'בְּרוּז

בְּרוּז’ נחשבת לעיר היפה  בבּלגיה. מיקומה על תעלות המים מוסיף לה נופך רומנטי. העיר, בירת פלנדריה המערבית, השתמרה כמעט באופן מושלם מאז ימי הביניים. מאמצים כבירים ומעוררי הערכה של הרשויות הופכים את בּרוז’ לעיר לדוגמה כאתר נקי ושמור היטב. חלקה העתיק של בּרוז’ הוכרז על-ידי אונסקו כנכס מורשת עולמית.

שדה-התעופה של בּריסל משמש את המגיעים לבּרוז’. משך הנסיעה מהשדה עד בּרוז’ (דרך גנט) כשעה וחצי. לעיר תחנת רכבת ממנה יוצאות רכבות ליעדים המרכזיים בבלגיה ובהולנד. למטיילים הנוסעים ברכב שכור מומלץ לחנות בחניון הסמוך לתחנת הרכבת. ממילא הכניסה במכונית, לרובע ההיסטורי של העיר, הינה משימה בלתי אפשרית כמעט. החניה בחניון זה, המרוחק כקילומטר בלבד מהכיכר המרכזית, מהווה פיתרון מעולה וזול יחסית. האוטובוסים הנוסעים העירה עוצרים ברחבה שמול הכניסה לתחנה. יש להציג לנהג את כרטיס החניה ואז הנסיעה באוטובוס פטורה מתשלום.

ניתן לרכוש את ה’בּרוז’ סִיטִי קַארְד‘ במחיר של 40 €. הרכישה מתבצעת בלשכות התיירות או באתר האינטרנט הרלוונטי. הכרטיס יפה ל-48 שעות והוא מעניק כניסות חופשיות לכל המוזיאונים והאתרים התירותיים, שייט בתעלות והנחות מפליגות בחלק מהחנויות המקומיות. כרטיס זה מתאים למטיילים התרים את העיר ביסודיות רבה, אך לאלו הבאים לביקור בן יום אחד בלבד, עדיף לשלם על כל אחד מהשירותים בנפרד.

תחילתו המתבקשת של כל סיור בבּרוז’ תהיה ב’כיכר השוק’. הכיכר מוקפת בבניינים עתיקים ובהם בולטים מגדל הפעמונים וכן בית המשפט המחוזי ובניין הדואר. מגדל הפעמונים, אחד מסמליה של בּרוז’, שימש בעבר כארכיון עירוני וכנקודת תצפית לשומרי העיר. כיום, משתרך כאן תור תמידי של תיירים המעוניינים לטפס את 366 המדרגות למעלה המגדל ולהשקיף על גגות הרעפים האדומים של בתי בּרוז’, מגובה של 83 מטרים. בית המשפט המחוזי הוא מבנה בסגנון ניאו גותי.

מכיכר השוק מומלץ ללכת דרך רחוב בְּרֵידֶלְסטרַאט אל כיכר בּוּרְג. זו כיכר נוספת מימי הביניים, מוקפת בחלק מהמבנים המונומנטליים של העיר: בית העירייה מן המאה ה-14, ארמון הבּישוף הבּארוקי ו’בּזיליקת הדם הקדוש‘ בה לפי האמונה העממית, שמורה בבקבוקון קטן, טיפה מדמו של ישו. לא הרחק מכיכר בּורג שוכן שוק הדגים.

מספר חלופות מעניינות עומדות בפני המטיילים בבואם לסייר בבּרוז’. נסיעה במכונית, איננה אחת מהן. ניתן לשכור אופניים ולרכוב ברחובות המתעקלים, אפשר להתיישב במרכבה רתומה לסוס ולנוע כמו מרבית התיירים במסלול הקבוע המיועד למרכבות אלו. היציאה מכיכר השוק. מחיר לכרכרה ובה חמישה נוסעים: 50 €. אפשר לטוס בכדור פורח בשמי העיר… אבל הדרך המתבקשת והמרתקת, היא באמצעות שייט בסירת מנוע, בתעלות המים של בּרוז’.

עשרות תעלות קדומות חוצות את העיר ומעניקות לה צביון מיוחד. מדובר ברשת מסועפת של נתיבי מים המחברים את בּרוז’ אל הים הצפוני. ניתן לצאת לשייט מאחד המעגנים השוכנים במורד רחוב Wollestraat, מרחק דקות הליכה ספורות ממגדל הפעמונים. עסקי השייט מפוקחים ומסודרים. סירות המנוע נושאות עד 40 אנשים והן יוצאות למסלול קבוע שנמשך כחצי שעה. המשיט דובר מספר שפות ובתחילת כל מסע הוא בודק האם הנוסעים מעדיפים לשמוע הסברים באנגלית, צרפתית, פלמית או גרמנית. בדרך כלל הוא יסביר באנגלית ובשפה נוספת. המחיר למבוגר 10 €, לילדים עד גיל 12 המחיר הוא 6 € ואילו לילדים עד גיל 3 השייט בחינם.

התעלה המרשימה ביותר היא ‘התעלה הירוקה‘. במהלך השייט יזדקרו לעיניי הנוסעים צריחי הכנסיות של בּרוז’. ומובן שתיערך חניה קצרה ב’בריכת האוהבים’ כדי לצפות בברבורים הלבנים. אך עיקר ההנאה תהיה מהמראות הנאים, מלאי ההוד. מי התעלות מלחכים את כתלי הבתים, גשרי אבן רומנטיים מחברים בין הגדות, אינספור פסלים של המדונה מקובעים על מעקי המרפסות. פה ושם ניתן להבחין בתיירים אחרים מבלים בבתי-הקפה ובמסעדות הפונות אל המים. סירת המנוע תשוב בתום השייט אל אותה נקודה ממנה יצאה.

קתדרלת נוטר-דם מן המאה ה-13, עם צריח הלבנים שלה, היא המבנה הגבוה בעיר. באולם התפילה הפנימי מוצג פסל הבתולה ובידיה ישו הקטן, מאת האמן מיכלאנג’לו. בשכנות לקתדרלה כדאי לבקר בבית-החולים העתיק סנט יאן, אשר הפך למוזיאון. ולא הרחק משני אתרים אלו נמצא גם מוזיאון האמנות המשובח ‘חְרוֹנִינְגֶה‘. 

לבּרוז’ יצאו מוניטין באירופה כולה גם בזכות היותה יצרנית תחרה, ובעיקר בזכות חנויות השוקלד הפזורות במרחבי העיר, בכל סימטה ובכל פינה כמעט. מרכז התחרה ‘קַנְטצֶנְטרוּם‘, נמצא  ממש בסמוך ל’כנסיית ירושלים’. ובאשר לשוקולד: בנוסף לחנויות הרבות, קיים בבּרוז’ גם מוזיאון השוקולד.

מבין המסעדות של בּרוז’ בולטת באיכותה המסעדה היוקרתית ‘דֶה קַארְמֶלְייט‘. מעט פחות יוקרתית, אבל במחיר סביר בהרבה ועם תפריט מעולה: ‘דֶן גוּדֶן הָרִינְק‘ שממוקמת ממש ליד ‘מוזיאון גרואנינג’.

בּרוז' - מרחקי נסיעה

בּרוז' - מרחקי נסיעה

יעדים קרובים לעיר

קנוקה – 20 ק”מ

גנט – 47 ק”מ

קורטרייק – 52 ק”מ

ליל – 78 ק”מ

אנטוורפּן – 90 ק”מ

בּריסל – 96 ק”מ

יעדים רחוקים מהעיר

אמסטרדם – 248 ק”מ

פריז – 294 ק”מ

לוקסמבּורג – 317 ק”מ

שטרסבּורג – 538 ק”מ

ציריך – 841 ק”מ

פּראג – 996 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר