איי גָלָפָּגוֹס

הגלפגוס הם קבוצה של איים וולקניים הממוקמים בצמוד לקו המשווה, כאלף ק”מ מערבית לחופיה של דרום-אמריקה. האיים המצויים בתחום שיפוטה של אקוודור נחשבים לאחד מפלאי הטבע בתבל. הגיוון המופלא של עולם החי והצומח מעניק למקום ייחוד שמותיר את רישומו על כל מבקר בגלפגוס. איי הגלפגוס נחשבים לאחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם.

להלן אפשרות להצצה ראשונית במראות האופיניים לאיים, באמצעות אלבום תמונות.

קבוצת האיים מונה 13 איים גדולים, 6 איים קטנים יותר, ועוד 107 איונים, ובסך-הכל שטח יבשה של 8,000 קמ”ר. רק חמישה מתוך האיים מיושבים והם מונים כשלושים אלף תושבים, רובם ככולם דוברי ספרדית. עיר הבירה היא פּוּאֶרְטוֹ בַּקרִיזו מוֹרֵנוֹ, שנמצאת באי סן קריסטובּל למרות שהעיר הגדולה ביותר היא פוארטו איורה בסנטה קרוז.

מבין האיים החשובים של הארכיפלג ניתן למנות את איזבּלה, אספניולה, פרננדינה, סן-קריסטובּל, בּאלטרה, דארווין וסנטיאגו. התקופה הטובה ביותר לצפות בעולם החי היא בין החודשים ינואר עד מאי, אם כי זוהי תקופה גשומה יותר וניתן כמובן לבקר במקום גם בחודשי השנה האחרים. בכל מקרה לפני כל נסיעה, רצוי לבדוק את תחזית מזג-האוויר.

המסע אל הגלפגוס מתחיל בדרך-כלל בשדה-התעופה של קיטו או גויאקילהטיסות נוחתות בשדה-התעופה של פוארטו איורהפעמיים בשבוע – בימי ב’ וד’ – נוחתות טיסות המגיעות מאקוואדור, גם באי סן קריסטובל. רחפות יוצאות מדי יום לאי בלטרה. משם התיירים מועברים באוטובוס או במעבורת לפּוארטו איורה. באופן פחות סדיר מפליגות יאכטות מפוארות מהנמל של גויאקיל אל האיים. לדוגמא אפשר לראות באתר האינטרנט הבא מסלול בן 8 ימים לגלפגוס. מי שחפץ לתור את איי הגלפגוס בטיסות, באמצעות מטוסים קלים, במקום במסעות השייט הפופולאריים יותר, יוכל להשתמש בשירותי החברה המקומית: Emetebe.

גלפגוס מהווה מקום משכן לחיות נדירות רבות. אולי הידוע שבין חיות אלו, הינו הצב הענק, שהפך גם לסמל של הארכיפלג. זוחלים נוספים החיים כאן הם האיגואנה של גלפגוס, שחייה מתנהלים בעיקר על עלי הקקטוסים והיא התפתחה באופן אבולוציוני ייחודי לזן של האיגואנה הימיתלטאת הלבה ונחשים מסוגים שונים. מבין עופות הים ראויים לציון הקורמורן, זנים ייחודיים של שחף ופינגווין מיוחד, המסוגל לחיות באקלים הטרופי.

את האלבּטרוס ניתן למצוא רק באי אספּניולָה, בעוד שלהקות  של כחולי ואדומי הרגליים ניתן לראות בכל מקום. אריות-ים וכלבי-ים רובצים על החופים. הדולפינים, הלוויתנים וצבי הים כמובן הם מחזה נפוץ ביותר בגלפגוס וכמעט אין צורך לתור אחריהם.

באי המערבי ביותר בארכיפילג: פרננדינה, מצויה מושבת האיגואנות הימיות הגדולה ביותר. מעט מזרחה שוכן האי הגדול ביותר בגלפגוס: איזבּלה. מלבד היותה גן-עדן לצפרים, איזבּלה מזמנת למבקרים בה, מסלולי הליכה רגליים מעניינים במיוחד.

איי הגלפגוס, הוכרזו כאתר מורשת של אונסקו.

ניתן לשתף את המאמר