Vaud ֹֹֹקנטון וו

הדמוקרטיה הייחודית של שוויץ מורכבת מ-26 מחוזות אוטונומיים, המוגדרים כקנטונים. מרבית הקנטונים השוויצרים נהנים ממראות הרריים נהדרים, שהרי מדובר בכל-זאת בנופיה של אחת הארצות היפות באירופה… ואפילו בתוך התפאורה המופלאה הזו, הקנטון של ווֹ בולט ביופיוVaud נמצאת בחלקה המערבי של המדינה, בסמוך לעיר ג’נבה, צפונית ל’אגם למאן. זהו החלק דובר הצרפתית של שוויץ. גבולה המערבי של ווֹ נושק לצרפת. ממזרחה נמצא הקנטון של פרייבּורג ומצפון ‘אגם נוישָׁטֶל. השטח הכולל של הקנטון הוא 3,220 קמ”ר. אדמות האזור פוריות במיוחד. פרות דשנות משוטטות בנחת על כרי מרעה ירוקים, הם מהמראות המוכרים של הקנטון. כרבים מהשוויצרים בשאר חלקי המדינה, גם כאן מתפרנסים חלק מהתושבים ממסחר ומבנקאות, אבל מקור ההכנסה העיקרי של המקומיים נובע מתיירות.

שדה-התעופה הבינלאומי של ג’נבה משרת את הנוסעים המגיעים לחלקה המערבי של שוויץ, כמו גם את אלו המטיילים אל אתרי הסקי בהרי האלפּים. המרחק מהשדה עד לעיר לוֹזאן, בירת קנטון ווֹ, הוא 62 ק”מ בלבד.  לוזאן היא עיר חביבה המהווה תחנת בסיס נעימה, ליוצאים לטיולים בהרים. מיקומה של העיר בשיפולי ההרים מחד ועל שפת האגם מאידך, מקנה לה נוף קסום והופך אותה לאחד היעדים האורבניים המבוקשים בשוויץ. לוזאן הפכה לצומת דרכים חשוב בין פּריז לבין פּיאמונטה שבאיטליה, עם פתיחתה בשנת 1921, של מנהרת סימפּלון המיתולוגית. עיקר הפעילות עבור המבקרים כאן מתרכזת בטיילת המטופחת של ‘רציף אוּשִי’, הנמתחת על פני למעלה מקילומטר, בצמוד לאגם. הקתדרלה הגותית, בית העירייה והמוזיאונים העירוניים ממוקמים צפונית לרציף. גם משרדי הוועד האולימפי הבינלאומי, שוכנים בעיר לוזאן. ‘הסכם לוזאן‘ הוא מסמך הבנות שנחתם בשנת 1923 והתייחס להסדר בין טורקיה לבין יוון, ואין לו שום קשר לשיחות שהתקיימו בעיר זו בין המעצמות לבין איראן, בנוגע לנשק הגרעיני.

מוֹנְטרֶה קטנה מלוזאן, ואף היא שוכנת ליד האגם, במה שקרוי ‘הריביירה השוויצרית’. מדובר בעיר עם זיקה לאמנות בכלל ולמוסיקה בפרט. במונטרה מתקיים פסטיבל ג’ז אטרקטיבי בכל קיץ. כאן, באולפנים המפורסמים של העיר, הוקלטו אלבומים רבים, על-ידי אמנים בעלי שם עולמי. ‘להקת קווין’ הקליטה במונטרה את מיטב להיטיה ופסל ארד של הזמר פרדי מרקורי מתבלט על שפת האגם. גם ה’פּינק פלויד’, ‘לד זפּלין’, מייקל ג’קסון, ‘דיפּ פּרפּל’, ה’רולינג סטונס’ ורבים וטובים נוספים, עבדו והקליטו באולפני מונטרה. ולדימיר נבּוקוב בילה את פרק חייו האחרון בעיר מונטרה. הנס כריסטיאן אנדרסן כתב את ‘עלמת הקרח’ בעת שהותו במקום, ביוני 1861. לורד בּיירון, צ’ארלס דיקנס, ויקטור הוגו, ארנסט המינגווי, דוסטוייבסקי, טולסטוי ואחרים שהו וכתבו כאן. צ’ארלי צ’אפּלין חי שנים ארוכות בישוב הציורי קורסייה סיר וֵוֶיי, תשעה ק”מ מערבית למונטרה. צ’אפּלין גם קבור בבית הקברות המקומי.

בסמוך למונטרה נמצא אתר התיירות הפופולארי ביותר בקנטון וו. מדובר ב’טירת שִׁיוֹן, היושבת על אי קטן. המבנה המרהיב, שיסודותיו נבנו במאה ה-12, כאילו נלקח מתוך סיפור אגדות ואם-כי המקום עמוס תמיד במבקרים, ניתן עם מעט דמיון להחיות בו את ימי הביניים.

וֵוֶיי Vevey, ממוקמת שבעה ק”מ צפונית מערבית למונטרה. מעבר לאגם נשקפים נופיו הנהדרים של רכס הרי האלפים הצרפתיים. וויי היא עיר נופש מבוקשת, מרכז לייצור שוקולד ויין. כיכר השוק הגדולה מציינת את מרכז היישוב. המתחם העתיק המקיף את הכיכר, סגור לתנועת כלי רכב ממונעים. מומלץ מאוד לבקר במוזיאון התזונה הייחודי, המצוי חמש דקות הליכה מזרחית לכיכר השוק. בימי ג’ ובשבתות בבוקר, נפתח כאן שוק עירוני.

על שפת אגם ג’נבה בין הערים לוזאן וְוֵוֶיי, בנופי הכרמים, במקום הקרוי ‘לָה טוּר דֶה פֶּלְז’, נמצא מוזיאון המשחקים, בתוך ארמון. זהו מוזיאון מעניין, עבור בני כל הגילאים. וכמובן, אין להחמיץ את הנסיעה ב’רכבת השוקולד‘. הרכבת יוצאת ממונטרה בשעה 09:02 בכל בוקר בחודשי הקיץ, ושלוש פעמים בשבוע, בחודשים מאי ויוני וכן בספטממבר ואוקטובר. במסלול כלולה עצירה בישוב Broc, בו ניתן לבקר במפעל השוקולד הנודע Cailler.

רכבת-הרים מטפסת ממונטרה באחד ממסלולי הנסיעה היפים בשוויץ, דרך גְלִיון, הצופה לעבר רכס האלפּים של סבוי ועד לעיירה הציורית Caux וממנה לרושֶה דה-ניי. נסיעה של פחות משעה המאפשרת תצפיות עוצרות נשימה. ככלל, האזור הדרום-מזרחי של הקנטון משופע בנופים דרמטיים והוא חלק משרשרת הרי האלפּים. מספר אתרי סקי מפורסמים שזורים בין פסגות ההרים ובהם הר דִיאבֶּלְרֶה, בגובה 3,200 מ’, וכן האתר הנהדר והמאובזר של וִילַאר עם 48 מסלולי גלישה. נמוך ומתון יותר: Les Mosses.

בנפות הצפוניות של קנטון וו, ליד אגם נוישטל, שוכנים הישובים גְרַנְדסוֹן, עם טירה יפהפיה מן המאה ה-11 ועיירת המרפא אִיוֶורְדוֹן לֶה בּן. גם העיר העתיקה של Avenches יכולה לשמש כתחנת ביניים בין שני אתרים חשובים יותר.

לגפנים וליינות של ווֹ יש שם טוב וניתן לערוך סיורים בין הכרמים והיקבים של האזור. בולטת מעל כולם נפת Lavuax, שאף זכתה להיכלל ברשימה המכובדת של אונסקו, כנכס מורשת עולמית, בזכות הכרמים הירוקים והעיירות הציוריות. שוב, גם כאן, כדאי להצטרף לרכבת התיירים לצורך סיור בכרמים. 

מרחקי נסיעה מלוזאן

מרחקי נסיעה מלוזאן

יעדים קרובים ללוזאן

וויי – 18 ק”מ

מונטרה – 30 ק”מ

וילאר – 59 ק”מ

ג’נבה – 63 ק”מ

פריבּורג – 65 ק”מ

אנסי, צרפת – 104 ק”מ

יעדים רחוקים מלוזאן

ליון – 211 ק”מ

בּזל – 199 ק”מ

ציריך – 222 ק”מ

טורינו – 256 ק”מ

שטרסבורג – 332 ק”מ

פריז – 518 ק”מ

ראו כתבות על יעדים במזרח אסיה

ראו כתבות על יעדים בצרפת

ניתן לשתף את המאמר