Hawaii - הוואי

הצטרפותה של קבוצת האיים לארצות-הברית, בשנת 1959, מעוררת תחושה מטעה, כאילו האיים האלו הם חלק מיבשת אמריקה. בפועל, אין מקום על הגלובוס שהוא כה מבודד כמו איי הוואי. מעל 4000 ק”מ של מי האוקיינוס השקט, מפרידים בין הונולולו הבירה, לבין חופי קליפורניה, ומעל 6,000 ק”מ מפרידים בין הונולולו לבין טוקיו. הוואי שוכנת אם-כך בלב האוקינוס השקט, רחוקה מרחק אלפי מיילים, מאמריקה ומאסיה וגם מאוסטרליה. שקט, שקט, אבל נחשולי האוקיינוס, הנשברים לחופי האיים, הפכו את הוואי ליעד המבוקש ביותר עבור גולשי-הים האמיצים. ישראלים רבים נחשפו למראותיה הנפלאים של הוואי, בזכות סדרת הטלוויזיה המיתולוגית: הוואי חמש-אפס. באות הפתיחה של אותה סדרה נראה גל אדיר מתנשא לגובה רב. אותו גל הותיר את חותמו בזיכרונם של מרבית הצופים.

למעלה ממאה איים מרכיבים את הארכיפילג ששמו הוואי, ובהם ששה איים חשובים ומרכזיים יותר, המתפרשים מדרום-מזרח לצפון-מערב: הוואי – הידוע בכינוי: “האי הגדול” – מאווי, לנאי, מולוקאי, אוהאו, שבו ממוקמת העיר הונולולו, וקוואי.

ה’ביג איילנד‘ משתרע על-פני כ-10,000 קמ”ר והוא מצטיין במגוון מפתיע של צורות נוף. כביש טבעתי מקיף את האי ובמרכזו הרים רמים שעל פסגותיהם נערם בחודשי החורף, “שלג טרופי”. במערב, יבש ומדברי, ואילו במזרח (Winword), גשום ורטוב. העיר הִילוֹ נחשבת לישוב הגשום ביותר בארה”ב. אמנם רצועת החוף הזהובה המעטרת את אזורי קוֹנָה ו-Kohala, מאפשרת נופש אקזוטי, וחוף הָאפּוּנָה הוא מן היפים בחופי הפסיפיק, אבל המבקרים באי-הגדול עושים זאת יותר כדי לטייל וליהנות מיערות-הגשם, מהעמקים הירוקים, ובעיקר מהרי הגעש ושדות הלבה. שמורתהטבע הלאומית ‘הוואי וולקנוס’ היא מן האתרים המרתקים של הוואי. הר הגעש הפעיל קילוואה, שנמצא בתחומי השמורה, מאפשר לצפות בלבה מבעבעת הגולשת באיטיות מלוע ההר. השמורה פתוחה 24 שעות ביממה, אבל מרכז המבקרים, שבו גם ניתן לקבל מידע עדכני אודות מצב הלבה, נסגר בשעה 17:00.

לעומת זאת, מַאווי, נועדה לנופש. חלק מחופיו של האי יפים לשחייה ולשיזוף, וחלק מתאימים במיוחד לגולשים. בדרום נמצא חוף מָאקֵנָה הנרחב והפופולארי. ‘חוף הסוכר’ הארוך, מכוסה בחול לבן מבהיק. חוף הוּקִיפָּה חביב על הגולשים המקצועיים. Kapalua Bay, הוא ככל הנראה המפורסם שבחופי מאווי. גם אלו שעניינם מרוכז בגלישת הגלים, וגם הנופשים העצלים, מומלץ להם שלא לוותר על מראה הזריחה משפת מכתש-הלוע של הר הגעש הענק הָאלֵקָאלָה. הכביש המוביל לעיר הקטנה האנָה  נחשב לאחד ממסלולי הנסיעה היפים באמריקה.

לנאי – Lanai הוא אי קטן יחסית, כל-כולו פחות מ-250 קמ”ר. בעבר היה מרבית שטחה של לנאי מכוסה במטעי אננס, אך כיום בעקבות השתלטותה של תעשיית התיירות על הוואי, הוקמו כאן בתי-מלון ואתרי נופש. ביל גייטס שכר את האי הזה כאשר התחתן, וכך קיבל המקום הקטן דימוי של אתר סנובי, המתאים לעשירים המבקשים להתבודד. אחד המלונות המבוקשים והסטייליסטים של לנאי הוא Four Seasons

מולוקאי – Molokai הוא האי ששומר טוב יותר על האופי הקדום והבתולי שלו. התשתית התיירותית באי המלבני הזה, איננה מפותחת בהשוואה לאיי הוואי השכנים, וזהו קסמו של המקום. אחד ממשפטי-המפתח החביבים על בני מולוקאי אומר ש”אין באי שלנו אף בניין שהוא גבוה יותר מעצי הדקל”. חצי-האי של Kalaupapa בצפון מולוקאי הוא מוקד מופלא לכל חובבי הטבע, והטיול במצוק האדיר שצולל אל הים מגובה של כ-500 מ’, מתבצע באמצעות פרדות. מטיילים צעירים, תרמילאים, או סתם תיירים המחפשים שלווה, ימצאו כאן את אותם חופים מבודדים, את מי הטורקיז ואת שקיעות הקיטש שמשווקת לשכת התיירות של הוואי, מבלי לסבול את המסחור ומבלי לשלם סכומי עתק על לינה ועל אוכל. אם אתם אנשים רומנטיים, סעו למולוקאי!

אוהאו – Ohau הוא לא הגדול שבין איי הוואי, אבל הוא המאוכלס שבהם, ובוודאי המפורסם והחשוב שבאיים. נוסעים העורכים גיחה קצרה בת ימים ספורים בהוואי, יבקרו בדרך-כלל,  באוהאו בלבד.

הונולולו, הבירה המודרנית, היא עיר אמריקאית לכל עניין ודבר. בעיר עצמה מרכזי קניות מרשימים, מספר מוזיאונים חשובים, ופארקים נעימים, אלא שהאתרים המעניינים באמת נמצאים בעיבוריה של הונולולו. ממערב נמצא ‘מפרץ הפניניםהמפורסם, וממזרח פרוש חוף Waikiki המונמנטלי, ועליו צופה הפסגה הגעשית של ‘ראש היהלום’. חופיו של וויקיקי, משתווים ביופיים ובכח המשיכה שלהם, לפופולאריים שבאתרי הנופש בעולם: חוף קופהקבּנה של ריו, אקפּולקו של מכסיקו, פוקט של תאילנד. עוד באוהאו: מפרץ הָנָאוּמָה, חוף Sunset בגדה הצפונית של האי, הידוע בגלים האדירים שלו, ומרכז התרבות הפולינזי.

קוואי – Kauai, הצפוני שבין האיים המרכזיים, קרוי גם ‘אי הגנים’. זה המקום בו צולם הסרט ‘פארק היורה’. קוואי הוא אי טרופי לדוגמא. בלבו מתרומם הר שמדרונותיו נהנים מכמויות משקעים אדירות. שוליו של האי מוקפים בחופי-ים זהובים, והעצים נותנים פרי בשפע. בתפריט המקובל כאן במסעדות, נמצאים על-פי-רוב: אננסים, גויאבות, פאפיות ומוצרי קוקוס. מבין האתרים המרהיבים של קוואי, שניים יוצאי-דופן מצדיקים את המאמץ הכרוך בטיול אליהם: קניון Waimea ומצוקי נָאפָּאלִי.

 

ניתן לשתף את המאמר