שִיקָגו

שיקגו שוכנת בחלק הצפון-מזרחי של מדינת אילינוי , לדרומו של אגם מישיגן. היא ידועה גם בכינוי “עיר הרוחות”, למרות שהרוחות מנשבות כאן בעוצמה חריגה, רק ימים ספורים במהלך השנה. לכינוי נוסף שדבק בעיר: “בירת הארכיטקטורה המודרנית”, יש דווקא הצדקה מלאה. שיקגו משופעת באירועי תרבות, במוזיאונים נפלאים ובתערוכות עם מוצגים מרתקים. היא מהווה מוקד אטרקטיבי לכל חובבי-הספורט, וכאמור היא ממוקמת על שפת אגם מישיגן ולכן מציעה פעילויות מים נרחבות. זו העיר האמריקאית עם הכי הרבה מסלולים לרוכבי אופניים. כמו-כן, שיקגו מזמנת למבקר בה, מרכזי קניות ואתרי בילוי מלהיבים. 

מרבית התיירים מגיעים לשיקגו דרך שדה-התעופה הבינלאומי של אוהרה. זהו שדה-התעופה העמוס בעולם. גם לחברת אל-על טיסות ישירות מנתב”ג לשיקגו. השדה נמצא 30 ק”מ צפון-מערבית למרכז העיר, כאשר קווי תחבורה ענפים משרתים את הנוסעים, המעוניינים להגיע מהשדה העירה, ולהיפך. בתוך שיקגו, רשת מסועפת ויעילה של אמצעי תחבורה ציבורית. למי שעורך סיורים מקיפים בעיר, כדאי להתעניין בכרטיס ההנחות של Go Chicago Card. גם ה”סיטי פס” עשוי להיות מעניין.

כדאי להתחיל כל סיור בשיקגו באזור הלופ. אזור זה שבו מתבלטים חלק מגורדי השחקים המוכרים של אמריקה, מכיל מבחר אדיר של בתי כל-בו וחנויות, וכן של משרדים ומרכזי סחר של החברות המובילות בעולם. התצפית מקומה מספר 103 של גורד-השחקים השני בגובהו בארה”ב: “מגדל ויליס“, היא בלתי נמנעת. מגדל ויליס (לשעבר מגדל סירס) נמצא בפינת הרחובות ג’קסון ופרנקלין במרכז אזור הלופ. הנהלת המגדל ממליצה לערוך את הביקור במקום, לאחר השעה ארבע אחה”צ, כאשר הדוחק יורד. תצפית מרהיבה נוספת קיימת מהמגדל המכונה “ג’ון הגדול“. בסמוך אליו מצוי אחד ממוקדי המשיכה הנוסטלגיים של שיקגו: מגדל המים מן המאה ה-19 ששרד את השריפה הגדולה של העיר ונותר כאוד מוצל, מאותה תקופה. מגדל המים מתבלט, עד כמה שזה נשמע מוזר, דווקא במימדיו הצנועים, בהשוואה למפלצות הבטון, הפלדה  והזכוכית, שמקיפות אותו מכל עבר.

האקווריום של שד הוא האקווריום המקורה הגדול בעולם, עם מאות זנים של דגים ושל טורפים ימיים, ועם הדמיה מאלפת של סביבת מחיה מאזורים אקזוטיים, כגון נהר האמזונס והאוקיינוס השקט. המקום מוצף במבקרים, בעיקר בסופי-שבוע. שימו-לב לכך שלמופע הדולפינים, יש ביקוש יוצא-דופן. סיור ממוצע באקווריום של שד נמשך כשעתיים וחצי. האקווריום הוא חלק מקומפלקס של מוזיאונים השוכנים בחלק הדרומי של פארק גרנט. מאות אלפי אמריקאים התנקזו לפארק גראנט בנובמבר 2008, כדי לשמוע את נאום הניצחון ההיסטורי של הנשיא הנבחר: ברק אובאמה. צפונית לפארק גרנט נמצא הפארק היפה ביותר של שיקגו: פארק המילניום. בתוך הפארק ממוקם הפסל המפורסם, שצורתו מזכירה שעועית, ואשר זכה לכינוי “שער העננים”. בסמוך לפסל מתקיימים מופעים וקונצרטים לעתים תכופות.

המוזיאונים בפארק גרנט כוללים גם את הפלנטריום של אדלר ואת מוזיאון פילד, אחד המוזיאונים העשירים בארה”ב, עם תערוכות קבועות בתחום מדעי-הטבע, וכן תערוכות מתחלפות הכוללות מוצגים מגוונים מתרבויות שונות בעולם. בחלק הצפוני של הפארק, לא הרחק מפסלו של הנשיא אברהם לינקולן, נמצאת מזרקת קלרנס בקינגהם, שהיא חיקוי מוצלח של מזרקה דומה בוורסאי, אשר בצרפת. ומן העבר השני של הפסל מרכז האומנויות של שיקגו והמוזיאון לאומנות, מן הגדולים והטובים בעולם. אחד המבנים בזכותם שיקגו זכתה לתואר המחייב: בירת הארכיטקטורה המודרנית, הוא בניין האודיטוריום, הגובל בפארק גרנט. אותם דברים אמורים גם לגבי בניינים כמו Wrigley buildingלונדון גרנטי וטרִיבּיוּן טַאואר.

מזח הנייבי המהווה אחד מסימני ההיכר של שיקגו, מוקף פארקים נרחבים ובהם מסעדות ומרכזי פעילות. המזח ממוקם על שפת אגם מישיגן, מזרחה מהמייל הנהדר. ניתן לצאת מהמזח לשייט על ספינה, באגם. מרכז הסחר הבינלאומי שוכן בין הרחובות Wells ו-Orleans. זה המבנה הגדול בתבל (כן, בשיקגו אוהבים להיות הכי-הכי בעולם!) , המיועד רובו ככולו למסחר. במקום מתנהלות פעילויות סחר בקנה-מידה אדיר וכל זאת לעיניהם המשתאות של המבקרים הרבים. 

בין הפארק לבין מגדל “ג’ון הגדול”, ובעיקר בחלק של שדרות מישיגן, משתרע לו בהוד ובהדר “המייל הנהדר” היוקרתי. זהו אזור קניות ובילויים רצוף בחנויות ובמעדניות, בבתי-קולנוע ובמסעדות. המייל-הנהדר עלול לסחרר את ראשם של חובבי השופינג… חלק ממרכזי הקניות המובילים באזור, כוללים את: 

 The 900 ShopsChicago Place , Water Tower Place

זו העיר בה פותחה לראשונה הפּיצה הידועה כפיצת דיפּ-דיש, או הפּיצה בסגנון שיקגו. מדובר בפיצה עם שוליים בצקיים עבים ומוגבהים שמתאפיינת בכמות גדולה במיוחד של גבינה מותכת ושל רוטב עגבניות. מבין המקומות המפורסמים שמגישים פיצת דיפ-דיש ניתן למנות את  Burt’s Place דרומית לשדרות מורטון גרוב ואת הפיצריה הטבעונית Kitchen 17. 

משנת 2011 ועד שנת 2019 כיהן רם עמנואל כראש העיר של שיקגו. ממאי 2019 מכהנת בתפקיד ראש עיריית שיקגו, הגברת לורי לייטפוט. לייטפוט שנאלצה להתמודד עם משבר הקורונה זמן קצר לאחר שמונתה למשרה הרמה, היא הלהט”בית הראשונה בתפקיד. מלבד אל קפונה האגדי, הנה רשימה של אנשי שיקגו מפורסמים נוספים: וולט דיסני, סול בלו, האריסון פורד, ג’יין אדאמס, באד פרימן, בני גודמן, גלוריה סוונסון, קארל סנדבורג, מישל אובאמה, הילארי קלינטון…ולמרבה האירוניה, דווקא מייקל ג’ורדן המזוהה כל-כך עם העיר, הוא בסך-הכל ניו-יורקי…”

המוזיאון להנצחת השואה שוכן צפונית לשיקגו בפרוור בשם סקוקי. המוזיאון סגור בימי שלישי. מחיר כרטיס כניסה למבוגר/ת 18 דולר, לסטודנט/ית 8 דולר ולילד/ה 6 דולר.

מרחקי נסיעה מהעיר שיקגו

מרחקי נסיעה מהעיר שיקגו

יעדים קרובים לשיקגו

אוונסטון, אילינוי – 23 ק”מ

נפּרוויל, אילינוי – 53 ק”מ

רוקפורד, אילינוי – 153 ק”מ

מילווקי, ויסקונסין – 163 ק”מ

דבנפורט, אייווה – 282 ק”מ

אינדיאנפוליס – 294 ק”מ

יעדים רחוקים משיקגו

דטרויט – 455 ק”מ

סנט לואיס  – 478 ק”מ

קליבלנד – 555 ק”מ

קולומבוס, אוהיו – 573 ק”מ

ניו-יורק – 1,272 ק”מ

בוסטון – 1,595 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר