ֹטְרִינִידַד וטוֹבָּגוֹ

טרינידד וטובּגו היא מדינה בת שני איים, השוכנים בים הקאריבּי, בסמוך לחופי ונצואלה. מדובר באחד היעדים האקזוטיים בשרשרת האיים האנטיליים (איי הודו המערבית). באופן פלא זהו יעד שעדיין לא נחשף דיו על-ידי התייר הישראלי, למרות שעלות חופשה בת שבוע או שבועיים, במקום זה, תהיה בדרך-כלל זולה בהשוואה לשהות בת אותו פרק זמן, באחת מארצות הקריבּיים האחרות.

טרינידד, האי החשוב והגדול מבין השניים משתרע על-פני 5000 קמ”ר ובו מרוכז עיקר העניין של מדינה זו. טובּגו, לעומת זאת, הוא אי זעיר, התופס שטח קטן מעשירית שטחה של טרינידד, אבל חופיו המופלאים ויערות הגשם שלו, הופכים אותו לאטרקטיבי במיוחד.

העונה המומלצת לביקור בטרינידד וטובּגו, היא בין החודשים ינואר עד אפריל. הקידומת הטלפונית של המדינה היא 868. המטבע המקומי נקרא דולר טרינידדי ושפת הדיבור היא אנגלית. טרינידד וטובּגו ממוקמות מחוץ לטווח האיום של מרבית פגעי הטבע, ובהם סופות הוריקן אכזריות שמדי-פעם משתוללות באיים השכנים. טרינדד משופעת גם בבארות נפט ובמחצבים ולכן היא אחת הארצות היציבות והעשירות באזור.

משך הטיסה מישראל (דרך תחנות-ביניים), לאזור זה של העולם כ-12 שעות. שדה-התעופה הבינלאומי ‘פִּיאַרְקו‘, נמצא כ-25 ק”מ מזרחה מעיר הבירה פּורט אוף ספּיין. מן השדה ניתן להגיע העירה באמצעות מוניות מקומיות, אבל מי שמתכנן גם לטייל באי, טוב יעשה אם ישכור רכב כבר בשדה-התעופה. הנהיגה אגב, כמו באנגליה, מצד שמאל של הכביש.

עיר הנמל פּוֹרְט אוף ספּיין שוכנת לחופו של מפרץ פַּארְיָה ומונה מעט מעל 50,000 תושבים. היא איננה עיר יפה במיוחד מבחינה ארכיטקטונית ולמעט מספר מבנים מן המאה ה-19, יש בה גיבוב של בניינים, חלקם ישנים ומטולאים, חלקם מודרניים ונוצצים. יחד-עם-זאת, פּורט אוף ספּיין מפתיעה את התיירים המבקרים בה והיא מצדיקה שהות של לילה אחד לפחות. התערובת התרבותית הייחודית של טרינידד מקבלת כאן ביטוי מעורר עניין.  זוהי עיר בה חיים בכפיפה אחת מהגרים הודים ופקיסטנים עם אפריקאים ואירופאים והכל משתלבים בה באופן טבעי.

בכל שנה, בתחילת חודש פברואר, נערך כאן הקרנבל הטרינידדי המפורסם, אירוע מיתולוגי שמושך אליו רבבות סקרנים מכל העולם. באופן רשמי חוגגים את הקרנבל במהלך יומיים בלבד, אבל בפועל, שמחת התושבים ולהט הרוקדים מתעוררים כבר בחודש ינואר ונמשכים עמוק אל תוך פברואר. עושה רושם באותם ימים, שהארץ כולה מפזזת לצלילי מוסיקת הקליפּסו המקומית, והאווירה העליזה סוחפת אף את המאופקים שבתיירים.

מרבית המבקרים בטרינידד ובטובגו באים לפה כדי ליהנות מחופי הים ומאתרי הנופש, למרות שחבל יהיה לוותר על סיור אל שמורות הטבע המקומיות. בטרינידד בולטים חופי-הים החבויים בתוך מפרצונים. כולם יפים ורובם מאובזרים בבתי-מלון איכותיים. ‘מָרָקַאס בֵּיי‘ הוא הפופולארי מבין חופים אלו. זהו חוף המכוסה בחול לבן בוהק, עטור לאורכו בעצי דקל ומימיו בצבע טורקיז. חוף מרקאס שוכן בחלקו הצפוני של האי, במרחק של כ-20 ק”מ מעיר הבירה. עוד ראויים לציון: ‘חוף בָּלַנְדָרָה‘ המתאים במיוחד לגולשים, ‘טִירִיקוֹ בֵּיי‘, ו’חוף מאקריפּ‘ החינני, בחלקו המערבי של האי. חופיה הטרופיים של טובּגו, חוליים וארוכים והם שטופים באור השמש גם בימי החורף. המוכרים שבחופים אלו: ‘קינגס בּיי’ , ‘גרייט קורלנד בּיי’ ומעל כולם ‘פּיג’ון פּוינט’ שנחשב לחוף היפה ביותר בטרינידד וטובּגו. הרציף שבקצהו בקתה, הפך לסמל של טובּגו, והוא נמצא בחוף הזה.

לא הרחק מסן-פרננדו, העיר השניה של טרינידד, בישוב קטן בשם לָה בּרֵאָה, שוכן אגם פּיטְץ’ שהוא מעין מרבץ אספלט. אמנם לשכת-התיירות המקומית מציגה את המקום כיעד שאין להחמיץ בשום אופן, אבל למען האמת, זה נראה כמו שזה נשמע, או במלים אחרות: לא-הכרחי למי שאין לו עניין מיוחד בזֶפֶת.

מנגד, ‘שמורת הציפורים קָרוֹנִי‘ היא אכן “אתר חובה” לכל המטיילים בטרינידד. בתוך השמורה הנהדרת, ניתן לראות את האיביס האדום החי כאן בלהקות ענקיות וכן עיטים, אנפות ופלמינגוס. מומלץ לבקר בקרוני בשעת השקיעה, אז הציפורים שבות בהמוניהן לצמרות עצי המנגרובים. ועוד מרכז צפרות פנטסטי הוא ‘אסה רייט‘, שגם בו מרוכזים מיני ציפורים ולמעלה מ-200 זנים נדירים של עופות. המרכז שוכן בנפת אָרִימָה, בחלקו הצפוני של האי טרינידד. בשבילי השמורה ניתן להיתקל גם בחתולי-בר ובצבאים.

קיימים מספר איונים קטנטנים המקיפים את טרינידד וטובּגו. באחד מהם: האי גַסְפּרִי, ניתן לערוך סיור מרתק בן מספר שעות, למערות תת קרקעיות שנחצבו בסלעי הגיר ויצרו מראות מרהיבים. החשובה שבמערות אלו היא ‘המערה הכחולה’. האי נמצא במרחק של 25 דקות שייט מפּורט אוף ספּיין.

מלבד חופי הים הנהדרים, רבים באים לטובּגו הקטנה כדי לצפות בצבי הים המטילים את ביציהם על החופים, בעונה המתאימה: מארס עד אוגוסט. יש בטובּגו גם יערות נעימים ומספר מפלים יפים. העיר הגדולה של האי נקראת סְקַרְבּוֹרו.

נבחרת הכדורגל של טרינידד וטובגו הופיעה לראשונה בתולדותיה במונדיאל של שנת 2006. היא אמנם סיימה אחרונה בבית שלה, בשלב המוקדמות, אבל כמו נבחרת ישראל של מקסיקו 70, גם היא רשמה לזכותה משחק תיקו הירואי, נגד נבחרת שבדיה. וכך, כמו נבחרת ישראל, עושה רושם שההופעה במונדיאל הייתה חד-פעמית. במוקדמות למונדיאל 2018 ברוסיה שוב נכשלה נבחרת טרינידד, אבל היא התנחמה בכך שהדיחה מן האליפות את נבחרת ארה”ב.

ניתן לשתף את המאמר