אַמְסְטֶרְדָם

אמסטרדם היא אחת הערים הסובלניות והתוססות בעולם. זוהי עיר המשלבת תרבות אירופאית קלאסית עם אמנות עכשווית ואוונגרדית. עיר המאכלסת בכפיפה אחת תושבים הולנדים שמרנים עם קהילות מהגרים נרחבות. אמסטרדם הקוסמופוליטית היא העיר הגדולה של הולנד, מרכז העסקים והסחר, ויחד עם זאת עיר נינוחה אשר חלקים ממנה משרים אווירה פסטורלית כמעט.

שדה-התעופה המודרני של סכיפהול נמצא במיקום נוח ליד אמסטרדם. הדרך המהירה להגיע העירה מהשדה היא באמצעות הרכבת היעילה, הנוסעת בתדירות גבוהה ומגיעה לתחנת הרכבת המרכזית שהיא כשלעצמה, אתר המצדיק ביקור. למי שרוצה להגיע מהשדה היישר למתחם המוזיאונים ולסביבה הדרומית יותר, מוטב שייקח רכבת לתחנת ‘אמסטרדם דרום’, ומשם ניתן למשיך בטראם מספר 5. במחיר של 63 € אפשר גם  לקחת מונית מהשדה העירה. החניון בו מרוכזות המכוניות של החברות להשכרת רכב מצוי בקצה מרוחק של בית הנתיבות ודורש הליכה של כעשר דקות, אך השילוט המעולה יקל על ההגעה.

מרכז העיר, הכולל בין היתר את כיכר הדַאם, את רובע “החלונות האדומים” ואת מתחם הסְפּוּיִיס סְטרַאט, אסור ברובו לכניסת כלי רכב פרטיים, ולכן בנסיעות שהן מעבר למרחק הליכה ברגל, רצוי לנוע ליעדים אלו באמצעות הטראם החשמלי. אזור “החלונות האדומים” במיקומו ההיסטורי De Wallen היווה לאורך שנים מפגע תברואתי ומקור לסבל עבור תושבי הרובע, בשל כמות אדירה של תיירים ובשל התנהגות פראית של חלקם. בתקופת הקורונה המתחם נסגר לביקורי תיירים וכעת קיימת תכנית להעתיק את הפעילות הייחודית למקום שיהיה מחוץ למרכז אמסטרדם. במארס 2021 אף התקבלה החלטה בנדון והעניין ימומש ככל הנראה, במהלך השנתיים הקרובות.

מי שמעוניין לערוך סיור היכרות בעיר, במחיר כרטיס טראם, יומלץ לו לעלות על קו מספר 4, היוצא מהתחנה המרכזית ולנסוע עד לאוּטְרֶכְט סטראט. זו נסיעה מאלפת שחוצה מוקדי עניין חשובים. כדאי ומשתלם לרכוש כרטיס משולב לתחבורה הציבורית שנקרא GVB. הכרטיס מאפשר נסיעה חופשית באמסטרדם ל-24 שעות בסכום של 8.50 € למבוגר ו-4.00 € לילד. קיימים סוגים נוספים של כרטיסים. חלק מהכרטיסים מאפשרים שילוב בין תחבורה ציבורית לבין רכיבה על אופניים. למי שמתכוון לבקר במספר מוזיאונים, כדאי להתעניין בכרטיס המיוחד של I amsterdam שניתן לרכוש באמצעות לשכת המידע ההולנדית ובמרבית בתי-המלון בעיר. עלות הכרטיס ל-24 שעות = 65 €, ל-48 שעות = 85 €. כרטיס זה יפה גם לשייט בתעלות ולנסיעה בתחבורה הציבורית.

מעל 150 תעלות חוצות את העיר ומעניקות לה את הצביון הייחודי לה. התעלות משמשות גם כנתיבי תעבורה נוחים. אחד המסלולים היפים לשייט נמשך כ-90 דקות. המסלול מתחיל בסמוך לתחנת-הרכבת המרכזית, חולף על-פני ‘בית אנה פרנק’ והמוזיאונים, ‘בית רמבּרנדט’, וחזרה לתחנת ההתחלה.

אמסטרדם ערוכה באופן יוצא מהכלל, עבור רוכבי האופניים. המעוניינים בכך יכולים לשכור זוג אופניים ולהשתלב בתנועה עם אלפי רוכבים אחרים, המנצלים את השבילים המיוחדים כדי לנוע ממקום למקום. ה-Segway מהווה דרך נוספת ומיוחדת לתור את העיר. משך הסיור כשעתיים (מתוכן 15 דקות מיועדות להכשרה ואימון). הסיור מתאים לתיירים מעל גיל 16 בלבד.

ב’מוזיאון הרייקס המתחדש, חמישה אגפים עם דגש על פיסול, היסטוריה הולנדית, אמנות אסיאתית, הדפסים, וציורים קלאסיים של מיטב ציירי הולנד, כשגולת הכותרת הם ציוריהם של רמבּרנדט ווֶרְמִיר. ציורו המפורסם של רמבּרנדט: ‘משמר הלילה’, מוצג במוזיאון זה והוא מושך אליו קהל רב.

העיר אמסטרדם רוחשת באופן טבעי, כבוד וגאווה, לצייר ההולנדי האימפּרסיוניסטי וינסנט ון-גוך. ‘מוזיאון ון-גוך‘ הנפלא נמצא בשכנות ל’רייקס’ ולמוזיאון לאמנות מודרנית ‘סְטֵדֵלִיק‘.  ‘בית אנה פרנק‘ ממוקם על גדת אחת התעלות, כ-800 מטר מערבית לכיכר הדאם. כאן התחבאה הנערה היהודיה במהלך מלחמת העולם, וכאן רשמה את יומנה המפורסם. בקיץ פתוח הבית, שהפך כבר בשנת 1960 למוזיאון, עד השעה 22:00. עלות הביקור 14,00 € למבוגר ומחצית הסכום לילדים מעל גיל 10. המוזיאון לתולדות היהודים נמצא ברובע היהודי לשעבר. בית הכנסת הפורטוגזי נמצא בכתובת הבאה: Visserplein 3.

מוזיאון מָאדַאם טוּסו‘ שוכן בכיכר הדאם. כמו במוזיאון הגדול יותר בלונדון, גם כאן דמויות השעווה מלהיבות בעיקר ילדים. ניתן לסייר בבית-הכלא העתיק של אמסטרדם ולגלות בו, בין היתר, את חדרי העינויים, ששימשו את הסוהרים בימים חשוכים בהיסטוריה. מוזיאון הצילום ממוקם בסמוך לתחנת הרכבת המרכזית. טראמים 16 ו-24 מגיעים למקום. יש לרדת בתחנת קַייזֶרְסְגרַאכְט. בימי חמישי ושישי המוזיאון פתוח עד שעה תשע בערב. בגדת התעלה, מן העבר השני של תחנת הרכבת, מצוי מרכז הסרטים המודרני Eye.

מעט פחות תרבותי, אבל מאוד מעניין, הוא הסיור המודרך במפעלי הבירה של היינקן. עוד הרבה פחות תרבותי הוא הבילוי ב’קוֹפִי שופס המפורסמים של אמסטרדם.  

אמסטרדם גאה לארח הומוסקסואלים מכל העולם לאירועים מגוונים, בהם בולטת התהלוכה השנתית של חברי הקהילה, המתקיימת בכל שנה (כל עוד אין מגפת קורונה) בחודשי הקיץ. אחד מאתרי הבילוי הפופולאריים של אמסטרדם הוא ה-Icebar, כשמו כן הוא: באר דמוי איגלו, הבנוי משלושים וחמישה טון של קרח. בהולנד קהילת מהגרים גדולה מהמושבה ההולנדית לשעבר, אינדונזיה, ולכן ניתן ליהנות כאן ממסעדות אינדונזיות משובחות, ובהן גם Kantjil ששומרת על אווירת ארץ המקור. אחת המסעדות המוכרות בעיר היא ‘הסוּפֶּר קְלַאבּ’ הגרנדיוזית, המשלבת מופעים עם ארוחות.

העיר מצטיינת בריאות הירוקות שלה, ובתחומיה נמצאים לא פחות מ-28 פּארקים. יש בה כמובן גם מרכזי קניות מעניינים ושווקים. השוק המעניין ביותר עבור תיירים, הוא השוק של אלבּרט קוּיפ.

מחוץ לאמסטרדם מספר אתרים מופלאים אליהם מומלץ לערוך גיחה בת חצי יום, או בת יום שלם. פּארק הפרחים קוקנהוף נמצא בדרך לעיר האג. הפארק פתוח לציבור הרחב רק מסוף חודש מארס עד סוף חודש מאי. העיר המינאטורית מָדוּרָדַאם נמצאת במבואות האג. הדגמים במדורדאם ממוספרים בסדר מסוים. אם עוקבים אחר הנקודות הצהובות המסומנות בשבילים, ניתן לצפות בדגמים לפי המספר המצויין במפה, המחולקת בכניסה לאתר. כפר הדייגים ווֹלֶנְדַם הוא המקור לאגדה המפורסמת על הילד שתקע אצבע בסכר והציל את כל בני המקום. הכפר הפך בשנים האחרונות ממוסחר באופן מוגזם. גם חיטהורן תיירותית יתר על המידה, אבל יופיה של העיר הקטנה היושבת על תעלות המים, מצדיק ביקור במקום, בעיקר למשפחות עם ילדים. האתר המוצלח ביותר, כדי לחזות בו בטחנות רוח, במרחק קצר מאמסטרדם, הינו ‘זַאנְסֶה סְכַּאנְס. ולבסוף, העיר אלקמאר ושוק הגבינות שלה, הנערך בכל יום ו’ בבוקר, בין החודשים אפריל עד ספטמבר.

בכל 10 שנים מתקיימת בהולנד תערוכת הפרחים המרהיבה בתבל: הפלוריאדה. התערוכה הבאה תתקיים במשך חצי שנה, החל מחודש אפריל 2022.

מרחקי נסיעה מאמסטרדם

מרחקי נסיעה מאמסטרדם

יעדים קרובים לאמסטרדם

אלקמאר – 42 ק”מ

אוטרכט – 44 ק”מ

האג – 59 ק”מ

רוטרדם – 73 ק”מ

איינדהובן – 126 ק”מ

אנטוורפּן – 158 ק”מ

יעדים רחוקים מאמסטרדם

בּריסל – 207 ק”מ

לִיל – 286 ק”מ

פריז – 510 ק”מ

שטרסבּורג – 599 ק”מ

קופּנהגן – 793 ק”מ

ציריך – 808 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר