מוֹסְקְבָה

מוסקבה, בירת רוסיה, מקובעת עדיין בתודעה של מרבית אנשי המערב כעיר קרה, אפרורית ומנוכרת, אבל בשנים האחרונות חל בה שינוי מהותי והיא הפכה להיות עיר מלאת חיים ועניין. מספר חברות תעופה טסות בקו ישיר מנתב”ג לשניים מתוך שלושת שדות-התעופה הבינלאומיים של מוסקבה. משך הטיסה כארבע שעות. הקידומת הטלפונית של העיר מוסקבה היא 95. הטמפרטורה הממוצעת בעיר, בצהרי היום בחודש יולי היא 21°, בחודש אוקטובר 6°, בינואר מינוס 7°, ואילו באפריל 6°.

עלות של נסיעה במונית משדה-התעופה דומודדבו, לשניים עד שלושה נוסעים, למרכז העיר כ-50 $. העברה באמצעות מיניבוס זולה בהרבה. רצוי להזמין העברה מסוג זה מראש, במשולב עם הזמנת חדר בבית-מלון. קווי הרכבת משדות התעופה העירה מופעלים על ידי חברת אארו-אקספרס ביעילות רבה, אם כי הקרונות מיושנים מעט ואין בתוך הרכבת או בתחנות, אף לא שלט אחד באנגלית. בתוך העיר עצמה, נוח מאוד לנוע באמצעות מערכת המטרו היעילה. המטרו הוותיק של מוסקבה פעיל כבר משנת 1935.

חלק מבתי-המלון מעניקים שירות ברמה מניחה את הדעת, בסטנדרטים אירופאיים. מלון ‘גולְדן רינג‘ המעולה, ממוקם היטב ועלות חדר רגיל במלון, כ-375 $ ללילה בחורף, ומעל 450 $ ללילה בקיץ. במחירים דומים ניתן ללון ב’מֶרְיוט רויאל אוֹרוֹרָה‘. מלון ‘בּודפשט‘ נעים וצנוע בהרבה והוא מתאים לבעלי תקציב בינוני. מלון ‘קיטאי גוֹרוֹד‘ ממוקם במרחק הליכה מבית-הכנסת הכּוראלי. מלון אדיר מימדים ונטול חן, אך כזה שהמחיר שלו מתון, הוא מלון ‘קוסמוס

באופן מפתיע, מוסקבה היא גן-עדן לאניני הטעם. ניתן למצוא כאן שפע של מסעדות צרפתיות, יפניות ורוסיות. רבות ממסעדות אלו משובחות ויוצאות-דופן. ראויות לציון: Noah’s Ark הארמנית והיוקרתית, ‘גלריָה קפה‘ האופנית, וכן ‘קפה פושקין‘ הקלאסי.

באופן טבעי, מרבית התיירים יחלו את הסיור בבירה הרוסית, ב’כיכר האדומה‘ המיתולוגית ובמתחם הקרמלין. הקרמלין שהפך למושג המייצג את עוצמתו של המשטר הרוסי, כבר בימי הצארים ואחר-כך בתקופת השלטון הסובייטי, הוא למעשה קומפלקס של מבנים מבוצרים  במרכז העיר מוסקבה, אשר לצדם קתדרלות יוצאות דופן ביופיין ומספר אתרים היסטוריים בעלי חשיבות גדולה בתולדות רוסיה. 

שמונה-עשר מגדלים מסוגננים אשר תוכננו על-ידי ארכיטקט איטלקי, נטועים בחומת הלבנים האדומות, המקיפה את המתחם לאורך של למעלה משני ק”מ. מגדל טאינצסקיה, השוכן על-גדת נהר מוסקבה נבנה כבר במאה ה-15 והוא העתיק שבמגדלים. הגבוה מכולם הוא מגדל טרוצקאיה המתנשא לגובה של 80 מ’, והיפה מכולם הוא ‘מגדל סְפַּסְקָאיָה. מעבר לחומות נמצאים גני אלכסנדרובסקי, כיכר איוון עם התותח הכבד בעולם, ובהמשך הכיכר האדומה עצמה, שם נמצאת הקתדרלה עוצרת הנשימה עם כיפות הבצל: קתדרלת סנט בּאזיל, שנבנתה במאה ה-16 בפקודתו של “איוון האיום”, וכן המאוזוליאום של לנין, מוזיאון ההיסטוריה, ו’מרכז הקניות גַאם‘. 

למרכז הקניות גאם, שכולל מלבד חנויות גם מסעדות ובתי קולנוע, יש ערך היסטורי לא מבוטל. הוא נבנה כבר בסוף המאה ה-19 כחיקוי לפָּסָזִ’ים שצצו בפּריז באותה תקופה, והפך עד מהרה לשם דבר ברוסיה כולה. הרחוב הראשי של מוסקבה הוא טְבֶרְסקָאיָה. מלבד חנויות הבגדים, המסעדות ובתי הקפה כדאי לבקר ברחוב טברסקיה מספר 14 בחנות הגורמה של Yeliseev. מרכז קניות נוסף בכיכר האדומה נמצא ברחוב פטרובקה 2 ונקרא ‘צוּם‘. 

מומלץ מאוד לבקר בחלקים ההיסטוריים של העיר, כגון רחוב פְּרֵצִ’יסְטֶנְקָה, ‘רובע אַרְבַּאט‘, מנזר נובודוויצ’י וגבעות ‘ווֹרוֹבְּיוֹבִי גוֹרִי’ (לשעבר גבעות לנין), אשר מהוות את הנקודה הגבוהה ביותר במוסקבה, עם תצפית פנורמית מצויינת על העיר. ועוד כדאי לעצור ב’סוללת סופיה’, משם התצפית המרהיבה ביותר על הקרמלין.

מוסקבה מפורסמת גם בזכות עושרה התרבותי ויש בה למעלה ממאה מוזיאונים. הביקור ב’תיאטרון הבּוֹלְשוֹי‘ נחשב כמעט בגדר חובה לכל תייר הנמצא בעיר. התיאטרון חווה בתחילת 2013 זעזועים כמוהם לא ידע מאז היווסדו, כאשר אחד הרקדנים שפך חומצה על פניו של סרגיי פילין, מנהלה המקצועי של להקת הבלט. אירוע זה זעזע את עולם התרבות הרוסי.

היעדים המועדפים על תיירים שירצו לסייר אל פרוורי מוסקבה נמצאים במה שקרוי “טבעת הזהב”. זהו מכלול של עיירות היסטוריות יפהפיות, כשהבולטת שבהן היא העיירה סרגייב פּוֹסַד, לשעבר זגורסק, המוכרת בזכות האתרים הארכיטקטונים היחודיים לה. 

מרחקי נסיעה ממוסקבה

מרחקי נסיעה ממוסקבה

יעדים קרובים למוסקבה

פּודולסק – 47 ק”מ

סרגייב פּוסד – 74 ק”מ

דמיטרוב – 96 ק”מ

דובנה – 132 ק”מ

קלוגה – 185 ק”מ

טולה – 188 ק”מ

יעדים רחוקים ממוסקבה

סמולנסק – 398 ק”מ

סנט פּטרסבּורג – 707 ק”מ

מינסק – 718 ק”מ

קזאן – 810 ק”מ

ריגה – 916 ק”מ

הלסינקי – 1,107 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר