קרוליינה הדרומית

מדינת קרוליינה הדרומית שוכנת במזרח ארה”ב, לחופו של האוקיינוס האטלנטי. היא גובלת בשתי מדינות בלבד: מצפון, במדינת קרוליינה הצפונית, ומדרום, במדינת ג’ורג’יה. קרוליינה הדרומית המשתרעת על-פני 83,000 קמ”ר, משופעת באדמות מלחה ובחופים ארוכים בחלקה המזרחי, ומנגד, בחלקה המערבי מתבלטות הרמות הרריות של הרי ‘בּלוּ רִידְג’ המתנשאות לגבהים של 1,000 מ’ ויותר. המדינה משובצת במספר רב של אגמים, ואדמותיה רוויות במים. קרוליינה הדרומית היא אחת מ-13 המדינות המייסדות של האומה. במהלך ההיסטוריה ידעה טלטלות ומלחמות על רקע גזעי. בשנת 1860 היא הייתה למדינה הראשונה שפרשה מן האיחוד של מדינות הברית, ובכך בעצם הוכרזה תחילתה של מלחמת האזרחים. כיום, קרוליינה הדרומית היא מדינה חקלאית ובשונה מאחותה הצפונית, המצטיינת במרכזי היי-טק, כאן עיקר התעסוקה ממוקדת בתעשיות המסורתיות, ובכלל זה תעשיית הטקסטיל. קרוליינה הדרומית היא מן המדינות עם ההכנסה הנמוכה לנפש בארה”ב.

העיר קולומבּיה משמשת כבירת המדינה, והיא גם העיר הגדולה של קרוליינה הדרומית. דווקא קולומבּיה עצמה היא עיר משגשגת. בסיומה של מלחמת האזרחים העיר נשרפה כליל על ידי חייליו של הגנרל שרמן. הנהרות בְּרוֹד וסָלוּדָה מתמזגים בחלקה הצפוני של קולומבּיה והופכים לנהר קוֹנְגָרִי, המהווה עורק מרכזי וסמן התמצאות. ממזרח לנהר שוכנת העיר עצמה והמרכז המסחרי שלה. ואילו ממערב לנהר מצויה ‘מערב קולומביה’ המהווה ישות מוניציפלית נפרדת. מבנה הקפיטול והאוניברסיטה המקומית נמצאים בסמיכות זה לזה בלב הדאון טאון, במרחק 400 מטר מאפיק הנהר.

שני מוזיאונים בולטים בקולומביה: מוזיאון הילדים וכן מוזיאון האמנות (סגור בימי ב’). משפחות המטיילות עם ילדים יוכלו לבקר באחד מגני החיות המפורסמים של ארה”ב: ‘רִיוֶורְבַּנְקס’. לגן החיות צמוד גן בוטני יפהפה. ניתן גם לערוך שייט קייקים על הנהר בתחומי העיר. ‘Saluda’s‘ היא ככל הנראה המסעדה האיכותית ביותר בעיר קולומביה. 

במרחק של רבע שעה נסיעה מזרחה מקולומביה, מצוי ‘אגם מוריי‘. האגם משתרע על-פני 200 קמ”ר והוא מהווה מוקד משיכה לדייגים ולשייטים. מן העבר השני של העיר, במרחק 85 ק”מ דרום מערבה, הכביש מוליך אל העיר הקטנה אַייקֶן. יש פּהׁ מוזיאון אמנות מצויין.

קולומביה משמשת אמנם כבירת המדינה, אבל העיר האטרקטיבית ביותר עבור תיירים המבקרים בקרוליינה הדרומית היא צ’ארלסטון. העיר שוכנת דרום מזרחית לקולומביה, לשפכם אל האוקינוס של הנהרות אשלי וקופר. צ’ארלסטון היא העתיקה שבערי המדינה והיא נודעה במהלך ההיסטוריה כישוב סובלני לדתות השונות, כולל להוגנוטים וליהודים. צריחי הכנסיות הפזורות על פני העיר, הם מסימני ההיכר של צ’ארלסטון. היא אף זכתה לכינוי החיבה “עיר הקודש”. על שמה של העיר קרוי ‘ריקוד הצ’ארלסטון’ המפורסם.

העיר העתיקה ממוקמת על חצי-אי בסמוך למפרץ. כאן, בתווך בין מוזיאון צ’ארלסטון, לבין ‘וויט פּוינְט גַארְדֶן’ (הנקודה הדרומית בחצי-האי) מצויים מרבית האתרים החשובים של העיר, ובהם מתבלטים: ‘בית נתניאל ראסל‘, השוק ההיסטוריהאקווריום של קרוליינה הדרומית,  הכנסיה ההוגנוטיתכנסיית סנט מייקל , מוזיאון האמנות גיבס ובית-הכלא הבריטי שהוקם בשנת 1771. מהרציף הסמוך לאקווריום, כדאי לקחת מעבורת לאתר הייחודי: ‘מבצר סאמטר‘. המבצר בנוי על אי בכניסה לנמל של צ’ארלסטון. הקרב שנערך במקום ‘קרב פורט סאמטר הראשון’ מציין את תחילתה של מלחמת האזרחים האמריקאית. משך השייט כ-40 דקות לכל כיוון. מוקד עניין נוסף בצ’ארלסטון הוא הגשר החוצה את נהר קופר – ‘גשר ארתור ראוונל’ ומחבר את חצי-האי עם מאונט פלזנט, בחלקה המזרחי של העיר.

אמנם רצועת החוף הפתלתלה והמפורצת של קרוליינה הדרומית לא תעורר עניין רב בקרב מטיילים שהגיעו מישראל, ובכל-זאת כדאי לשים-לב לאי התמרים הממוקם מעט צפונית לצ’ארלסטון ובעיקר ל-Myrtle Beach בואכה הגבול עם קרוליינה הצפונית.

שרשרת ההרים של הבּלו רידג’ מצלה על אזוריה המערביים ביותר של קרוליינה הדרומית. נופי ההרים הכחלחלים, מפלי המים, האגמים: ג’ואקסי, הארטוול ו-Lake Keowee, שבילי ההליכה והישובים הציוריים, הופכים את המחוזות האלו לאטרקטיביים במיוחד עבור חובבי הטבע. המסלול הפופולארי ביותר לחציית ההרים עם מכונית הוא באמצעות כביש ‘צ’רוקי פוטהילס’.

מרחקי נסיעה מהעיר קולומבּיה

מרחקי נסיעה מהעיר קולומבּיה

יעדים קרובים לקולומבּיה

לקסינגטון – 21 ק”מ

אייקון – 85 ק”מ

אוגוסטה, ג’ורג’יה – 124 ק”מ

פלורנס – 134 ק”מ

שארלוט – 150 ק”מ

גרינוויל  – 167 ק”מ

יעדים רחוקים מקולומבּיה

אטלנטה – 345 ק”מ

אורלנדו – 691 ק”מ

נשוויל – 711 ק”מ

פילדלפיה – 997 ק”מ

ניו אורלינס – 1,092 ק”מ

ניו-יורק – 1,134 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר