קרקסון

העיר קרקסון שוכנת במחוז אוד, אשר בחבל אוקסיטני. היא ממוקמת באמצע הדרך בין בירת החבל טולוז, שנמצאת מערבה לה, לבין הישוב נארבון ושפת הים התיכון.
קרקסון מהווה דוגמה יוצאת-מהכלל לעיר מבוצרת מתקופת ימי-הביניים. חומות מגן מסיביות מקיפות את מתחם הטירה ואת המבנים הסמוכים אליה. את החומה מעטרים צריחים ומגדלי שמירה ציוריים. אם מוסיפים לכך את הרחובות העתיקים ואת הסמטאות הצרות, וכן את הקתדרלה הגותית היפהפיה, ניתן להבין מדוע העיר הקטנה נחשבת לאחד מאתרי התיירות המרשימים בדרום צרפת.
כארבעה מיליון תיירים מבקרים בקרקסון מדי שנה. מרביתם עושים זאת בחודשים יולי-אוגוסט, ועל כן מוטב – ככל הניתן – לבקר במקום בחודשי האביב או בספטמבר-אוקטובר.

הישוב ההיסטורי שיסודותיו העתיקים נבנו כבר לפני תקופת הרומאים, נחלק כיום לשני רבעים מובהקים: העיר התחתית (Bastide) ממערב לאפיק נהר האוד, ומנגד העיר העילית (Cite) הפרושה על-פני גבעה המשקיפה על העיר התחתית.
גשר הולכי-רגל מן המאה ה-14 – Pont-Vieux, מחבר בין שני חלקי העיר. לגשר קשתות נהדרות והוא נחשב לאחד הגשרים היפים באירופה מתקופת ימי-הביניים. מכיוון שהעיר העילית סגורה לכלי-רכב פרטיים על המטיילים להגיע אליה באמצעות אוטובוס, או בטיפוס רגלי מייגע, אך יפה דיו כדי להצדיק את המאמץ. משך הטיפוס עד לאזור “עיר האבירים”, כ-20 דקות בממוצע.

בעיר התחתית ממוקם מוזיאון האמנויות היפות. מלבדו מספר מבנים עתיקים מעניינים, בית העירייה וכיכרות משובבות לב. זה האזור בו כדאי לחנות, להתארגן, לשתות קפה, או לאכול במסעדה. המעוניינים בחוויה קולינרית מקומית לא יוותרו על מנת קאסולה. קאסולה היא מנה מסורתית שמקורה מאזור זה של צרפת. המנה מורכבת משעועית לבנה, מנקניקים ומבשר כבש, או בשר אווז. מבשלים את התבשיל זמן רב בתנור או באח, בתוך קדרת חימר מיוחדת שנקראת קאסול, ומכאן שם התבשיל המפורסם – קאסולה.

שתי מערכות כבירות של חומות, אחת פנימית, אחת חיצונית, מקיפות את החלק המבוצר של קרקסון ומתוכן מזדקרים 52 מגדלי שמירה. הכניסה פנימה יכולה להתבצע דרך אחד משני השערים: זה המזרחי, הוא שער נרבונז, או זה המערבי – שער אוד (דרכו יגיעו הולכי הרגל). לאחר הכניסה בשערי “עיר האבירים” המבוצרת  מומלץ ראשית לכל לבקר בארמון קומטל. הארמון נבנה במאה ה-12 על-ידי הרוזנים של קרקסון. מאוחר יותר הפך לחלק המרכזי במצודה כדי להגן על בני המקום מפני פולשים זרים. בארמון מספר חצרות יפהפיות המוקפות במגדלי שמירה מרהיבים.
הקתדרלה הקתולית סנט-נאזר, דווקא בגלל היותה צנועת מימדים באופן יחסי, היא בלא ספק מבנה מעורר השתאות. הקתדרלה שהוקמה בקווי ארכיטקטורה רומית מקורית שולבה באופן הרמוני, בעיצוב גותי מאוחר יותר. בית המקהלה של סנט-נאזר מוקף פסלים לידם כדאי להתעכב, אבל שיא היופי של המקום טמון בויטראז’ים הקסומים שמפארים את כתליו. מומלץ כמובן לשוטט בסמטאות המרוצפות אבן, ובמיוחד ברחוב Cros-Mayrevieille . אין פלא שכאן בחרו לצלם את הסרט רובין הוד. האווירה והתפאורה מושלמות.

ילדים ונערים, ואולי גם הוריהם, ישמחו במסגרת אווירת ימי-הביניים לבקר במוזיאון האבירים. במקום תצוגה של חרבות ורומחים, של חליפות מגן ושל קשתות בהם השתמשו האבירים. מאידך, על האתר הבא אפשר לוותר לילדים צעירים: מוזיאון האינקוויזיציה והעינויים. כתובתו של המוזיאון 7, Rue St. Jean . מחיר כניסה 9€50.
בלילות, הביצורים והצריחים של חומות קרקסון העתיקה מוארים מעשה אומן, באמצעות פנסים רבי עוצמה. האור הרומנטי מעלה בדמיון סיפורי אבירים ומסעות צלב קדומים. שעות הפתיחה של אתרי העיר העתיקה: 10:00 עד 18:30.

ביצורי קרקסון זכו להיכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסקו וכך גם נתיב המים ההיסטורי שזורם צפונית לעיר: “תעלת מידי“. התעלה שמחברת בין סט שלשפת הים התיכון לבין טולוז היא יצירת מופת הנדסית שתוכננה ונבנתה כבר בשלהי המאה ה-17. שייט על קנאל-די-מידי מעניק לתיירים זווית ראיה רומנטית על נופי לנגדוק, על השדות הירוקים ועל הכרמים. המעוניינים יוכלו להצטרף גם לסיור יקבים.

מרחקי נסיעה מהעיר קרקסון

יעדים קרובים לקרקסון

נרבון – 60 ק”מ

בזייה – 76 ק”מ

טולוז – 94 ק”מ

פרפיניאן – 116 ק”מ

מונפליה – 151 ק”מ

רודז – 165 ק”מ

נים – 200 ק”מ

יעדים רחוקים מקרקסון

ברצלונה – 303 ק”מ

מרסיי – 312 ק”מ

בורדו – 336 ק”מ

ליון – 446 ק”מ

לה רושל – 514 ק”מ

פריז – 770 ק”מ

שטרסבורג – 934 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר