הָאקוֹנֶה

עיירת הנופש האקונה מפורסמת בזכות המעיינות החמים שלה – אֹונְסֶן – כפי שמעיינות אלו מכונים ביפן. בשל מיקומה בלב אזור ‘טבעת האש’ של האוקיינוס השקט, יפן  רוויה פעילות געשית המייצרת  מעיינות חמים לאורכה ולרוחבה של המדינה. קיימים על-כן מאות אתרי אונסן מסודרים שהפכו זה מכבר לחלק מתרבות הפנאי המקומית, אבל האקונה ידועה כבר מהמאה העשירית לספירה, כאתר האונסן המוביל ביפן והמעיינות החמים שלה נחשבים למוכרים ולמבוקשים ביותר.

אין זה מקרה שהאקונה זוכה למעמד יוקרתי כל-כך. היא נהנית ממספר יתרונות ייחודיים. ראשית, האקונה קרובה יחסית לעיר הבירה טוקיו. שנית, היא שוכנת לצלו של הר הפוג’י ובימים בהירים ניתן לראות את פסגתו של ההר המיתולוגי מנקודות תצפית רבות באזור. כמו-כן האקונה מהווה חלק מהשמורה הנהדרת ‘פוג’י-האקונה-איזו‘. ואם לא די בכל אלו, הרי שבהאקונה נמצאים מספר אתרים מרתקים, שהבולט בהם הוא גן-הפסלים המופלא.

האקונה היא עיירה קטנה יחסית, במחוז קאנגוואה. היא מונה בסך-הכל כ-15,000 תושבים. לצורך התמצאות ניתן לחלק את אזור האקונה לשלושה חלקים: אגם אָשִׁי, גורה ויוּמוֹטוֹ. טוקיו שוכנת 120 ק”מ צפון-מזרחית לכאן. מספר רכבות מסוג Romancecar יוצאות בכל יום מתחנת שינג’וקו בטוקיו, לכיוון האקונה. משך הנסיעה עולה על שעה וחצי במעט. ניתן גם לנסוע ברכבת השינקנסן עד תחנת אודאוורה, ומשם להמשיך ברכבת ההרים Tozan .

רבים מהתיירים הבודקים את האקלים הצפוי להם במקום, מתבלבלים בין הר האקונה לבין הישוב האקונה. ההר ממוקם בסמוך לאגם אשי ופסגתו מתנשאת לגובה של 1,438 מטר מעל פני-הים. מאידך, תחנת הרכבת של האקונה-יומוטו שוכנת בגובה של 145 מטר בלבד, ואילו אזור גורה בגובה של כ-500 מטר מעל פני-הים. בישוב האקונה מזג-אוויר המתאפיין  בארבע עונות שנה מובהקות: חורף קר ומושלג, אביב חמים ונעים, קיץ חם ולח, סתיו קריר ומתון.

בתחומי העיירה ולמרגלות הר הגעש האקונה, קיימים לא פחות מאשר שבעה-עשר מעיינות חמים. סביב המעיינות נבנו בתי-מלון המשמשים כמעין אתרי ספא. ניתן להגיע לכאן בגיחה מטוקיו ולשוב אליה עם ערב, אלא ששהות קצרה ללא לינה, עלולה להוות החמצה עבור אלו שמעוניינים ליהנות מחוויית האונסן. מרבית המלונות ערוכים בעיקר לאירוח של מטיילים יפניים. המעיינות פתוחים לאורחי בתי-המלון לפחות עד חצות הלילה, כך שניתן לשלב טיולים באזור ורחצה באונסן, במהלכה של יממה אחת.

הרחצה באתרי האונסן הציבוריים ביפן מתבצעת בדרך-כלל בעירום, ועל-כן קיימת הפרדה בין רחצת גברים לבין רחצת נשים. אין מחמירים יתר על המידה עם תיירים המבקשים להתרחץ עם בגד-ים, יחד עם זאת ניתן לנהוג כפי שעושים חלק מהיפנים עצמם: לעטוף עצמכם עם מגבת קטנה ולהסיר אותה שניה לפני הכניסה למים החמים.

בכל מקרה, יש לכסות קעקועים בולטים לעין. כתובות קעקע מיוחסות לאנשי היָאקוּזָה (המאפיה היפנית) ורצוי להסתיר אותן. על מטיילים הסובלים מלחץ-דם גבוה להתייעץ עם רופא טרם השימוש במרחצאות. מומלץ לשתות כמות נוזלים ראויה לפני הכניסה למים החמים. אסור כמובן לצלם במתחם הרחצה.

שלבי הרחצה המקובלים: שיטפו את גופכם במי מקלחת רגילים. ברזי שטיפה מצויים תמיד ליד אתר האונסן. היכנסו באטיות ובמתינות אל המים החמים. טמפרטורת המים עלולה לעלות על 40 מעלות. הרפו את הגוף והקפידו לא לבזבז אנרגיה מיותרת. כעבור זמן מה יש לצאת החוצה ולשטוף עצמכם במים פושרים, ואז שוב להיכנס לאונסן ולשהות זמן ממושך יותר במים החמים. וכך הלאה, לפי הצורך ולפי התחושה. לאחר הרחצה האחרונה כדאי להמתין עד שהמינרלים ייספגו בגוף ויפעילו עליו את סגולותיהם, ורק אז לסיים את הביקור במקום בשטיפה במים פושרים.

מוזיאון צ’וקוקו נו מורי, הידוע בכינוי ‘גן הפסלים הפתוח‘, ממוקם בסמוך לתחנת רכבת עם שם זהה לשם המוזיאון, מרחק עשר דקות הליכה מתחנת גורה. במוזיאון מצויות יצירות אמנות של גדולי הפסלים המערביים בעת האחרונה וכן של פסלים יפניים ידועי-שם. הקסם העצום של המקום, המשתרע על-פני 70,000 מ”ר, נעוץ בשילוב המופלא בין אמנות עילאית לבין הטבע המרהיב. עבודותיהם של האמנים פיקאסו, הנרי מור, אוגוסט רודן, חואן מירו ואחרים מוצגות כאן באופן קבוע, לצד תערוכות מתחלפות.

מתחנת גורה מומלץ לקחת את החשמלית המגיעה עד תחנת Sounzan. התחנה משרתת את המבקרים בפארק גורה הסמוך. הפארק חביב במיוחד בימי השלכת בסתיו, אבל מי שיבקר בפארקים של טוקיו ושל קיוטו, יוכל לדלג על הביקור במקום זה. מכאן כדאי להשתמש ברכבל המשייט מעל העמק הגעשי ממנו מבעבעים אדי גופרית. משך הנסיעה ברכבל כחצי-שעה כשהתחנה הסופית מצויה ליד אגם אשי. בימים בהירים הנוף הנשקף מחלונות הרכבל מרהיב ביופיו, אם מעט מזל ניתן לצפות בהר הפוג’י. ניתן לעצור באמצע הדרך ולסייר בעמק שטוף הלבה הגעשית. שם החיבה של האתר אינו מפתה בהכרח: “העמק הרותח”.

אגם אשי הוא תוצר של פעילות סיסמית קדומה. מראה האגם מלהיב את התיירים היפניים יותר מכפי שהוא עושה זאת לבני המערב. רבים אורבים כאן שעות ארוכות כדי ללכוד את השתקפותו של ההר במימי האגם, באותם רגעים קצרים בהם העננים מתפזרים. ספינות תיירים שטות באגם. למשפחות עם ילדים רצוי לשוט באחת מאותן ספינות שעוצבו כספינות פיראטים עתיקות.

מרחקי נסיעה מהישוב האקונה

מרחקי נסיעה מהישוב האקונה

יעדים קרובים להאקונה

אודאוורה – 7 ק”מ

קמקורה – 45 ק”מ

יוקוהמה – 70 ק”מ

התחנה החמישית’- 80 ק”מ’

שיזוקה – 101 ק”מ

טוקיו – 120 ק”מ

יעדים רחוקים מהאקונה

ניקו – 237 ק”מ

נאגויה – 267 ק”מ

קיוטו – 377 ק”מ

אוסקה – 416 ק”מ

הירושימה – 729 ק”מ

סאפּורו – 1,235  ק”מ

לוטוס-הזהב: מעל 30 שנות ניסיון בארגון טיולים פרטיים ליפן. מתעניינים בטיול מתוכנן ומוזמן מראש על-ידי מקצוענים בתחום? נשמח לערוך שיחה קצרה, ובמידת הצורך, ניתן יהיה גם לתאם איתנו פגישה בלתי מחייבת. אנא מלאו הפרטים כאן למטה, ונשוב אליכם בהקדם.

לוטוס-הזהב: מעל 30 שנות ניסיון בארגון טיולים פרטיים ליפן. מתעניינים בטיול מתוכנן ומוזמן מראש על-ידי מקצוענים בתחום? נשמח לערוך עמכם שיחה קצרה, ובמידת הצורך, ניתן יהיה גם לתאם פגישה בלתי מחייבת. אנא מלאו הפרטים כאן למטה, ונשוב אליכם בהקדם.

ניתן לשתף את המאמר