טהיטי

טהיטי, אי אקזוטי מרהיב ביופיו השוכן בלב האוקיינוס השקט ומהווה חלק מארכיפּלג של איים השייכים למושבה ‘פּולינזיה הצרפתית’. טהיטי עצמה ממוקמת על האי הגדול ביותר במושבה, והיא נמצאת בקבוצת איים הנקראת ‘סוֹסֶיֵיטֶה’. כ-70% מתושבי פּולינזיה הצרפתית, חיים בטהיטי.

זהו אחד היעדים על-פני כדור-הארץ, המרוחקים ביותר ממדינת ישראל. מרבית התיירים הישראלים משתמשים בטהיטי כתחנת ביניים, בטיסות בין אוסטרליה או ניו-זילאנד לבין ארה”ב או צ’ילה. מספר חברות תעופה מציעות מסלולים “סובבי עולם” הכוללים עצירה בטהיטי. השהות במקום נחשבת ליקרה ושירותי התיירות מיועדים בעיקר למטיילים בעלי אמצעים. החודשים דצמבר עד פברואר גשומים במיוחד.

הרבה מהפרסום לו זכה האי במערב, נובע מהביוגרפיה של הצייר האימפרסיוניסטי פול גוגן, שחי במקום בסוף המאה התשע-עשרה ויצירותיו המשקפות בבהירות רבה את הקסם האקזוטי של איי פּולינזיה, עוררו את סקרנותם של האירופאים. טהיטי ידועה גם בזכות המרד המפורסם על הבּאונטי.

באמצע שנות התשעים ערכו הצרפתים סדרה של ניסויים גרעיניים באזור ועוררו את זעמם של תושבי האיים ושל שוחרי איכות הסביבה בעולם כולו. למאבק נגד הניסוי היו הדים, ומלבד העובדה שהוא נכשל, דבק בפּולינזיה דימוי שלילי. רק בעשור האחרון פג חששם של התיירים מהאוויר “המגורען”, והם שבים לנפוש לאורך חופי הפלא

עיר הבירה של טהיטי היא פָּאפִּיט. בעיר חיים שישים אלף תושבים והיא למעשה הישוב האורבּני היחידי בכל הארכיפּלג. הישוב השני בגודלו הוא אוטורואה אשר באי ראיהטי, כאשר הוא מונה פחות מעשרת אלפים תושבים. מלבד השוק המקומי, מוזיאון הפנינים ורציפי הנמל, אין בפּאפּיט אתרים יוצאי דופן. בדרך-כלל כדאי ללון כאן לילה אחד בלבד, לפני או אחרי הטיסה הבינלאומית, בהתאם ללוח הזמנים. שדה התעופה של פּאפּיט נקרא Faaa. חברת התעופה הלאומית Air Tahiti מקיימת טיסות סדירות אל כל האיים השכנים. טיסה לבּורה בּורה לדוגמא, נמשכת 50 דקות. 

כ- 50 ק”מ מערבית לעיר הבירה, במחוז Mataiea, שכן בעבר מוזיאון גוגן. בשנת 2017 המוזיאון נסגר לצורך התארגנות מחדש ולא נודע מתי יפתח את שעריו מחדש. הגנים הבוטניים הצמודים למוזיאון הוזנחו אף הם.

טהיטי היא אחד המקומות האטרקטיביים בעולם לגלישת גלים, בין-היתר בזכות משברי הגלים האגדיים של טיהופּו. כמו-כן זהו מוקד משיכה לשוחרי הצלילה והשטת היאכטות. לעומת זאת, חופי הים עם מי הטורקיז, החול הלבן הרך ועצי הדקל נמצאים ב…בּורה-בּורה, אבל אם בכל זאת באים לכאן רק כדי לנפוש, אז כדאי לנסות את חוף פָּאפָּרָה.

טהיטי בנויה משני חלקי יבשה דמויי ביצה המחוברים בלשון צרה בנקודה הנקראת טראבו. הביצה הגדולה היא טהיטי-נוי והביצה הקטנה היא טהיטי-איטי.

מלבד הנופש ופעילות הספורט הימי אפשר לשלב בביקור בטהיטי גם טיולים רגליים במעבה האי. מומלץ במיוחד לסייר באזור ההר הגבוה ( 2,241 מ’ ) אורוהנה.

ניתן לשתף את המאמר