חבל בּרטאן

קו חוף מפותל במיוחד משרטט מפרצים ולשונות-חול סביב חצי האי ברטאן. האוקינוס האטלנטי חובק את היבשה, מקנה לה מראות דרמטיים עם פרקים של גאות ושפל, עם שמיים אפורים ורוחות עזות, עם להקות ציפורים מעל המצוקים הטרשיים. זוהי ארץ של יורדי-ים ושל דייגים, ארץ של כפרים ושדות מרעה. המחוז המבודד במערב הרחוק של צרפת ידע היסטוריה רבת תהפוכות. כיום, ברטאן האדמינסטרטיבית, אליה אנחנו מתייחסים בדף מידע זה, שונה במעט מברטאן ההיסטורית (העיר נאנט לדוגמא, עם זיקה ברטונית טבעית, שייכת פורמאלית לאזור הלואר). הטיול המתבקש באזור זה יתבצע בדרך-כלל באמצעות רכב שכור. ניתן להגיע לכאן בנסיעה מפריז, דרך חבל נורמנדי. הדרך המהירה ביותר היא על כביש A10  ואחר-כך על A11 עד העיר Le Mans ומשם על כביש A81 עד עיר הבירה של ברטאן, היא רן. מומלץ לערוך גיחה קצרה לעיר היפה ויטרה, לפני ההגעה לרן. אפשר גם לטוס לשדה-התעופה המקומי או להשתמש ברכבת המקשרת את רן עם פריז, בנסיעה של שעה אחת ו-25 דקות. בתוך העיר קו מטרו אחד ויחיד החוצה אותה מצפון-מזרח לדרום-מערב. בשנת 2022 יחנכו כאן קו מטרו שני.

נהר הוִילֶן חותך את העיר לשניים. מרבית האתרים החשובים של רן נמצאים בין הגדה הצפונית של הנהר לבין התעלה התוחמת את המרכז העתיק של העיר. היכל הצדק, הוא המבנה המרשים ביותר ברן. זה היה מבנה האבן הראשון בעיר שהייתה כולה בנויה מעץ עד המאה ה-17. בגלגולו הקודם שימש ההיכל כבית הפרלמנט של ברטאן. במרחק הליכה מכאן נמצאים גם קתדרלת סן-פייר ובית העירייה עם הכיכר היפה שלה וכן פורט מורדלז, שער הכניסה ההיסטורי לרן. רי דה פונט-או-פולון הוא הרחוב היפה ביותר ברובע הישן. יש ברן גם שני מוזיאונים המצדיקים ביקור: המוזיאון לאומניות (סגור בימי ב’) השוכן על גדת הנהר ומוזיאון ברטאן שנמצא במתחם מודרני הקרוי Les Champs Libres.

מעט מזרחית מהעיר העתיקה מצוי אחד הפארקים היפים בצרפת כולה Parc du Thabor . אגב, בעברית זהו פארק התבור, שכן הפארק נקרא על-שם הר תבור שלנו. בתחומי הפארק מפוזרים מספר פסלים נהדרים, שמוסיפים לו מימד אמנותי. הפארק פתוח לציבור הרחב בכל ימות השנה, אך שעות הסגירה משתנות בהתאם לעונות.

מרן אפשר לצאת למסלול מקיף-ברטאן שעיקרו נסיעה לאורך החופים. החלק הפנימי של המחוז דליל בישובים, מיוער והררי יותר והוא מתאים למטיילי עומק, המחפשים שלווה ומסתפקים בשירותי תיירות צנועים. תחנה ראשונה יכולה להיות בעיר הבירה הקדומה ואן, מרחק שעה וחצי נסיעה מרןכדאי לחרוג מעט מדרך המלך ולבקר בפארק הפרהיסטורי ליד הישוב מלנסק. האתרים היפים בעיר ואן הם כיכר הנרי הרביעי וקתדרלת סן-פייר. ליד הכיכר נמצא המוזיאון הארכיאולוגי. לוֹקְמַאריאַקֵר, היושבת על קצה לשון יבשה בין מפרץ מורבּיהן לבין האוקינוס, היא מקום נפלא ללון בו בלילה, לפני שממשיכים לכיוון Auray ומשם לקרנק.

בקרנק חופים יפים, בתי אבן עתיקים ובעיקר אתר סלעים מסתורי מהתקופה הניאוליתית. דרומה מכאן, בחלקו המרוחק של חצי-אי דמוי לטאה, שוכנת קויבֶּרוֹן, שממנה אפשר לשוט לאי הקסום בֶּל-אִיל. בדרך לקויברון חולפים על-פני “חוף הפרא” המסולע אשר גלי הים מתנפלים עליו בעוצמה. השייט לאי נמשך 25 דקות עד לעיירה סאוזון, או 45 דקות עד לעיירה המרכזית באי: לה פאלה. בל-איל שמשתרע על-פני 300 קמ”ר הוא ככל הנראה אחד המקומות הרומנטיים במערב צרפת. לדאבון הלב,  אלפים רבים של רומנטיקנים מגיעים לכאן בחודשי הקיץ ולכן עדיף, אם רק ניתן, לשוט לאי בחודשים מאי-יוני או ספטמבר-אוקטובר.

50 ק”מ מקרנק נמצאת עיר הנמל הגדולה לוֹרְיאנט. בכל שנה במהלך חודש אוגוסט נערך כאן פסטיבל המוסיקה האינטר-קלטית, שנחשב לאחד האירועים מושכי-הקהל הגדולים באירופה. מלוריאנט כדאי להמשיך ל”עיר הכחולה” קוֹנקַרְנוֹ, עם עצירה בדרך בקווימפּרלֶה ובפונט אוון. יש לקחת בחשבון לינה אחת לפחות בקונקרנו, גם משום שהעיר יפהפיה והרובע המבוצר שלה, השוכן על אי קטן, הוא פנינה ארכיטקטונית, וגם כדי לנצל את כל שעות האור של יום הנסיעה הבא עד אוֹדְיארן.  העיר קוימפֵּר, עם עבר עשיר מימי-הביניים, על מפגש הנהרות סטייר ואודט, בחבל פינסטר, היא מן הישובים המשמרים בצורה האותנטית את המורשת הברטונית. קתדרלת סנט קנטורין הנהדרת ומוזיאון האמנות המרשים הם אתרים בולטים בעיר. בכל מקרה, בעת השוטטות בעיר העתיקה רצוי לעבור גם ברחוב קֵרֶאוֹן הציורי.

מערבה לאודיארן בסוף הכביש, נמצאת נקודת התצפית של פאונט די רה. רבים מהמבקרים כאן חשים שזהו המקום בו נעתקת נשמתם, ואכן התצפית מהנקודה המערבית ביותר של צרפת על היבשה, יותר מאשר מרהיבה. בהמשך הדרך, לאורך מפרץ דוּאַרְנֶנֶז, נקודת תצפית יפה נוספת, בשם פאונט דה ון. עד ההגעה לעיר ברסט מומלץ לחנות גם בלוקרונן ובמורגט.

מברסט הנסיעה ממשיכה מזרחה לאורך חופי התעלה האנגלית, דרך סנט-פול-דה-לאון וקרנטק. פרק הנסיעה מקרנטק ועד פּרוֹס גווירק הוא חוויה יוצאת-דופן גם בהשוואה למקטעי נסיעה נפלאים אחרים במחוז ברטאן. באזור פּרוֹס חוף הגרניט-הוורודה מנצנץ לעת שקיעה ועל רקע המצוקים מלאי ההוד נרקמת אל מול עיניהם המשתאות של התיירים תמונה בלתי נשכחת.

דווקא מכאן ועד Saint-Brieuc הדרך מעט פחות מלהיבה ולמעט טרֶגיאר, עם הקתדרלה מן המאה ה-14, זו הזדמנות לקצר טווח ולנסוע בכביש המהיר דרך Guingamp. לסנט בריאק מרכז עתיק עם בתים קטנים שקירותיהם החיצוניים מחוזקים בבולי עץ וגגותיהם רעפים כהים. יש כאן שמורת ציפורים וים שבשיא השפל נסוג שבעה קילומטר ומותיר חוף שהעין אינה קולטת את רוחבו.

שתי תחנות מרתקות מצפות לנוסעים בדרך עד לנקודת השיא של החוף הצפוני של ברטאן, הלא היא סן-מאלו האגדית. ראשית, דִינַאן עם מבצר מימי-הביניים החולש על העיר מלאת החן הברטוני הטיפוסי, ושנית, מזרחה מנהר הראנס, ארמון קוֹמְבּוּרְג יפה התואר, בו צמח והתבגר הסופר הצרפתי המהולל שאטובריאןמי שרוצה לנפוש, יוכל לעשות זאת בדִינַאר, השוכנת לאורך חוף האיזמרגד והיא באופן כללי עמוסת תיירים וממוסחרת. עד כדי כך שכבר אי-אפשר להתבודד, לאורו של ירח, כפי שעשו זוגות רבים בעבר, בטיילת המקומית המפורסמת.

סן-מאלו מותירה את רישומה הכביר על המבקרים בה בזכות השילוב המופלא בין החומות המבוצרות והטירה העתיקה, לבין חוף הים החולי. על סן-מאלו מרחפת גם הילה רבת שנים אפופה במסתורין של סיפורי אגדות. העיר נאבקה בפולשים זרים ובשודדי-ים, נכנעה להם והשתחררה מהם ורק רבבות התיירים המציפים אותה בעשרות השנים האחרונות נראים כמי שלא ייסוגו ממנה לעולם. הסיור על החומות המקיפות את העיר העתיקה מאפשר תצפית מרהיבה הן על המבנים המשוחזרים ביד אומן בתוך העיר והן על המפרץ הכחול. ארמון סן-מאלו ומגדל קוויק-אן-גרוין הצמוד אליו הם מן המבנים המרהיבים של העיר. כמו-כן כדאי לבקר גם בפורט נסיונל, מבצר מן המאה ה-17, במוזיאון ההיסטוריה והאתנוגרפיה ובקתדרלת סנט-וינסנט עם הויטראז’ים היפים שלה.

לפני שעוזבים את חבל ברטאן יוכלו המטיילים שאינם מקפידים בדיני כשרות לבקר גם בעיירה קַנְקַל, לה יצאו מוניטין בעולם כולו בזכות מאכלי הים שלה ובמיוחד בזכות צדפות קנקל, אותם אויסטרים המצויים כאן בשפע.
מלבד חופי הים והערים העתיקות ברטאן היא גם מרכז הסיידר ומולדת הקרפים.

מרחקי נסיעה מהעיר רן

מרחקי נסיעה מהעיר רן

יעדים קרובים לעיר רן

סן מאלו – 69 ק”מ

לאוואל – 75 ק”מ

מאיין – 90 ק”מ

נאנט – 108 ק”מ

סנט נאזר – 117 ק”מ

אנז’ה – 121 ק”מ

טור – 211 ק”מ

יעדים רחוקים מהעיר רן

רואן – 280 ק”מ

פריז – 340 ק”מ

בורדו – 424 ק”מ

ליון – 618  ק”מ

טולוז – 622 ק”מ

שטרסבורג – 768 ק”מ

מרסיי – 879 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר