טָהִיטִי

טהיטי הוא אי אקזוטי מרהיב ביופיו השוכן בלב האוקיינוס השקט ומהווה חלק מארכיפּלג של איים השייכים למושבה ‘פּולינזיה הצרפתית’. היא עצמה ממוקמת על האי הגדול ביותר במושבה. טהיטי משתייכת לקבוצת איים הנקראת ‘סוֹסֶיֵיטֶה’. היא בנויה משני חלקי יבשה דמויי ביצה המחוברים בלשון צרה בנקודה הנקראת טראבו. הביצה הגדולה היא טהיטי-נוי והביצה הקטנה היא טהיטי-איטי. כ-70% מתושבי פּולינזיה הצרפתית, חיים בטהיטי.

זהו אחד היעדים המרוחקים ביותר ממדינת ישראל. מרבית התיירים הישראלים משתמשים בטהיטי כתחנת ביניים, בטיסות בין אוסטרליה או ניו-זילאנד לבין ארה”ב או צ’ילה. מספר חברות תעופה מציעות מסלולים “סובבי עולם” הכוללים עצירה בטהיטי. השהות במקום נחשבת ליקרה ושירותי התיירות מיועדים בעיקר למטיילים בעלי אמצעים. החודשים דצמבר עד פברואר גשומים במיוחד.

הרבה מהפרסום לו זכה האי בארצות המערב, נובע מהביוגרפיה של הצייר האימפרסיוניסטי פול גוגן, שהגיע לטהיטי בסוף המאה התשע-עשרה ובילה בה את 12 שנות חייו האחרונות. יצירותיו של גוגן מאותן שנים משקפות בבהירות רבה את הקסם האקזוטי של איי פּולינזיה, והם שעוררו את סקרנותם של האירופאים. טהיטי ידועה גם בזכות המרד המפורסם על הבּאונטי שאירע בסוף המאה ה-18.

באמצע שנות התשעים ערכו הצרפתים סדרה של ניסויים גרעיניים באזור ועוררו את זעמם של תושבי האיים ושל שוחרי איכות הסביבה בעולם כולו. למאבק נגד הניסוי היו הדים, ומלבד העובדה שהוא נכשל, דבק בפּולינזיה דימוי שלילי. רק בעשור האחרון פג חששם של התיירים מהאוויר המזוהם, והם שבים לנפוש לאורך חופי הפלא.

עיר הבירה של טהיטי היא פָּאפִּיט. בעיר חיים שישים אלף תושבים והיא למעשה הישוב האורבּני היחידי בכל הארכיפּלג. מלבד השווקים המקומיים, מוזיאון הפנינים ורציפי הנמל, אין בפּאפּיט אתרים יוצאי דופן. בדרך-כלל כדאי ללון כאן לילה אחד בלבד, לפני או אחרי הטיסה הבינלאומית. יש כאן מסעדות עם ארומה צרפתית והרבה חניות בוטיק המיועדות לתיירים אמידים. שדה התעופה של פּאפּיט נקרא Faaa. חברת התעופה הלאומית Air Tahiti מקיימת טיסות סדירות אל האיים השכנים. טיסה לבּורה בּורה לדוגמא, נמשכת 50 דקות. הישוב השני בגודלו בטהיטי הוא אוטורואה אשר באי ראיהטיאוטורואה  מונה פחות מעשרת אלפים תושבים. 

מהעיר פאפיט ניתן לשוט במעבורת, מרחק 25 ק”מ, אל האי הקטן מוראה. משך השייט כ-40 דקות. כאן באי הקסום, בסמוך לכפר פָּאוֹפָּאוֹ משתרע ‘מפרץ קוק’ המרהיב. מקום מעולה לשנורקל. בחלק המערבי של האי, בכפר טיקי, נערכות הופעות פולקלור של רקדנים מקומיים. במוראה ניתן גם לערוך מסלול הליכה קצר בעמק Opunohu. 

גוגן עצמו חי את שנותיו הראשונות בטהיטי בכפר Punaauia הסמוך לפאפיט. אחר-כך נדד כ- 50 ק”מ דרומית לעיר הבירה, אל מחוז Mataiea. בעבר שכן כאן מוזיאון גוגן, אבל בשנת 2017 המוזיאון נסגר לצורך התארגנות מחדש ולא נודע מתי יפתח את שעריו מחדש. הגנים הבוטניים הצמודים למוזיאון הוזנחו אף הם. 

טהיטי היא אחד המקומות האטרקטיביים בעולם לגלישת גלים, בין-היתר בזכות משברי הגלים האגדיים של טיהופּו. כמו-כן זהו מוקד משיכה לשוחרי הצלילה והשטת היאכטות. לעומת זאת, חופי הים עם מי הטורקיז, החול הלבן הרך ועצי הדקל נמצאים ב…בּורה-בּורה, אבל אם בכל זאת באים לכאן גם כדי לנפוש, אז כדאי לנסות את חוף פָּאפָּרָה.

מלבד הנופש ופעילות הספורט הימי אפשר לשלב בביקור בטהיטי גם טיולים רגליים במעבה האי. מומלץ במיוחד לסייר באזור ההר הגבוה ( 2,241 מ’ ) אורוהנה.

ניתן לשתף את המאמר