ויילס

ויילס משתרעת על-פני 20,779 קמ”ר (שטח דומה לזה של מדינת ישראל), בחלקו המערבי של האי הבּריטי, דרומית לערים האנגליות מנצ’סטר וליברפול. הגדרתה של ויילס כמדינה, עלולה להטעות מעט. בעוד הוולשים נהנים מסמלֵי ייצוג לאומיים, כמו עיר בירה משלהם ונבחרות כדורגל ורוגבּי המשתתפות בתחרויות בינלאומיות תחת שם המדינה, וכן הם מתגאים בשפה הוולשית הייחודית, הרי שבפועל, ויילס היא חלק אינטגרלי מן הממלכה המאוחדת ומהווה מעין מחוז אוטונומי. באופן מסורתי, זוכה יורש העצר האנגלי לתואר: “הנסיך מויילס” ואם-כי אין משמעות מעשית לתואר זה, הרי שיש בו מסר לתלותה המוחלטת של ויילס, במערכות השלטון של לונדון.

חבלי הארץ הדרומיים, מאוכלסים בצפיפות יחסית, בעיקר על-ידי צאצאיהם של המתיישבים הקלטים הוותיקים. סך תושביה של המדינה אינו עולה על שלושה מיליון. המחוזות הצפוניים של ויילס, במקומות בהם תנאי השטח קשים למחיה, מדולדלי ישובים, אבל הם גם אלו המרתקים אליהם את מרבית התיירים.

העיר קַארְדִיף, בירת המדינה, שוכנת לשפתו של ‘מפרץ הסֵוֶורְן’ שהוא המשך של תעלת בּריסטול. מעברו המזרחי של המפרץ, נמצאת עיר הנמל הגדולה, אשר שמה, כשם התעלה – בּריסטול.

קארדיף היא “הבירה הצעירה ביותר באירופה”, כפי שמופיע במרבית הסלוגנים הקשורים לפרסומים הרשמיים של העיר, ואכן רק בשנת 1955 היא הוכרזה כבירה. יש פה שלושה אתרים לפחות, הראויים לביקור: הראשון שבהם הוא ‘המוזיאון הלאומי, השני הוא ‘מבצר קארדיף. ומכיוון שמשחק הרוגבי מהווה מרכיב חשוב מאין כמותו בתרבות הפנאי של הוולשים, השלישי הוא ‘אצטדיון המילניום, הסמוך למבצר. 

כדאי לשים-לב בקארדיף, לרובע Cathays בצפון העיר, שם שוכנת האוניברסיטה המקומית. מדובר בשכונה יפה ובה אווירה סטודנטיאלית נעימה. ממש בסמוך מצויה Llandaff לגדתו המערבית של נהר הטף ובה קתדרלה יפה.

צפונית לקארדיף שוכן ‘הפארק הלאומי בְּרֵקוֹן בִּיקוֹנְס. כאן ניתן ליהנות מאותם נופים שכל-כך מאפיינים את ויילס: רכס הרים במרכז השמורה וערוצי נחלים המתפתלים ברוך בין סלעי הגיר אל כיוון הגבעות העגלגלות, שבשולי הברקון ביקונס. מבין הישובים הקטנים של השמורה, ראויים לציון הישוב הקרוי בּרקון וכן העיירה Abergavenny, אשר למרגלות ההרים השחורים, ובה גם מרכז מידע לתיירים. בשני ישובים אלו, ימים ג’ ו-ו’ הם ימי השוק.

על גבולה המזרחי של השמורה, יגלו אוהבי הספרים את “בירת הספרים העולמית” היא הֵיי אוֹן ווּאַי, בה עשרות חנויות ספרים. בסוף חודש מאי נערך פה פסטיבל ספרים שמושך אליו אלפי קוראים נלהבים. כאן, כמו בישוב הקטן  Crickhowell דווקא יום ה’, הוא יום השוק המקומי. במרכז השמורה, מצוי מלון קטן Nant Ddu Lodge ובו מסעדה מצויינת. 

סוונסי, הנמצאת 65 ק”מ מערבה מקארדיף, היא העיר השניה בגודלה בויילס. הסופר הוולשי המפורסם, דילן תומס, נולד בעיר זו ולמרות אהבתו המוצהרת  למקום הולדתו, הוא הגדיר אותה כ”עיר מכוערת”. מיקומה של סוונסי לפתחו של חצי-האי גאואר, אשר חופיו המצוקיים, הם מן היפים באי הבּריטי, הפכו אותה לתחנת מעבר, כמעט הכרחית. מן העיירה היפה רוֹסִילִי, במערבו של חצי-האי, תצפית נפלאה לעבר הים, המאפשרת לחזות בגאות ובשפל של הים.

בקצה הדרום-מערבי של המדינה, במחוז פֶּמְבּרוֹקְשייר, מרוכזים מספר אתרים חשובים במיוחד. ראשית לכל, ‘קתדרלת סנט דייויד, המשמשת אתר עליה לרגל עבור הצליינים הנוצרים, אחר-כך האתר הנהדר של ‘פֶּמְבּרוֹק קָאסֶל‘, על שפת נהר קלדו שבעיר המחוז פּמבּרוק וגם הארמון בישוב Carew וטחנת הקמח הסמוכה אליו.

חוף הים של פּמבּרוקשייר מהווה שמורת-טבע יוצאת דופן. לאורך קו החוף המתפתל בין מפרצונים קטנים, שזורות עיירות קטנות ובהן מבנים היסטוריים מימֵי הביניים וכן ארמונות ומבצרים ציוריים. מבין ישובֵי החוף הנאים, כדאי לתת עדיפות לטֶנְבִּי.

מחוז קרדיגיון נמצא בדרך מן האתרים המפורסמים של פמבּרוקשייר לאלו של שמורת סְנוֹדוֹנְיָה הצפונית. באזור זה, הנטוע בין הים לבין מורדות רכס קמבּריאן, ויילס היא וולשית מתמיד.

עיר המחוז עם השם הבלתי אפשרי Aberystwyth היא מרכז תרבותי ואקדמאי חשוב ועיר נעימה המצדיקה חנית לילה. משפחות המטיילות עם ילדים יוכלו ליהנות מחווית הנסיעה ברכבת הקיטור הישנה, המטפסת בעמק יפהפה מכאן ועד ‘גשר השטן’, שהוא כשלעצמו אתר מעניין. לא הרחק מכאן כדאי לסור אל ‘עמק אלן, בו מספר אגמים מלאכותיים.

הרי סְנוֹדוֹנְיָה והחוף המשתפל למורדותיהם, בצפון מערב ויילס, הם בלא ספק מן האטרקציות המלהיבות במדינה. נופי ההרים עוצרֵי הנשימה, האגמים, היערות, הכפרים הקטנים, כל אלו ועוד, הופכים את האזור המופלא הזה למוקד משיכה לרבבות מטיילים. רבים מנצלים את תוואי  השטח לצעדה רגלית מרתקת בשמורה ואף לטיפוס אל פסגות ההרים. אחרים מעדיפים להגיע אל נקודות התצפית בנסיעה ברכב או ברכבת. כך או כך, סנודוניה תותיר על מבקריה רושם כביר.

בחלקה הצפון מזרחי של ויילס, בסמוך לעיר רקסהאם, שוכנת העיירה לַנְגוֹלֶן. זהו מוקד התיירות אטרקטיבי. שוב מומלץ לערוך נסיעה ברכבת הקיטור מהתחנה המקומית. המסילה מוקפת בשדות ירוקים וחולפת על-פני נופים פסטורליים. ועוד סיור שאין להחמיץ: שייט בדוברה. השייט ב’תעלת לנגולן’ והמעבר על הגשר המונומנטלי, מזמנים למטיילים מראות נעימים.

ויילס היא יעד מועדף על רוכבי אופניים מכל רחבי אירופה. המדינה מרושתת במסלולי רכיבה מגוונים, בדרגות קושי שונות. המסלול המפורסם, האטרקטיבי והארוך ביותר הוא זה המכונה: Lon las Cymru. ניתן לבצע מקטעים שונים של המסלול, אך מי שירצה לרכוב לאורך כל הדרך, צריך לקחת בחשבון שישה ימי רכיבה לפחות.

מרחקי נסיעה מקארדיף

מרחקי נסיעה מקארדיף

יעדים קרובים לקארדיף

ניופּורט – 23 ק”מ

סוונסי – 65 ק”מ

בּריסטול – 69 ק”מ

גאואר – 89 ק”מ

באת’ – 90 ק”מ

סווינדון – 117 ק”מ

אוקספורד – 168 ק”מ

יעדים רחוקים מקארדיף

לונדון – 245 ק”מ

נוטינגהאם – 256  ק”מ

ליברפּול – 276  ק”מ

מנצ’סטר – 302 ק”מ

יורק – 390 ק”מ

גלזגו – 630 ק”מ

אדינבּורו – 632 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר