קרוליינה הצפונית

מדינת קרוליינה-הצפונית שוכנת במזרח ארה”ב, לחופו של האוקיינוס האטלנטי. היא גובלת בארבע מדינות: מצפון, במדינת וירג’יניה, מדרום, בג’ורג’יה ובקרוליינה הדרומית, ממערב בטנסי, וממזרח, פרוש חוף הים. קרוליינה-הצפונית המשתרעת על-פני 139,500 קמ”ר, משופעת ביערות, באגמים ובמפלים, ואדמותיה רוויות במים. חלקה המערבי והצר של המדינה, הוא אזור הררי, הכולל גם את הרי הסמוקי. ככל שנוסעים מזרחה, כך משתנים הנופים, כאשר הקרקע הולכת ומנמיכה, עד אשר היא נושקת אל חופי הפרא המפורצים של האוקיינוס.

קרוליינה-הצפונית היא אחת מ- 13 המדינות המייסדות של האומה.  במהלך ההיסטוריה הייתה המדינה ידועה, כמרכז לייצור רהיטים וכמרכז הטקסטיל של אמריקה. בשנים האחרונות, בהשפעת התהליך הכלל-עולמי, הצטמצמה הפעילות המסורתית וכעת מזוהה צפון-קרוליינה עם בנקאות ועם תעשיות ההיי-טק והבּיוטכנולוגיה, יותר מאשר עם ריהוט ויותר מאשר עם ביגוד.

העיר ראלי משמשת כבירת המדינה, אבל שַׁארְלוֹט היא העיר הגדולה והאטרקטיבית של קרוליינה-הצפונית. שארלוט שוכנת בחלקה המרכזי של המדינה, באזור הגבעות של פיאדמונט, בצמידות למדינת קרוליינה-הדרומית. “עיר המלכה” כפי שהיא מכונה, מונה כ- 650,000 תושבים. שדה-התעופה הבינלאומי Douglas , נמצא כ- 12 ק”מ מערבית למרכז העיר.

שארלוט היא עיר ותיקה יחסית. עד שנות השמונים של המאה ה- 20 סימלה בעיקר את הרוח החלוצית של אמריקה הישנה, אלא שמאז היא נהנית מפיתוח מואץ, ועד מהרה הפכה למטרופולין חשוב. המבקרים במקום יוכלו להתרשם משימור המורשת בשכונות ההיסטוריות, המשולב במקביל לפיתוח המודרני. התייר הממוצע לא יוכל לחשוף כאן אתרי תיירות בעלי חשיבות מיוחדת, אבל שארלוט היא עיר דינמית וחיננית.

המבנה של בנק-אמריקה מתנשא לגובה של 265 מ’, והוא מהווה את סמלה של שארלוט המודרנית. גם מגדל Truist אשר הוקם בשנת 2002 ו- One Wells הממוקמים בלב העיר, הם גורדי-שחקים הראויים לתשומת-לב. באחת השכונות הצדדיות ממוקם גן-ציפורים יפהפה. בעת השהות בעיר, כדאי לבקר בשני המוזיאונים החשובים: מוזיאון המדע המותאם באופן נהדר לילדים, וכן מוזיאון האמנות. בימי ג’ פתוח מוזיאון האמנות עד שעה 22:00 והחל משעות אחה”צ, הכניסה אליו חופשית.

שארלוט ידועה כאחד ממוקדי הספורט הבולטים של המזרח. מלבד קבוצת הכדורסל המהוללת, לעיר קבוצות קריקט והוקי, בליגות הגבוהות. אבל מעל הכל, קבוצת הפוטבול: הפנתרים, היא גאוות התושבים. משחקי הבית של הקבוצה מתקיימים באצטדיון החדיש: ‘בנק אוף אמריקה’ . כתובתה של אחת המסעדות המומלצות בשארלוט, השייכת לרשת האיכותית: Morton’s , ברחוב ווסט טרייד מס’ 227.

ראלי היא כאמור, בירת קרוליינה-הצפונית. העיר שוכנת 260 ק”מ צפון-מזרחית לשארלוט. כמו בערי בירה אחרות בארה”ב, גם כאן ניתן למצוא את מוסדות הממשל, ובהם בניין הקפיטול ובית-המשפט העליון, וכן את מוזיאון ההיסטוריה. בראלי מצויה גם האוניברסיטה של המדינה. ראלי מהווה ביחד עם שתי שכונותיה: Durham שבה שוכנת אוניברסיטת דיוק, ו-Chapel Hill , את מה שקרוי: ‘משולש המחקר‘, הוא אחד האזורים האורבניים המתפתחים ביותר במזרח ארה”ב.

שרשרת ההרים של הסמוקי מאונטנס, משתרעת בהוד ובהדר במערב קרוליינה-הצפונית, על הגבול עם מדינת טנסי, ומהווה את אחת משמורות הטבע היפות בצפון-אמריקה. האזור מכוסה תכופות בערפל כחלחל, המשווה לשרשרת הרים קדומה זו, מראה מיסטי. הכניסה לשמורה עוברת דרך הישוב Cherokee . כפי ששם הישוב מרמז, למקום היסטוריה עם שורשים מימיהם של התושבים המקוריים. בחודשי הקיץ, כדאי להימנע מביקור בשמורה, ובמיוחד מתייחסים הדברים, לימי סוף-השבוע העמוסים. למעשה, התקופה בה הרי הסמוקי במיטבם, היא בספטמבר-אוקטובר, אז האוויר פחות לח, כמעט ולא יורד גשם, הטמפרטורות מתונות יחסית, עלי העצים מאדימים, ובימי השבוע, באין-חופשות בתי-ספר, התנועה של המבקרים דלילה בהרבה.

מתוך השמורה, ניתן לצאת למסע מופלא בדרך ה-Blue Ridge  . מדובר במסלול, החולף על-פני נופים מרהיבים, בסמוך להרי הבלו-רידג’ אשר מהווים חלק מרכס האפלאצ’ים. המסלול הרשמי נמשך כ- 750 ק”מ, בואכה מדינת וירג’יניה, אך מקטעיו היפים ביותר, מצויים בחלקו הדרומי, בעיקר בין השמורה ועד הר מיטשל ( 2,037 מ’, מעל פני-הים), אשר בקרבת העיר אַשְׁוִויל. זהו גם מקום מופלא לטיולי אופניים ולמסלולי-הליכה רגליים, חלקם, ובהם המסלול של Devil’s Courthouse, דורשים כושר גופני מוגבר. בפרוורי אשוויל נבנה  ארמון בילטמור, קומפלקס דמוי אירופאי, שנראה בקונטקסט האמריקאי, מעט תלוש ומגלומני. ראו גם את פארק Chimney Rock . ואילו ליד הישוב Brevard , בנפת טרנסילבניה, קיים מקבץ יוצא מהכלל של מפלי-מים. בחורף, האזור ההררי של האפלאצ’ים, משמש כר נרחב לאתרי סקי משוכללים.

קרוליינה-הצפונית מצטיינת בייצור יינות. חבל הארץ אשר במורדות ההרים, זה המשתרע באזור ‘עמק יַדְקִין’, מצפון לשארלוט, עשיר בכרמים וביקבים. חלק מהיקבים הבולטים, שניתן לבקר בהם:

McRitchieSheltonRaffaldini ו-Laurel Gray

העיר החשובה (ולא רק בשל העובדה שמייקל ג’ורדן בילה בה את ילדותו) במישור החוף, היא ווילמינגטון. אם כי המרחבים של חופי קרוליינה והמיתווה הבלתי-אחיד שלהם, אינם מוכרים לנו, הרי שהתייר הישראלי לא יתלהב במרבית המקרים, מחלק זה של המדינה. בכל-זאת, במרבית העיירות מוצעים למטייל שפע של מסעדות-דגים ומרכזי קייט חביבים. האי אוֹקְרָקוֹק מצדיק ביקור קצר. מדובר באי רומנטי, המרוחק 45 דקות שייט במעבורת, מחוף פמליקו. האי התפרסם לראשונה, מתוך עלילותיו של שודד-הים הידוע בכינויו: “שחור הזקן”.

על חוף האוקיינוס של קרוליינה-הצפונית, ליד העיירה Kitty Hawk , נערכה הטיסה ההיסטורית הראשונה, של הצעיר מבין האחים רייט

מרחקי נסיעה מהעיר שארלוט

יעדים קרובים לשארלוט

גסטוניה – 34 ק”מ

קונקורד – 43 ק”מ

ספרטנבורג, דרום קרוליינה- 119 ק”מ

אשוויל – 205 ק”מ

אנדרסון, דרום קרוליינה – 208 ק”מ

ראלי – 260 ק”מ

יעדים רחוקים משארלוט

צ’ארלסטון – 336 ק”מ

אטלנטה  – 396 ק”מ

נשוויל – 659 ק”מ

פילדלפיה – 866 ק”מ

ניו-יורק – 980 ק”מ

מיאמי – 1,172 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר