סוּרְיָה

الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

סוריה היא ללא צל של ספק אחת הארצות המרתקות באזורנו. מדובר בארץ משופעת במוקדי עניין, חלקם בעלי חשיבות היסטורית עצומה. התיירים הישראלים שיגיעו בעתיד לסוריה, יגלו מראות של מישורים צחיחים ושל ערבות פוריות, וכן מגוון של נופים הרריים. הארץ נהנית מאקלים סובטרופי אופייני עם קיץ חם ויבש ועם חורף גשום. בדמשק הטמפרטורות בחודש יולי עולות תכופות על 40° ואילו בתקופה של דצמבר-ינואר הן צונחות מתחת לאפס.

עם תום מאורעות הדמים עשויה סוריה לשוב ולהוות יעד תיירותי יוצא-מן-הכלל, וזאת למרות ההרס השיטתי של תשתיות ושל אתרים היסטוריים מופלאים על-ידי פושעי מלחמה. מאז החלה מלחמת האזרחים במארס 2011 ועד נובמבר 2023, נהרגו בסוריה כבר למעלה מ- 600,000 אזרחים. מיליוני סורים נעקרו מבתיהם. רבים ברחו ללבנון השכנה ומאות אלפים היגרו לארצות אירופה. בשנתיים האחרונות נראה כאילו המרד דעך, וכך גם העניין במתרחש בסוריה. העולם עסוק במלחמה בעזה ובמלחמה באוקראינה, בעוד הטרגדיה הסורית כמעט נשכחה.

סיריאן-אייר ואל-על יחלקו קרוב לוודאי את הקו בין תל-אביב לדמשק, מיד לאחר שייחתם הסכם השלום. טיסה כזו לא תמשך יותר משעה אחת, אלא שלישראלים הגרים בכרמיאל או בנהריה אפילו, עדיף יהיה לבצע נסיעה זו במכונית הפרטית שלהם – הנסיעה לדמשק, תהיה עבורם קצרה יותר מאשר לנתב”ג… רק יש לזכור שחל איסור מוחלט לעבור מהירות של  80 קמ”ש בכל הכבישים של המדינה. 156 לירות סוריות = 1 ₪. זרם החשמל הוא מאתיים ועשרים וולט. הקידומת הטלפונית של סוריה היא 963.

האתרים החשובים והעיקריים עבור המבקרים בסוריה, הם:

לָטָקִיָה, עיר הנמל  והנופש, עם חופי הרחצה הטובים ביותר של סוריה. לעיר היסטוריה עשירה במיוחד. היא נשלטה תקופות ממושכות בידי הרומאים, הצלבנים והממלוכים, ואחר-כך בידי העותומנים ובעקבותיהם בידי הצרפתים. כעיר חוף, לטקיה מציעה שפע של מסעדות ובתי-מלון איכותיים. מלון איכותי ומומלץ במיוחד: Afamia Resort. על הקורניש (הרציף בנמל) מסעדת אל-אספירי מקבלת חוות דעת חיוביות מתיירים אירופאים. בבא היום, כאשר ייערכו משחקי כדורגל בין קבוצות כדורגל מישראל לבין קבוצות סוריות, תהווה הקבוצה המקומית תִישְרִין, יריבה משמעותית למכבי תל-אביב ולהפועל באר-שבע. לטקיה היא למעשה העיר המרכזית של בני העדה העלאווית והיא ערש הולדתם של בני משפחת אסד. ישעיהו הנביא (פרק ס”ו) מתאר את תושבי העיר, המכונה במקרא “לוד”, כאנשי מלחמה מושכי קשת.

אוגרית ובה שרידים מן הממלכה שהעניקה לאנושות את האלפבית, שוכנת במרחק נסיעה קצרצר מלטקיה. כדי להגיע מלטקיה לאתר המוזנח משהו של אוגרית, יש לשאול את נהג המונית, או להתעניין בתחנת המיניבוסים, אודות ראס-שאמרה, זה השם בו מכנים הסורים את אוגרית.

חאלב (אלפו). העיר הצפונית החשובה, שהתברכה בקהילה יהודית מפוארת, ידועה בזכות השווקים המקורים והצבעוניים שלה ובזכות הסמטאות הצרות בעיר העתיקה והציורית – ומעל הכל בזכות  המצודה  המרשימה.

חמה, ארבעים ושבעה ק”מ מהעיר התעשייתית חוֹמְס, מצדיקה ביקור, בשל הנוריאס (גלגלי העץ המסורתיים, בתוך מימי הנהרות). חומס התפרסמה בעולם המערבי בתחילת שנת 2012 כמוקד המדמם של מלחמת האחים ואף כונתה “בירת המהפכה”. מסגד חאליד אבן אל-וואליד ממוקם בלב העיר חומס, מוקף בגנים יפים. המסגד הוא אחד המבנים היפים בסוריה של התקופה העותומנית. הוא שימש מקום מקלט עבור המורדים בימי המהפכה והוא סבל הרס וחורבן חלקי עד אשר נכבש על-ידי כוחות הצבא של אסד. החל משנת 2018 המקום עובר שיפוץ והוא חוזר להיראות כפי שנראה במהלך מאות השנים הקודמות.

קְרָק דֶה שֵוַולְיֶה, מבצר צלבני נהדר, הנמצא 40 ק”מ מערבית לחומס ובסמוך לעיר ספיטה.מדובר באחת הדוגמאות המופלאות למבנה צלבני שהשתמר כמעט בשלמותו, מאז מסעות הצלב במאות ה-12 וה-13. המבצר ממוקם ברומה של גבעה שולטת בגובה של 650 מ’ מעל פני-הים. מרבית התיירים המבקרים כאן, יעדיפו ללון בעיירה הציורית מרמריטה. אגב, מזרחית ללטקיה, מצויה מצודה צלבנית מרשימה נוספת: מצודת צלאח-א-דין.

תדמור (פַּלְמִירָה). זוהי ללא-ספק אחת התחנות ההיסטוריות החשובות ביותר, במזרח-התיכון כולו. האתר ההיסטורי השתמר באופן יוצא דופן בלב המדבר הסורי במשך למעלה מאלפיים שנה, עד אשר הגיעו לשם אנשי דעאש במאי 2015 והרסו חלקים משמעותיים באתר באופן מעורר חלחלה. הם אף הפכו את האמפיתיאטרון ההיסטורי לאתר הוצאה להורג. על-פי המסורת, שלמה המלך הוא זה אשר ייסד את תדמור. שדרת העמודים הנמתחת על-פני למעלה מקילומטר וכן מקדש השמש, הם שני המוקדים הבולטים ביותר בפלמירה. בסמוך לאתר ההיסטורי, שוכנת עיר חדשה קטנה, ששמה גם הוא תדמור. כאן לנים ואוכלים.

וכמובן דמשקנהר ברדה, החוצה את נווה-המדבר, בו שוכנת דמשק, הוא עורק-החיים, שבלעדיו אין קיום לתושבי העיר. האתר המרכזי של דמשק הוא בלא-ספק, מסגד אומיאד הגדול. המסגד נבנה במאה ה-8 והוא אחד המבנים המרשימים בעולם הערבי. חצרותיו מוקפות מסדרונות מקורים וקירותיו מצופים מוזאיקה מרהיבה. קברו  של המצביא האגדי, צלאח-א-דין, מהווה כמובן, מוקד משיכה נוסף בדמשק. בסמוך, מצוי השוק המרכזי של העיר, הוא שוק אל-חמדיה. כאן המקום “לנגב” את אותו חומוס נכסף. המוזיאון הלאומי של סוריה, שוכן דרומית לנהר. המלונות הנחשבים למשובחים ביותר בעיר הבירה, הם: צ’אם פלאס ושרתון. לאלו המחפשים מלון מעולה עם “ארומה” מקומית, מומלץ להזמין חדר במלון הנהדר Beit Alwali Hotel. קיים מלון בוטיק חביב נוסף: ‘אוֹמָאיַאד‘.

למורדות הרי מול-הלבנון, 60 ק”מ צפון-מזרחית לעיר הבירה, שוכנת העיירה הנוצרית היפהפיה מָעָלוּלָה. יש כאן שני מנזרים חשובים, המושכים אליהם עולי רגל רבים, אך עיקר כח המשיכה של המקום, ביופיו של הישוב הממוקם לפתחו של ערוץ ובתיו העתיקים מעניקים לו נופך אגדתי כמעט.

מן הצד השני, דרומית לדמשק, בואכה הגבול עם ירדן, ממוקמת העיר בּוֹסְרָה שהיוותה בעבר בירה של אחת הפרובינציות הרומאיות. ניתן לראות כאן את שרידי המצודה והתיאטרון הרומי. מבית-שאן שלנו, המרחק לבוסרה, 90 ק”מ בלבד.

الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

ניתן לשתף את המאמר