מדינת טקסס

מדינת טקסס שוכנת בחלקה הדרומי של ארה”ב. היא גובלת בארבע מדינות אמריקאיות אחרות: לואיזיאנה, ארקנסו, אוקלהומה וניו-מכסיקו. מדרום מערב טקסס נושקת למפרץ מקסיקו, ואילו מדרומה, מעבר לנהר ריו גְרַנְדֶה, שוכנת מקסיקו עצמה.

טקסס היא מדינה אדירת מימדים המשתרעת על-פני 696,700 קמ”ר, שניה בגודלה בכל ארה”ב רק לאלסקה. עד כדי כך גדולה שהיא נהנית מאזורי אקלים שונים ואף מתוואי נוף מגוון, הכולל מדבריות שחונים מצד אחד ואזורים גשומים מצד אחר. ככלל, רצוי לתכנן טיולים בטקסס בעונת הסתיו ובשולי החורף ולהשתדל להמנע מביקור במדינה בחודשי הקיץ החמים והלחים.

תושביה של טקסס מתבלטים בגאווה לוקל פטריוטית יוצאת-דופן. על מרביתם ניתן לומר שהם יותר טקסנים מאשר אמריקאיים. טקסס נשלטה בידי ספרד ובידי צרפת ומאוחר יותר בידי מכסיקו, עד אשר זכתה באמצע המאה ה-19 לאפיזודה קצרה של עצמאות מוחלטת. המהפכה שהובילה לעצמאות נחרטה בזכרון ההיסטורי בזכות הקרב המיתולוגי על האָלָמוֹ. כעבור תשע שנים הצטרפה טקסס כמדינה ה-28 של ארה”ב.

אמנם טקסס מצטיירת כארץ פראית, כאילו הייתה עדיין חלק מהמערב הפרוע, אך למרות היותה משופעת בחוות חקלאיות ובשדות נפט, הפכה עם השנים לאורבנית יותר ויותר. למעשה שלוש מן הערים הגדולות בארה”ב מצויות בתחומי טקסס: יוסטון, דאלאס וסן אנטוניו. כיום מהווה טקסס את אחד המרכזים המובילים באמריקה לתעשיות ההייטק והחלל.

יוסטון היא הגדולה שבערי טקסס. העיר שוכנת בחלקה הדרום מזרחי של המדינה בקירבת מפרץ גלווסטון, לא הרחק מחופיו של מפרץ מכסיקו. יוסטון משתרעת על-פני שטח נרחב, אך מרבית מוקדי העניין מצויים בתחומיו של Loop 610, כביש מהיר המקיף את לבה של העיר. הדאון טאון של יוסטון תחום בין רחוב Bagby במערב, לבין רחוב Chartres במזרח. אתריה הבולטים של העיר הם: מרכז החלל, האקווריום הענק, מוזיאון המדע וכן מוזיאון הילדים. ‘מרכז נאסא’ ביוסטון הוא אולי מרכז החלל החשוב בתבל. המשפט האלמותי שנאמר על ידי טייס אפולו 13 (בשיבוש קל בעקבות הסרט): Houston, we have a problem, הפך זה מכבר למטבע לשון. חובבי ספורט יוכלו לצפות במהלך עונת האן בּי אי, במשחקיה של קבוצת הכדורסל יוסטון רוקטסב’היכל טויוטה’.

לטקסס חוף ים הנמתח על-פני 550 ק”מ מעיירת הגבול הדרומית בּראוּנסוויל השוכנת ליד עמק ריו גרנדה, ועד גבול לואיזיאנה בצפון. האי הטרופי סאות’ פַּאדְרֶה נמצא בסמוך לברואנסוויל. המקום משמש כתחנה טובה במיוחד לתצפית בדולפינים. בחלקו הצפוני של החוף הטקסני בולטים האי גלווסטון ו‘חוף הבדולח’.

הערבות הדרומיות של טקסס מזכירות במידה רבה את הנופים של השכנה מכסיקו. בחלק הצפוני של מחוז זה נמצאת העיר סן אנטוניו. כאן ממוקם מבצר אלאמו המהווה את אחד ממוקדי המשיכה התירותיים הבולטים בכל ארה”ב. לסן אנטוניו מערכת תעלות מלאכותיות שלצדן הוקמה הטיילת המקומית. זהו למעשה פארק יפה ונעים במיוחד. הטיילת הפכה לאתר חובה עבור כל המבקרים בעיר. במתחם זה הוקמו מסעדות ובתי-קפה, רובם ככולם בסגנון מכסיקני.

במרכז טקסס שוכנות זו לצדה של זו, ארץ הגבעות ומחוז ה’בּיג בֶּנְד‘. ארץ הגבעות משובצת בעיירות קטנות, חלקן נראות כאילו נלקחו מסרטי מערבונים והיא עטויה ביערות של עצי אלון. בימי האביב השדות פורחים והנחלים זורמים. זוהי עונה מופלאה לטיולי אופניים.  שמורת הביג בנד, היא אחד המקומות הטובים לחוות את חווית המדבר הטקסני באופן המרשים ביותר. בנוסף לקקטוסים, לסלעי הגרניט המתבקשים ולמרחבים הצחיחים, גם עולם החי מפותח כאן.

עיר הבירה של טקסס: אוסטין, שוכנת במזרח ארץ הגבעות, במרחק 125 ק”מ מסן אנטוניו.

דאלאס, הידועה בכינויה ‘בּיג די’ היא העיר המוכרת ביותר במדינת טקסס. מדי שנה מבלים בעיר מעל ארבעה-עשר מיליון מבקרים. דאלאס שנוסדה באמצע המאה התשע-עשרה הייתה  לעיירה מנומנמת בלב המערב-הפרוע במשך עשרות שנים, אבל מאז היא התפתחה בקצב מסחרר וצמחה להיות עיר מודרנית ומרכז כנסים בינלאומי. מאותו יום בחודש נובמבר 1963 בו הנשיא ג’ון קנדי נרצח במקום, דאלאס מזכירה לאמריקאים את אחת הטראומות הגדולות בהיסטוריה שלהם, ביחד עם מלחמת האזרחים, רצח לינקולן האחד-עשר בספטמבר, וכמובן… מגפת הקורונה.

אמרילו  שוכנת בצפון טקסס, במחוז המכונה Panhandle. יש פה גן בוטני המצדיק ביקור קצר.

מרחקי נסיעה מהעיר יוסטון

מרחקי נסיעה מהעיר יוסטון

יעדים קרובים ליוסטון

שוגרלנד – 36 ק”מ

קייטי – 47 ק”מ

קונרו – 63 ק”מ

בומונט – 136 ק”מ

לייק צ’ארלס – 231 ק”מ

אוסטין – 261 ק”מ

יעדים רחוקים מיוסטון

דאלאס – 385 ק”מ

ניו אורלינס – 560 ק”מ

ליטל רוק – 699 ק”מ

אטלנטה – 1,278 ק”מ

מיאמי – 1,910 ק”מ

ניו-יורק – 2,624 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר