן לעלות למעלה המגדל באמצעות מעלית. ‘הקתדרלה של בּאוף‘ נחשבת למבנה המרכזי של העיר. באחת הקפּלות של הקתדרלה מוצגת יצירת המופת הנודעת של הצייר ואן אייק: “הסגידה לשה“. אתרים נוספים שאין להחמיץ בגנט: טירת הנסיכים גרוונסטין, כנסיית סנט ניקולה, בית העירייה, ‘מוזיאון האמנות‘, וכן המוזיאון העירוני STAM.

אנטוורפּן

תחנת הרכבת של אנטוורפן, היא אחת התחנות היפות בעולם

אַנְטוֶורְפֶּן – מרכז היהלומים העולמי, היא העיר השניה בחשיבותה בבלגיה. בעיר קיימת קהילה יהודית גדולה. לאנטוורפן נמל ימי רחב מימדים, השני בגודלו באירופה, וגם שדה-תעופה משלה. העיר מאכלסת מספר לא מבוטל של בניינים מפוארים מן המאות ה-16 וה-17. הקתדרלה העירונית מהווה את אחד ממוקדי התיירות המעניינים של אנטוורפן, אך כדאי לבקר גם ב’כיכר השוק’, במוזיאון  ‘פְּלַנְטִין מוֹרְטוּס‘ וגם ב‘מוזיאון האמנויות‘. רובע היהלומנים שוכן דרומית לתחנת הרכבת. ברובע היהודי שני בתי-כנסת מפורסמים וחשובים: ‘שומרי הדת’ ו’אוהל אברהם’. המתעניינים בכך, יוכלו לסייר בפרוור של העיר ולחזות במבני Zuiderpershuis על הארכיטקטורה האקלקטית והביזארית שלהם. 

תושביה המפורסמים ביותר של אנטוורפן הם הציירים פיטר ברויגל ופול רובנס. לאחרונה העיר מהווה גם מרכז אופנה חשוב.

חבל הארדנים, במזרח בּלגיה, שופע נהרות ויערות. למעשה מדובר באזור המתפלש גם אל לוקסמבּורג וצרפת השכנות והוא גובל במחוזות אייפל ולורן. חבל הארדנים מאפשר לאוהבי הטבע לערוך טיולים רגליים או טיולי אופניים נהדרים, בנופים כפריים ומיוערים. לִיאֶז’ היא החשובה שבערי הארדנים והגדולה שבערי בלגיה (ביחד עם שרלרואה), בה השפה המרכזית היא צרפתית. האתר הבולט בליאז’ הוא ‘ארמון הנסיך-הבישוף‘ בכיכר סֶנְט לַמְבֶּרְט. כמו-כן כדאי לטפס את 400 המדרגות אל ‘מצודת ליאז’‘ ממנה תצפית על העיר.

העיר נָמוּר שוכנת על גדת נהר המז דרומית מזרחית לבּריסל. כדאי לבקר כאן ב’כנסיית סֶנְט אוֹבֶּן’ הבנויה בסגנון בּארוק, בתיאטרון העירוני ובמוזיאון הארכיאולוגיה. את האטרקציה הבולטת של נמור מהווה המצודה המבוצרת והמונומנטלית, אשר תוכננה על-ידי המהנדס של מלך צרפת לואי ה-14. המצודה ממוקמת על גבעה רמה והיא חולשת על מחוז נמור כולו.

נקודות עניין נוספות בארדנים: טוּרְנֵיי עם הקתדרלה שלה. דִינַאן שבה מבצר מרשים, ממנו מראה פנטסטי על עמק המֶז וכן קתדרלה גותית מן המאה ה-13. בעיר זו הומצא הסקסופון על-ידי אדם בשם אדולף סקס. לא הרחק מדינאן חצובות מערות האן, מהיפות שבמערות הנטיפים ביבשת אירופה. ההגעה למערות מתבצעת ברכבת מיוחדת היוצאת מן הישוב הציורי הַאן סוּר לֶס. במרחק 35 ק”מ מליאז’ שוכנת העיירה ספא, אשר על שמה קרויים כל אתרי הספא בעולם. ולבסוף, ‘גני אַנְבוּאָה‘ המעוצבים. הגנים פתוחים לקהל מסוף חודש מארס ועד תחילת נובמבר.

בלגיה היא יצרנית השוקולד המשובח בעולם. ברחבי המדינה מעל אלפיים חנויות המתמחות במכירת שוקולד. אחת החנויות המפורסמות ביותר נמצאת ברחוב רויאל 73 בבּריסל ומנציחה בשמה את המייסדת המיתולוגית, גברת בשם ‘מרי‘. חנות מופלאה נוספת נמצאת בסמוך לכיכר סבּלון ונקראת ‘פייר מרקוליני‘. 

אלופת הפרלינים היא ‘לֵאוֹנִידַס‘. חברה נוספת בעלת מוניטין בייצור שוקולד ייחודי היא ‘גודיבה‘. קוֹט דְ’אור עם סמל הפיל ועם הטבלאות העבות, ‘פרלינט‘ מהעיר ברוז’, ‘ניוהאוס‘, עם השוקולדים הנמסים בפה ו’אוֹבִידְיַאס‘ הקטנה יותר, הן חלק מהפירמות המעולות של שוקולד בּלגי. בבּרוז’ אף קיים מוזיאון שוקולד יוצא מהכלל.ּ

בּריסל - מרחקי נסיעה

בּריסל - מרחקי נסיעה

יעדים קרובים לבּריסל

אנטוורפּן – 48 ק”מ

נמור – 65 ק”מ

ליאז’- 96 ק”מ

ליל – 111 ק”מ

מאסטריכט – 112 ק”מ

רוטרדם – 154 ק”מ

יעדים רחוקים מבּריסל

אמסטרדם – 207 ק”מ

פריז – 312 ק”מ

לונדון – 367 ק”מ

שטרסבּורג – 428 ק”מ

פּראג – 906 ק”מ

רומא- 1,473 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר