שיאן

בשנת 1974 התעסקו שלושה איכרים סינים בחפירת באר, במחוז שאאנשי, מספר ק”מ צפון מזרחית לעיר שִׁיאַן. במהלך החפירות הם גילו שרידים מתוך פסלוני חרס עתיקים. כצפוי מאזרחים סינים באותם ימים, הם דיווחו על כך לשלטונות באופן מיידי. עד מהרה הסתבר כי מדובר באחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים בתבל, אשר נודע לימים כאתר של ‘חיילי הטֵרָה קוֹטָה’.

שיאן הפכה למוקד תיירות מן המעלה הראשונה בזכות התגלית המרעישה ובזכות המוזיאון המופלא שהוקם במקום, אך חשיבותה ההיסטורית נרחבת בהרבה, והיא טומנת בחובה אתרים מרתקים בנוסף לפסלי הטרה קוטה המפורסמים. אנשי שיאן נוהגים לומר, שכדי לראות היסטוריה בת 1,000 שנים אפשר לבקר בבייג’ין, אך כדי לראות היסטוריה בת 6,000 שנה, יש לבא לשיאן.

שיאן היא אחת משש הערים ההיסטוריות ששימשו כערי בירה של הממלכות הסיניות לדורותיהן ולשושלותיהן. שיא תהילתה של העיר בימי שושלת טַאנְג, בין המאה השביעית לבין המאה העשירית, אז נודעה כעיר המאוכלסת ביותר בעולם. שיאן מוקמה בקצה המזרחי של ‘דרך המשי’ המיתולוגית. כיום מסתפקת העיר בתואר של בירת המחוז.

שדה-התעופה העירוני ממוקם 50 ק”מ צפון מערבית לעיר. זהו אחד השדות העמוסים בסין. טיסות ישירות מתבצעות מכאן אל מרבית הערים הגדולות במדינה. על כך נוספות מספר טיסות ישירות ליעדים כמו בנגקוק, סיאול והונג-קונג. לשיאן גם תחנת רכבת פעילה, ממנה יוצאות רכבות הקליע ליעדים מרכזיים. לדוגמה: הנסיעה עד צ’נגדו אשר במחוז סצ’ואן, נמשכת 3 שעות ו-45 דקות בלבד. 

חומה מאסיבית ולה ארבעה שערי כניסה, מקיפה את הרובע העתיק של העיר. אורך החומה 14 ק”מ. ליד כל אחד מהשערים תחנה להשכרת אופניים והרכיבה במסלול היקפי, בעיקר באופניי טנדם, היא מן החוויות הרומנטיות והמומלצות עבור מטיילים בעלי רוח ספורטיבית.

מרבית האתרים החשובים בתחומי הרובע העתיק מצויים בסמיכות זה לזה: המסגד המקומי, וכן ‘מגדל הפעמון‘ ומגדל התוף שתפקידם היה לבשר לתושבים את עלות השחר ואת שקיעת החמה. עם שחר צלצל הפעמון, לעת ערב, הדהד קול התוף. מבנהו של המסגד הוא שילוב יוצא דופן של ארכיטקטורה מוסלמית עם סגנון סיני מסורתי. באותו אזור ממש, משתרע על-פני סמטאות אחדות השוק של שיאן. אחד השווקים הצבעוניים והאטרקטיביים בסין כולה.

בחלקה הדרומי של שיאן, במרכזו של מתחם בּודהיסטי נרחב, מתנשאת ‘פגודת אווז הפרא‘ לגובה של 64 מטר. ניתן לטפס במדרגות העץ עד למעלה הקומה השביעית של הפגודה. ממש בסמוך למקדשי החסד, אותו קומפלקס בו נמצאת הפגודה, התפתח אזור מודרני ומטופח, ובו מסעדות ופאבים המותאמים גם לטעם המערבי. קיימת בשיאן פגודה נוספת, קטנה יותר ובעלת חשיבות מצומצמת, ולה שם כמעט זהה: ‘פגודת אווז הפרא הקטנה‘.

במוזיאון ההיסטוריה של מחוז שאאנשי, מאות אלפי פריטים עתיקים. המוזיאון נחשב לאחד המרשימים מסוגו. מלבד התכולה יוצאת הדופן, גם מבני המוזיאון עצמם, אשר נבנו בסגנון שושלת טאנג, מעוררים התפעלות.

והעיקר: ‘חיילי הטרה קוטה‘. הקיסר צ’ין שי חוּאַנְג, אשר שלט על ממלכת צ’ין במהלך המאה ה-3 לפני הספירה, ביקש שיקברו אותו ביחד עם החיילים ששירתו בצבא שלו. לשם כך גויסו אומנים מיומנים והם אלו שפיסלו את אלפי החיילים וסוסיהם, אחד לאחד. האיש האמין שבדרך זו יוכלו חייליו להגן עליו גם בגלגול הבא. אין ודאות כי הקיסר היה שפוי. מעשיו אינם מעידים על כך, אך פעולתו זו הנציחה אותו טוב מכפי שיכול היה לקוות.

האתר נמצא מעבר לנהר Bahe, מרחק של כ-45 דקות נסיעה ממרבית המלונות המרכזיים של שיאן. הסיור במקום מתנהל על-פי סדר קבוע מראש, כאשר הביתנים בהם ממוקמים הלוחמים וסוסי החרס, ממוספרים. ביקור מקיף נמשך בדרך-כלל כשעתיים עד שלוש. יש לקחת בחשבון עומס חריג של תיירים מקומיים, בחודשי הקיץ וכן בימי החגים הלאומיים: במאי ובאוקטובר.

בדרך אל לוחמי הטרה-קוטה, ניתן לערוך חניה קצרה במעיינות החמים של Huaqing. המתעניינים יוכלו לשלב בטיול מחוץ לעיר גיחה מעניינת בכפר הפרה-היסטורי  של בַּנְפּו.

במרחק של 120 ק”מ משיאן, מתבלט ההר הקדוש הואה-שאן: ‘הר הפרח’. מדובר באתר עליה לרגל בעל קסם רב, המושך אליו המוני תיירים סינים. פסגותיו המחודדות, הנופים הנהדרים הנשקפים משבילי ההר, הצמחיה הירוקה והמקדשים העתיקים, כל אלו הופכים את הואה-שאן ליעד מרתק. ההר שוכן בסמוך לאפיקו של הנהר הצהוב. הואה-שאן הוא אחד מחמשת ההרים הקדושים של סין ועבור חלק מנזירי זרם הטאו, הוא אף נחשב לקדוש ביותר. זהו הר מצוקי ותלול, הבנוי אבן גרניט. להר חמש פסגות משוננות, שהסינים נוהגים לדמות אותן לפרח הלוטוס. פסגתו הגבוהה ביותר מתנשאת לגובה של 2,155 מטר. אחד השבילים המאפשרים טיפוס אל ההר זכה לכינוי המאתגר: “השביל המסוכן בעולם“. ניתן מאידך להשתמש ברכבל המודרני כדי לטפס אל ‘הפסגה המערבית’. מכאן אפשר לצעוד בשבילי ההר במסלול מתון עד אשר מגיעים ל’פסגה הצפונית’. בדרך נופים מרהיבים כמו גם מפגש בלתי אמצעי עם עולי הרגל הסינים.

שיאן מצטיינת במספר בלתי מבוטל של מסעדות איכותיות. ארוחות הדַמְפְּלִינְג הן חלק מהמסורת המקומית. אחד הבילויים הפופולאריים כאן הוא ביקור בהופעות הפולקלור המלוות בארוחת ערב.

ניתן לשתף את המאמר