קוֹפֶּנְהָגֶן

בין אם אלו פקידים הפוסעים למשרדיהם, לבושים בחליפות שמרניות, ובין אם אלו צעירים פרועים המתרוצצים ברחובות העיר, קופּנהגן משמשת לכולם בית טבעי. מקו הרקיע שלה ניבטים צריחי המגדלים והכנסיות, המשווים לה מראה של עיר מהאגדות, כפי שבוודאי ראה אותה הנס כריסטיאן אנדרסן, במהלך המאה ה-19.

שדה-התעופה הבינלאומי של קופּנהגן נמצא דרום מזרחית למרכז העיר. נסיעה במונית מהשדה העירה, נמשכת בדרך-כלל פחות מחצי-שעה. ניתן לעבור על הגשר הגדול, באמצעות כלי-רכב, אל הצד השני של התעלה המפרידה בין דנמרק לשוודיה, אל העיר מאלמו הנמצאת 25 ק”מ מכאן. כרטיסים לנסיעה ברכבת המצויינת, והזולה משמעותית מן המוניות, יש לרכוש בטרמינל 3 ומשם לרדת במעלית אל התחנה. לקופּנהגן גם נמל ימי מאוד פעיל.

התחבורה הציבורית בתוך העיר, יעילה במיוחד. כרטיסים לאוטובוסים המקומיים יפים גם למטרו ולרכבות האחרות וניתן לשלב את אמצעי התחבורה השונים בנסיעה אחת. השירות במרבית הקווים נפסק רק לאחר חצות הלילה. חלק ניכר מהטיולים בעיר יכולים להתבצע בהליכה רגלית ומי שחפץ להשתלב באווירה הכללית מוזמן לנוע כמו רבים מהדנים, על-גבי אופניים.

קופּנהגן ממוקמת על קו רוחב 55.40° צפון, ולכן נהנית מימים ארוכים בקיץ, כאשר בסוף יוני השמש שוקעת בשעה 10 בלילה. לשכת התיירות המקומית שוכנת מול ‘גני טִיבוֹלִי’. כדאי לרכוש באמצעות אתר האינטרנט או האפליקציה של הלשכה את ‘כרטיס קופּנהגן המאפשר כניסה לעשרות מוזיאונים ואתרי תיירות וכן נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית. הכרטיס, שמחירו נראה לכאורה יקר: 62  למבוגר ו-34  לילד (ל-24 שעות), משתלם מאוד לתיירים פעלתנים ובעיקר למשפחות עם ילדים.

המדרחוב הארוך סְטרוֹיט, חוצה את מרכז העיר לאורך מאות מטרים ומהווה קו התייחסות המקל על הניווט. כמו פסל הילד, ‘המנקן פּיס’ של בריסל, כך גם פסלה של בת-הים הקטנה, שהוצב על סלע במפרץ הסמוך ל’פארק צ’רצ’יל, מהווה אייקון שמסמל את העיר. הפסל צנוע במימדיו ואלמלא הסמליות שלו, לא הייתה בו אטרקיטיביות יוצאת דופן. בצמוד למפרץ גם מבצר ציורי ‘קַסְטֵלֶט‘, אשר ייעודו המקורי היה להגן על הדנים בפני התקפות השוודים. במרחק הליכה קצר מאזור זה חיים בני המלוכה, ב’ארמון אָמַלְינבּוֹרְג, הבנוי בסגנון הרוקוקו. הדנים מייחסים חשיבות פחותה מן הבריטים לכתר המלכותי, אבל גם כאן, בארמון אמלינבורג, אפשר לצפות בחילופי המשמרות של משמר המלוכה.

לשפתה של ‘תעלת נייהןבתים צבעוניים עם גגות רעפים, הבנויים בסגנון נורדי טיפוסי ומעניקים לשכונה זו נופך של עיר מסורתית עם ניחוחות רומנטיים. התעלה נכרתה במהלך המאה ה-17 כדי לאפשר לספינות להגיע למרכז העיר ולידה נבנתה גם הכיכר המלכותית החדשה, המהווה עד היום יעד חשוב עבור המטיילים בעיר. הרחוב המטופח שלאורך התעלה משופע במסעדות ובתי-קפה אופנתיים. גם רובע Christianshavn מתאפיין בתעלות החוצות אותו ובבתים העתיקים שלו, כאשר ‘כנסיית ווֹר פְרֶלְסֶרְס’ היא אתר המפתח של הרובע, עם צריח בצורת חרוט ממנו תצפית מרהיבה על העיר. הלאה מכאן אפשר לבקר בקומונה החופשית (לסחור בקנאבּיס) והאוטונומית קריסטיאניה.

ארמון רוזנבּוֹרג, אחד המבנים הקסומים של קופּנהגן, מאלו שהשראתם פעלה יפה כל-כך על הנס קריסטיאן אנדרסן, שימשה בעבר את המלך קריסטיאן הרביעי כטירת ציד והיום היא ממוקמת בתוך העיר, מעט דרומה לפּארק צ’רצ’יל. הביקור בארמון ובמוזיאון שלו מחייבים בדרך-כלל הקצאה של שעתיים לכל הפחות.

קופּנהגן היא עיר ירוקה ואוורירית ובין היתר כדאי לבקר בגנֵי המלך, ליד הארמון המוזכר בפיסקה הקודמת ובגן הבוטני שצמוד ל’מוזיאון הטבע’, אבל מעל הכל בולטים גני טיבולי. בגנים אשר תוכננו היטב כבר במאה ה-19, היצע של מתקנים ופעילויות מהסוג שמוצאים היום בפארקים השונים של דיסני, אבל כאן מיגוון פעילויות גם למבוגרים והאווירה נעימה יותר.

בדצמבר 2009 נערכה בעיר ועידה בינלאומית, בעלת חשיבות מכרעת לעתיד האנושות, בנוגע לשינויי האקלים ולהתחממות כדור הארץ. אין ראויה מקופּנהגן, שכמעט מחצית מתושביה נעים על-גבי אופניים ומקפידים בקנאות על שימור הסביבה ומחזור חומרים, כדי לארח ועידה מסוג זה. מאז הועידה, גם מרבית הספקנים ומכחישי ההתחממות הגלובלית, כמו הנשיא האמריקאי לשעבר דונלד טראמפּ, הבינו שיש לקחת את המסקנות שהוצגו באותה ועידה, בשיא הרצינות

דרומית לגני-המלך, מזדקר המגדל העגול שהוקם במאה ה-17 במטרה לשמש כמצפה כוכבים, וכיום, התצפית ממנו, בעיקר לכיוון דרום מערב, ממחישה עד כמה קופּנהגן היא עיר של צריחים מחודדים ושל גגות רעפים. במתחם זה ניתן למצוא גם את ‘כנסיית וור פראו, את האוניברסיטה, ואת בית-הכנסת היהודי.

מעט צפונה לגני טיבולי מצויה כיכר העירייה המשמשת גם כצומת מרכזי וכתחנה סופית לחלק מקווי האוטובוס. מול בניין העירייה רחבה גדולה (כמו זו שמול עיריית תל-אביב) והגישה מכאן אל מדרחוב סטרויט, נוחה מאוד.

הספרייה המלכותית שוכנת בבניין מודרני יוצא מהכלל שזכה בשל צבעו לכינוי “היהלום השחור” והיא נוספה בשנים האחרונות לרשימת התחנות ההכרחיות, בסיור של כל שוחר תרבות המבקר בקופּנהגן. בנוסף, יש לתת את הדעת באופן מיוחד ל”חצר האחורית” של הספרייה עם הזווית היהודית המרתקת שהיא מציגה, בדמותו של ‘מוזיאון  יהדות דנמרק‘.

בכלל, קופּנהגן מציעה למבקרים בה מספר מוזיאונים חשובים, בהם: ‘המוזיאון הלאומי, בו מוצגים היסטוריים ואמנותיים, ‘מוזיאון העיר‘ ו’המוזיאון לאמנות דקורטיבית‘. הפּרלמנט הדני מנהל את דיוניו הדמוקרטיים והפתוחים לקהל, בארמון יפהפה המצדיק כשלעצמו ביקור מיוחד.

מרחקי נסיעה מקופּנהגן

מרחקי נסיעה מהעיר קופנהגן

יעדים קרובים לקופּנהגן

הילרוד – 30 ק”מ

רוסקילדה – 35 ק”מ

מאלמו – 43 ק”מ

הלסינגבּורג – 55 ק”מ

אודנסה – 162 ק”מ

אורהוס – 186 ק”מ

יעדים רחוקים מקופּנהגן

גטבּורג – 312 ק”מ

אוסלו – 606 ק”מ

סטוקהולם – 657 ק”מ

אמסטרדם – 790 ק”מ

פּראג – 859 ק”מ

פּריז – 1,226 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר