ֹֹקוֹלוֹרָדוֹ

רכס הרי הרוקי חוצה את מדינת קולורדו מדרום לצפון. קולורדו הררית אמנם וידועה גם בזכות אתרי הסקי שלה, אבל היא בלא-ספק אחת המדינות המגוונות בארה”ב עם תבניות נוף שונות. מדרונותיו המזרחיים של רכס ההרים, גולשים אל “המישורים הנרחבים” לאזור שטוח וצחיח בחלקו. מן העבר השני, מערבה לרוקיס, מצויה “רמת קולורדו” המתאפיינת בגבעות נמוכות ובערוצי נחלים. בחלקה הצפון-מערבי של המדינה, באגן ההיקוות של אינטרמונטנה, הגבעות עגלגלות ומיוערות.

נמל-התעופה הבינלאומי של דנוור, הוא אחד השדות הגדולים והעמוסים בעולם. השדה שוכן כ-30 ק”מ צפון-מזרחית למרכז העיר. בתוך דנוור עצמה קיימת רכבת קלה יעילה ביותר.

העיר דנוור, השוכנת בשיפולים המזרחיים של הרי הרוקי, היא בירתה של מדינת קולורדו. בעיר מספר מוזיאונים מעניינים, כשהבולט שבהם הוא מוזיאון האמנות, פארק יפהפה: ‘רֵד רוֹקְס פארק’, ובו אמפיתיאטרון, ובעיקר תמונת-נוף נהדרת. דנוור היא אחת הערים בעלות האופי הייחודי והדינמי במערב ארה”ב וההתרחשויות והפעילות הענפה שבתחומיה מושכים אליה מבקרים רבים.

מרכזה של העיר דנוור מרושת ברחובות הבנויים שתי וערב, חלקם מתוחים ממזרח למערב, וחלקם בנויים בקווים אלכסוניים, באופן מתעתע מעט, מדרום-מערב לצפון-מזרח. בעיר מערך של תחנות עם אופניים חשמליים ועם קורקינטים להשכרה.

מיקומה של דנוור, בסמיכות לאתרי טבע מלהיבים ולמסלולי סקי, הפכו אותה לבסיס יציאה מבוקש, במיוחד עבור המטיילים והגולשים, הנוהרים לקולורדו. בשדרות ‘קוֹלְפַקְס’ מצויה מסעדה מקסיקנית עצומה בתוך מבנה מצועצע לתפארת. מדובר במסעדת ‘קאסה בוניטה’ שהיא בלא ספק מסעדה בה האוכל פחות חשוב מאשר התפאורה.

פסגות  הרי הרוקי – חלקן מעוטרות שלג-עד – מתפרשות על-פני אזורים נרחבים, אבל תמצית-היופי נתחמת בתוך השמורה הלאומית. טרקרים יוכלו ליהנות פה ממסלולי-הליכה מרהיבים באוויר צלול. ניתן גם לרכוב על סוסים או על אופניים, בשביליה המתפתלים של השמורה, אלא שמרבית המטיילים יעדיפו לנוע באמצעות מכונית ובימי חופשת הקיץ, העומס רב מן הרצוי. אמנם השמורה אינה גדולה במיוחד, אך כדי להתרשם גם מנופי הפרא הנהדרים הנשקפים מאינספור נקודות-תצפית וגם מעולם החי העשיר, הכולל בין היתר דובים, מומלץ להקדיש לחלק זה של הרוקיס, לפחות יום אחד שלם, משחר ועד שקיעה. לשם כך מתבקש ללון באחד הישובים שבפאתי השמורה: בּוּלְדֶר, גְרַנְד לֵייק, או אֶסְטֶס-פּארק.

בּולדר נמצאת 40 ק”מ צפון-מערבה לדנוור והיא ידועה כעיר סטודנטיאלית פעילה. ימיה של בולדר משעממים, כאשר הסטודנטים עסוקים בלימודיהם והמטיילים יוצאים להרים, אבל ערביה מלאי שמחה. את עיקר מוקדי הבילוי אפשר למצוא במתחם של מדרחוב פֶּרְל. בקרבת בולדר נמצא קניון אלדורדו, בו מסלולי טיפוס-קירות מעניינים.

אסטס-פארק צמודה לשערי השמורה, אבל לעומת בולדר היא מנומנמת משהו והשהות בה מתאימה למטיילים ששעות האור מלהיבות אותם יותר מאשר שעות החשיכה. בין בולדר לבין אסטס-פארק מחבר כביש פנורמי ‘Peak to Peak’ , שנחשב לאחד האטרקטיביים ביותר במחוזות הרוקיס האמריקאיים.

בחלקה הצפוני ביותר של קולורדו שוכנות הערים פורט קולינס וגְרִילֵיי המשמשות, עבור הנוסעים למדינות השכנות וויומינג ונברסקה, כתחנות מעבר ותו לא.

מערבה מדנוור, במרחק 180 ק”מ בלבד, על כביש מספר 70, מצויה העיירה Vail אשר מייצגת את אחד מאתרי הסקי הפופולאריים ביותר של ארה”ב. עלויות הלינה בוייל, בשיא עונת הסקי, מרקיעות שחקים ולחסכנים שבין הגולשים עדיף להזמין חדרים בישוב השכן והצנוע יותר, אבון – Avon.

אספּן – Aspen הוא כנראה אתר הסקי היוקרתי והאופנתי ביותר באמריקה ורבים מגיעים לכאן, לא רק על-מנת לגלוש, אלא גם כדי להתחכך באנשי העולם ובמיוחד במפורסמים שבהם.

במערב המדינה, סביב העיר גְרַנְד גַ’נְקשֶן, שבילי הליכה בטבע ומסלולי-טיול נהדרים. הסיור ב’שמורה הלאומית הנושקת למדינת יוטה, יהווה את גולת הכותרת של טיולים אלו. זוהי ארץ מדברית, המזכירה תמונות ממערבונים קלאסיים ובה עמק המוקף בסלעים מפוסלים באבן חול אדמדמה. גרנד ג’נקשן מוקפת כרמים והיא זו שהוציאה לקולרדו מוניטין של מפיקת יינות משובחים. נא לשים-לב באזור זה, גם לגְרַנְד-מֵסָה וליערות המקומיים. עוד מעט דרומה, נמצא ‘הקניון השחור שמלבד היותו ערוץ מוקף קירות אבן תלולים, הוא מתאים למסעות ראפטינג. המפגש בין מים לבין סלע יוצר לעתים תכופות תצורות מופלאות והקניון השחור הוא אחת הדוגמאות המוחשיות לכך.

מכאן, דרך העיר מוֹנְטרוֹז, על כביש 550, כדאי להתמיד בנסיעה דרומה, בואכה השמורה של ‘מֵסָה-וֶרְדֶה, על גבול ניו-מכסיקו.

בנוסף לדנוור, שלוש ערים גדולות אחרות ממוקמות לאורך כביש מספר 25: אורורה שהיא בעצם מעין פרוור של עיר הבירה, קולורדו-סְפּרִינְגס וֹפּוּאֶבּלו.

רק קולורדו-ספרינגס השוכנת לצלו של ההר Pikes Peak, מעוררת עניין. יש כאן מוזיאון אמנויות, פארק הקרוי ‘גן האלים ומעיינות חמים, כפי שנרמז משמה של העיר.

הישובים הגדולים בקולורדו

העיר
מספר תושבים
גובה מעל פני-הים
מרחק מדנוור בק”מ
682,800
1,609 מטר
0                                                              
456,500
1,839 מטר
110                                                         
359,300
1,648 מטר
17                                                           
161,500
1,525 מטר
105                                                        
152,600
1,682 מטר
12                                                           
133,900
1,631 מטר
16                                                           
115,400
1,630 מטר
15                                                           
113,100
1,641 מטר
16                                                           
110,500
1,777 מטר
25                                                           
109,800
1,430 מטר
186                                                        

 

ניתן לשתף את המאמר