נָאגוֹיָה

העיר נאגויה , בירת מחוז אאיצ’י, ממוקמת בלבו של האזור המרכזי ביפן, על אם הדרך בין שתי ערי המטרופולין הגדולות של ‘ארץ השמש העולה’: טוקיו ואוסקה. מדובר באחד מאזורי המסחר והתעשייה החשובים ביותר עבור הכלכלה היפנית. תעשיית הרכב של נאגויה, בעיקר בזכות המפעלים של טויוטה ושל מיצובישי, משמשת כפעילות הדגל של האזור. הנמל של נאגויה שוכן לספו של מפרץ איסה, והוא מנמלי הים הגדולים באסיה. העיר בעלת עבר היסטורי עשיר במיוחד. היא התפתחה והפכה לעיר מרכזית כבר במאה ה-16, בימיו של השוגון איסאה מבית טוקוגאווה. זה המקום אותו ניתן לכנות ערש תרבות הסמוראים והנינג’ות. אמנם נאגויה לא נחשבת בהכרח כאחד ממוקדי התיירות המובילים של יפן, אך מיקומה האסטרטגי גורם לרבים לעבור דרכה. אלו שיקדישו לעיר זמן מה יוכלו ליהנות ממספר אתרי תיירות יוצאים מהכלל, וכן יגלו מרכזי בילוי וקניות מעוררי התפעלות.

נמל התעופה הבינלאומי של נאגויה שוכן כ-50 ק”מ דרומית למרכז העיר. השדה מחובר בטיסות ישירות לכל הערים הגדולות במזרח-הרחוק ובכלל זה סיאול, בּייג’ין, הונג-קונג ובנגקוק. מתבצעות גם טיסות ישירות מפרנקפורט לנאגויה. קיים שירות אוטובוסים יעיל, אך איטי יחסית, המסיע נוסעים מהשדה לשני אזורי המלונות הגדולים של העיר: Sakae ותחנת הרכבת. . משך הנסיעה כשעה ורבע עדיף להשתמש בקוי הרכבת המהירה. משך הנסיעה משדה-התעופה לתחנת השינקנסן בנאגויה פחות מחצי שעה. מהתחנה יש להשתמש בקווי הרכבת התחתית כדי להגיע אל היעד הסופי. מחיר של מונית קטנה מהשדה למרכז העיר כ-15,000 ¥.

נאגויה נהנית מאקלים סובטרופי מתון עם ארבע עונות שנה מובהקות. החורף קר ואף מעט מושלג, הקיץ חם, גשום ולח. כמו במרבית האתרים של הונשו – האי המרכזי של יפן – גם לכאן עדיף להגיע באביב או בסתיו. פריחת הדובדבן מתרחשת בכל שנה בסוף חודש מארס, או בתחילת חודש אפריל. בדרך כלל נמשכת תקופת הסקורה (פריחת הדובדבן) כשבוע ימים. בשנת 2024, שיא הפריחה בפארקים של נאגויה היה ב-2 באפריל.

לבה של העיר תחום בין צלעותיו של מרובע שקודקודיו הם: תחנת הרכבת של נאגויה, גני נוֹרִיטָקֶה, הטירה הגדולה ומרכזי הקניות של רובע סָאקָאֶה. התיירים המערביים יעדיפו בדרך-כלל למצוא מקום לינה במיתחם זה שגודלו כ-3 קמ”ר. בסמוך לתחנת הרכבת של נאגויה ממוקמים מרבית מלונות היוקרה של העיר.

הטירה של נאגויה נבנתה בפקודתו של השוגון איסאה טוקוגאווה. בנייתה הסתיימה בתחילת המאה ה-17 אבל היא נהרסה מספר פעמים במהלך ההיסטוריה. המבנה הנוכחי הוא שיחזור של הטירה המקורית. מתחם הטירה מוקף מצודות עם קירות אבן כבירים. המצודות מעוטרות בצריחים מרשימים ובשערים יפים, והן מוקפות תעלות מגן. הטירה נושקת לפארק Meijo. בצדה הדרומי של הטירה ממוקם המבנה של תיאטרון הנו של נאגויה.

בנוסף לפארק המקיף את טירת נאגויה, העיר מתפארת במספר גנים ופארקים יפהפיים המצדיקים ביקור ממושך, בעיקר בימי פריחת הדובדבן, או בימי השלכת בסתיו. הבולטים שבגנים אלו הם גני טוקוגאווה-אן, פארק שירקהאווה המכיל פסלים מודרניים מפתיעים, ומעל הכל ‘גני נוֹרִיטָקֶה’. נוֹרִיטָקֶה הוא שמו של מפעל שהוקם כאן כבר במאה ה-19. המפעל שייצר עבודות קרמיקה וחרסינה ייחודיות זכה למוניטין עולמי. עד היום השם נוֹרִיטָקֶה מתקשר עם עבודות חרסינה אמנותיות. את המבנה ההיסטורי של המפעל הפכו למוזיאון לעבודות חרסינה וסביבו הגנים היפים. הגן הפופולארי ביותר לצפיה בפריחת הדובדבן נקרא צורומה-קוהן. גן זה שוכן במרחק 2.5 ק”מ דרום מזרחית לפארק שירקהאווה.

המבקרים בעיר יוכלו ליהנות ממספר מוזיאונים מעניינים: מוזיאון האמנות טוקוגאווה (סגור בימי ב’) בגני טוקוגאווה שהוזכרו בפיסקה הקודמת, מוזיאון המדע ברובע סאקאה, מוזיאון טויוטה, וכן מוזיאון הרכבות הממוקם באזור המפרץ. יש לשים-לב שלא מבלבלים בין מוזיאון המכוניות של טויוטה בעיר נאגויה, לבין התצוגה במפעל טויוטה, הנמצא 27 ק”מ דרומית לעיר.

סאקאה הוא רובע הקניות והבילויים של נאגויה. האזור עמוס מסעדות מקומיות, דוכני רחוב, פאבים ואולמות של משחקי מזל. מכונות המזל מסוג פאצ’ינקו שהפכו ביפן לחלק מתרבות הפנאי, הושקו למעשה בנאגויה. בני העיר גאים בכך לא פחות מאשר במנועי מיצובישי או במכוניות טויוטה. החדשני מבין מרכזי הקניות של העיר הוא Oasis 21. מגדל הטלוויזיה המתנוסס לגובה של 180 מטר מהווה את נקודת הציון המוכרת של סאקאה, אם כי המבנה הגבוה ביותר בעיר הוא בכלל ה-Midland Square.

מעט דרומית לסאקאה מצוי המיתחם ההיסטורי של אוֹסוּ. כאן פזורות הרבה מאד חנויות קטנות, רובן ככולן מוכרות מוצרים אופנתיים המיועדים לנוער היפני. בסמוך לרחובות הצרים מתנשא לגובה של שבע קומות מרכז קניות מודרני בשם Osu301. בכל שנה מתקיימים מצעדים דתיים לכיוון מקדש קנון שנמצא באוסו, במסגרת פסטיבל מקומי.

עבור התייר המערבי – שיבקר במהלך הטיול ביפן גם בקיוטו ובמיה-ג’ימה – תהיה למרבית אתרי דת-השינטו בנאגויה חשיבות קלושה. אבל אם בכל-זאת רוצים לראות אתר מסוג זה, מקדש אטסוטה יהווה בחירה נכונה.

בכל שנה, בחודש יולי, נערך באיצטדיון של מחוז אייצ’י טורניר הסומו הלאומי. האיצטדיון צמוד ל’טירת נאגויה’. זוהי אחת מחמשת התחרויות החשובות הנערכות ביפן כולה. הטורניר מרתק אליו מיליוני צופים ועל-כן הביקוש לכרטיסים עצום. מכירת הכרטיסים מתחילה בדרך כלל כחודשיים לפני מועד הפתיחה של התחרות.

נאגויה משמשת גם כתחנת יציאה לטיולים בעמק קיסו. העמק המשתרע לצלם של הרי האלפים היפניים, דרומית לטאקיימה ולמטסומוטו, וצפון-מזרחית לנאגויה, הוא אחד המחוזות הירוקים והפסטורליים של מרכז הונשו. בעמק קיסו חלף נתיב סחר עתיק באורך של כ-70 ק”מ, אשר שימש בימי אדו כמסלול לשיירות הדואר (נקסנדו), שחיבר בין קיוטו לטוקיובעמק לא פחות מ-11 עיירות דואר, שבחלקן נשמר סגנון הבניה העתיק. שיטוט רגלי בעיירה מָאגוֹמֶה יעניק למבקרים מושג על אופי החיים ביפן העתיקה. כדאי לבקר גם בישוב Tsumago.

מרחקי נסיעה מהעיר נאגויה

מרחקי נסיעה מהעיר נאגויה

יעדים קרובים לנאגויה

טויוטה – 35 ק”מ

גיפו – 43 ק”מ

יאוטסו – 47 ק”מ

מאגומה – 112 ק”מ

קיוטו – 130 ק”מ

נארָה – 134 ק”מ

יעדים רחוקים מנאגויה

קנזאווה – 236 ק”מ

טוקיו – 347 ק”מ

הירושימה – 484 ק”מ

סנדאי – 654 ק”מ

פוּקואוקה – 763 ק”מ

נגסקי – 903 ק”מ

לוטוס-הזהב: מעל 30 שנות ניסיון בארגון טיולים פרטיים ליפן. מתעניינים בטיול מתוכנן ומוזמן מראש על-ידי מקצוענים בתחום? נשמח לערוך שיחה קצרה, ובמידת הצורך, ניתן יהיה גם לתאם איתנו פגישה בלתי מחייבת. אנא מלאו הפרטים כאן למטה, ונשוב אליכם בהקדם.

לוטוס-הזהב: מעל 30 שנות ניסיון בארגון טיולים פרטיים ליפן. מתעניינים בטיול מתוכנן ומוזמן מראש על-ידי מקצוענים בתחום? נשמח לערוך עמכם שיחה קצרה, ובמידת הצורך, ניתן יהיה גם לתאם פגישה בלתי מחייבת. אנא מלאו הפרטים כאן למטה, ונשוב אליכם בהקדם.

ניתן לשתף את המאמר