מדינת וִירְגִ'ינְיָה

מדינת וירג’יניה שוכנת בחוף המזרחי של ארה”ב. היא גובלת בחמש מדינות: מצפון, במרילנד ובמערב-וירג’יניה, מדרום, בצפון קרולינה, ממערב בקנטקי ובטנסי. כמו-כן היא נושקת לעיר וושינגטון הבירה שפרווריה גולשים לתוך מדינת וירג’יניה. המדינה המשתרעת על-פני 110,800 קמ”ר, משופעת ביערות, בנהרות ובאגמים. חלקה המזרחי של וירג’יניה, זה הסמוך לאוקינוס האטלנטי, שטוח ורווי במים. באזור זה רבים מהתושבים מתפרנסים עדיין מחקלאות. חלקה המערבי של וירג’יניה הררי.

וירגיניה היא אחת מהמדינות המייסדות של ארצות הברית של אמריקה. ככזאת, היא מהווה מוקד משיכה מרתק לאלו המתעניינים בהיסטוריה של העולם החדש. זאת גם המדינה בה נולדו דמויות בולטות כמו הנשיאים: ג’ורג’ וושינגטון, תומאס ג’פרסון, האריסון, מדיסון, וודרו וילסון וג’יימס מונרו. כיום חיים במדינה 8.5 מיליון תושבים והיא מהווה את המדינה ה-12 של ארה”ב מבחינת גודל האוכלוסיה.

העיר ריצ’מונד משמשת כבירת המדינה, אבל וירג’יניה ביץ’ היא העיר הגדולה של וירג’יניה. ביחד עם שתי הערים הסמוכות לה: נורפוק וצ’ספיק הן מהוות גוש מטרופוליני המונה כמעט מיליון תושבים. וירג’יניה ביץ’ שוכנת בחלקה הדרום-מזרחי של המדינה, לשפכו של מפרץ צ’ספיק. לעיר טיילת בת חמישה ק”מ המשתרעת לצדו של אחד מחופי הים הארוכים בעולם. אחת האטרקציות המרשימות של האזור היא גשר-המנהרה של צ’ספיק הנמתח על-פני 28 ק”מ ומחבר את העיר עם חצי האי דלמרווה, השייך גם למדינות דלוואר ומרילנד. למבקרים בוירג’יניה ביץ’ עם ילדים: יש בעיר אקווריום מרשים וגם פארק מים גדול. ובנוסף, מומלץ לחצות את האוקינוס צפונה על-גבי גשר-המנהרה ולבקר בשני האיים היפים צ’ינקוטיג ואסטיג. האיים מפורסמים בזכות סוסי הפוני הרבים המשוטטים בהם פרא.

במרחק של 100 ק”מ צפון מערבה לוירג’יניה ביץ’ נמצאת העיר הקטנה ג’יימסטאון ששימשה כבירת המושבה הבריטית וירג’יניה עד סוף המאה ה-17. למעשה ג’יימסטאון היה הישוב הבריטי הראשון באמריקה, אבל כיום נותרו בו שרידים בודדים בלבד מאותה תקופה. מאידך, וויליאמסבורג השכנה הפכה בחלקה העתיק למעין מוזיאון פתוח המשחזר את התקופה הקולוניאלית בצורה יוצאת-מהכלל. המוזיאון מתפרש על-פני שטח נרחב וניתן לתור אותו גם באמצעות מרכבה וסוסים. בין היתר האתר של ווילאמסבורג הקולוניאלית מציע מספר מסעדות היסטוריות המדמות מסעדות מסוג זה, כפי שהתנהלו במהלך המאה ה-18. בתחומיה של וויליאמסבורג המודרנית נמצאים גני בוש, שילוב של גנים יפים עם פארק שעשועים המתגאה ברכבת הרים הנוסעת במהופך חלק ניכר מהסמלול שלה. בימי הקיץ גני בוש פתוחים לקהל בכל יום, אבל החל מ-7 בספטמבר הם פתוחים רק בסופי שבוע.

ריצ’מונד היא כאמור בירתה של מדינת וירג’יניה. במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית היוותה העיר נקודה אסטרטגית חשובה עבור מדינות הקונפדרציה הדרומית. כדאי לסייר באתריה ההיסטוריים של העיר באמצעות דגם של החשמלית הראשונה בעולם. כיום, ריצ’מונד היא עיר אקדמאית מודרנית. שחקן הטניס המהולל ארתור אש הוא יליד המקום.

האחוזה ההיסטורית בה התגורר הנשיא ג’ורג’ וושינגטון, מאונט ורנון, הפכה זה מכבר לאחד מאתרי התיירות הפופולאריים במזרח ארה”ב. האתר פתוח לקהל בכל יום. בחודשי הקיץ שעת הסגירה היא 17:00. הבאים ברכב שכור יוכלו לחנות במגרשי חניה רחבי ידיים בחינם. אפשר לערוך שייט על נהר הפוטומק עם ספינה ולכלול במהלך השייט ביקור במאונט ורנון. סיורי שייט אלו יוצאים מוושינגטון הבירה. 20 ק”מ ממאונט ורנון, בקצה הצפוני של מדינת וירג’יניה, שוכנת העיר ארלינגטון ובה בית הקברות הצבאי המפורסם בו קבורים חללי מלחמת האזרחים כמו גם חיילים אמריקאים מכל המלחמות, כולל המלחמות באפגניסטן ובעירק. בניין הפנטגון ניבט מעבר לנהר ונראה היטב מבית-הקברות. עוד באותו אזור רווי בהיסטוריה מדממת (45 ק”מ מערבית למאונט ורנון): שדות הקרב של מנסס.

העיר הקטנה שרלוטסוויל ממוקמת בלבה של מדינת וירג’יניה וגאוותה על-כך ששני נשיאים מפורסמים יצאו ממנה: ג’יימס מונרו ותומאס ג’פרסון. במרחק נסיעה של רבע שעה משרלוטסוויל נמצאת אחוזתו של ג’פרסון – מונטיצ’לו. האחוזה זכתה להיכלל ברשימה המכובדת של אתרי מורשת של אונסקו. בסמוך לאחוזה נמצא אגם מונטיצ’לו ומגרשי גולף רבים.

צפונית לשרלוטסוויל שני מוקדי עניין בולטים: מערות הנטיפים של Luray והפארק הלאומי שננדואה. מערות לוריי הן מהבולטות מסוגן ביבשת אמריקה והן מצדיקות את הנסיעה למקום. כרטיס הכניסה למערות כולל גם סיור מודרך וגם ביקור במוזיאון הצמוד למערות. בחודשי הקיץ האתר פתוח עד השעה 19:00. כדאי להתעניין לגבי קונצרטים המתקיימים במעבה המערה מפעם לפעם. לא הרחק מכאן מצוי פארק שננדואה. הפארק הנפלא מכוסה ביערות והוא משמש כ”שער הכניסה” להרי הבלו רידג’ , שהם חלק מרכס הרי האפלאצ’ים.

הכביש המיתולוגי: Blue Ridge Parkway, אחד המרהיבים שבכבישים המאפשרים ליהנות מנופיה של ארה”ב, חוצה את וירג’יניה לאורך 475 ק”מ. יתרת 300 הק”מ של הכביש נמצאים במדינת צפון קרולינה. הישוב המרכזי שנמצא בקירבת הכביש נקרא רואנוק והוא מהווה תחנה חשובה עבור המטיילים בפארק שננדואה ועבור הנוסעים בבלו רידג’ פארקווי.,

מרחקי נסיעה מהעיר ריצ'מונד

מרחקי נסיעה מהעיר ריצ'מונד

יעדים קרובים לריצ’מונד

פיטרסבורג – 38 ק”מ

לורנסוויל – 110 ק”מ

ניופורט ניוז – 111 ק”מ

נורפוק – 159 ק”מ

וושינגטון הבירה – 178 ק”מ

וירג’יניה ביץ’- 189 ק”מ

יעדים רחוקים מריצ’מונד

פילדלפיה – 411 ק”מ

שארלוט – 468 ק”מ

ניו-יורק – 551 ק”מ

קולומבוס, אוהיו – 772  ק”מ

אטלנטה – 854  ק”מ

בוסטון – 896 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר