חבל קַרְנָטָקָה

מדינת קַרְנָטָקָה, בדרום מערב הודו, סובלת ככל הנראה מיחסי-ציבור גרועים, או מכך שהשלטונות במדינה מעדיפים לטפח את בַּנְגָלוֹר, עיר הבירה של קַרְנָטָקָה, כמרכז הטכנולוגיה של דרום אסיה, ולא כיעד תיירותי. מלבד בַּנְגָלוֹר, המטרופולין המודרני שמהווה מוקד משיכה לאנשי היי טק מכל העולם, קַרְנָטָקָה משופעת בנופים יפים ובאתרים היסטוריים מרתקים. חלק מהמקדשים המרהיבים של דרום הודו נמצאים בתחומיה וכך גם ערים עתיקות ובירות של ממלכות קדומות. יש כאן עיירות ציוריות ושווקים צבעוניים, מפלי מים נפלאים ויערות-עד, וגם דרכים צדדיות המובילות אל תרבויות עבר עשירות. ואם לא די בכל זה, ניתן ליהנות בקרנטקה משמורות-טבע מרשימות, כמו גם מרצועת חוף מעניינת.

שטחה של קַרְנָטָקָה גדול פי עשר מזה של מדינת ישראל והיא מונה מעל 50 מיליון תושבים. השפה המדוברת ביותר במדינה היא קָנָאדָה, אם כי גם הינדי ואנגלית מאוד נפוצות כאן. שדה-התעופה המשרת את הבאים לבַּנְגָלוֹר נמצא 12 ק”מ דרום מזרחיתלמרכז העיר. בַּנְגָלוֹר שוכנת בגובה של כאלף מטר מעל-פני הים ונהנית במרבית ימות השנה, ממזג-אוויר מתון. בעיר עצמה מספר מצומצם של אתרים תיירותיים חשובים ובהם גני לַאל-בַּאג, הארמון של טיפו ופארק קובּון. ברחוב הראשי של בַּנְגָלוֹר, מהטמה גהנדי רוד, ניתן למצוא חנויות ומרכזי בילוי, ובעת האחרונה, כיאה לעיר “יאפית” כל-כך, גם מסעדות ופאבים שלא היו מביישים ערים גדולות באירופה. שני קויי מטרו מודרניים: הקו הירוק והקו הסגול, מאפשרים נסיעה מהירה ונוחה בעיר באמצעות מערכת מקומית משוכללת. 

כ-150 ק”מ דרום מערבית לבַּנְגָלוֹר נמצאת העיר מַייסוֹר. מספר רכבות מחברות בין שתי הערים מדי יום, אך הרכבת הטובה ביותר היא זו היוצאת מצֶ’נאַי, עוברת בבַּנְגָלוֹר בשעה 11:00 בבוקר ומגיעה תוך שעתיים אל היעד. מַייסוֹר היא עיר מהאגדות. הארמון של מייסור, בעיקר בשעה שהוא מואר, מזכיר בסגנונו הרומנטי סיפורים על נסיכים ונסיכות. כדאי לבקר כאן גם בגני בּרִינדָוואן ובגבעות צ’מונדי, אשר בעיבורי העיר. יותר מכל, מייסור היא עיר של צבעים וריחות. השוק המקומי Devaraja מוצף בצבעים עזים. בדי הסרי, שקי התבלינים וערימות של אבקת טיקה צבעונית, יחד עם ריחות עץ האַלְגוֹם האופייני, מעורבבים בניחוחות פרחי היסמין, יוצרים מרקם חושני המותיר את רישומו על באי השוק. תיירים שרוצים לחוות לינה בארמון אמיתי ומסוגלים לעמוד בעלות הגבוהה, יוכלו להזמין חדר בארמון שהפך למלון: Lalitha Mahal.

מַייסוֹר מהווה גם בסיס יציאה נוח לטיולים אל מספר אתרים הנמצאים בטווח נסיעה קצר מכאן. מבין אתרים אלו ראוי לציון מיוחד קומפלקס המקדשים של סוֹמנַטפּוּר, הבנוי באופן נפלא עם שלל פסלים המגולפים ביד אמן. רחוק יותר, בנסיעה בת מספר שעות, ממוקמת העיר המנומנמת חָסָן. בסמוך לחָסָן, שתיים מהעיירות מעוררות העניין של קַרְנָטָקָה. מדובר בבֵּלוּר והָלֵבִּיד, שופעות המקדשים מתקופת ממלכת ההוֹיסלָה. מחָסָן ניתן לשוב בנסיעה ישירות לבַּנְגָלוֹר ובדרך לעצור בְּשְׁרָוֵונבֶּלָגוֹלָה כדי לצפות בפסל אדיר המימדים ניצב עירום על הגבעה ומשקיף על הצליינים בני הדת הג’אינית, העולים אליו לרגל.

בחלקה הדרום מערבי של קַרְנָטָקָה, בארץ הגבעות העגלגלות, מתפרשים מטעי הקפה של קוּרְג, או בשפת המקום: Kodagu. מלבד יפי הטבע המוריק במלוא עוזו, ניתן לבקר בנפה זו אצל בני המושבה הטיבטית. מעל 40,000 גולים טיבטים, חיים כאן בהרמוניה עם שכניהם ההינדים. קורג שומרת על קסם בתולי והביקור באזור זה יהווה חוויה יוצאת-דופן למטיילים המעוניינים לחרוג מהמסלולים המקובלים. העיר המרכזית נקראת מַאדִיקֵרִי. ניתן ללון במספר מלונות משובחים באזור זה ובהם בולטים Club Mahindra, ובעיקר Evolve Back

מבין המוקדים ההיסטוריים הרבים בהם התברכה קַרְנָטָקָה, הַמְפִּי היא בלא ספק גולת-הכותרת של המדינה, בתחום זה, ואחד היעדים האטרקטיביים של דרום הודו. למרות היותה מנותקת ונידחת, מרחק 350 ק”מ צפונה מבַּנְגָלוֹר, הַמְפִּי שווה את מאמץ ההגעה אליה והביקור בה ירשים גם מטיילים שאינם בהכרח חובבים של שרידי ערים עתיקות. יופיה של הַמְפִּי אובייקטיבי ולא ניתן לערעור. ההגעה לכאן תתבצע בדרך-כלל בנסיעה ברכבת אל הוֹסְפֶּט, עיר שדה נטולת חן. בכל ערב בשעה 22:15 יוצאת רכבת מספר 6592 מהתחנה בבַּנְגָלוֹר ומגיעה למחרת בבוקר בשעה 07:40 להוֹסְפֶּט. זוהי רכבת עם קרונות שינה, ברמה המניחה את הדעת.

בימי הביניים ישבה הַמְפִּי על פרשת דרכים, בנתיבי מסחר התבלינים והכותנה והייתה ידועה בזכות הבּזארים שלה. הסיור בין העתיקות המקומיות מחייב הליכה רגלית לאורך קילומטרים אחדים ורצוי לבצע את המסלול באופן סיבובי עם התחלה וסיום בנקודה הקרויה ‘הַמְפִּי-בּזאר‘. לא הרחק מהמפּי, כדאי לערוך גיחה אל בָּדָמִי, בירתה העתיקה של ממלכת הצ’אלוקים, השוכנת בגיא שלו, בין שתי גבעות. בָּדָמִי מוכרת בזכות מקווה המים שלה ובזכות המקדשים החצובים בסלע. חודשי הקיץ בלתי נסבלים באזור הַמְפִּי ובָּדָמִי. האקלים כל-כך קשה עד שתושבי המקום, אפילו הם, נמלטים אל הצל, משעות הבוקר המאוחרות ועד אחר-הצהריים.

עוד הלאה מכאן, בדרך לעיר הגדולה בֶּלגָאוּם ואל חופי גוֹאָה, מתבלט האתר של פָּטָדָקל עם למעלה מ-100 מקדשים שהחשובים שבהם: פָּפָּנָטָה, קַאשִׁיוִישְׁוָונָטָה, גַ’אמְבּוּלִינְגָה, גַלְגַנְטָה, משתרעים על-פני עשרות קמ”ר ובצמוד אליהם גם מקדשי אַייהוֹלהעיר הקטנה דַנְדֵלִי שוכנת מעט מזרחה לגואה, בין גוקרנה לבין בֶּלגָאוּם. המקום מהווה יעד אטרקטיבי לרפטינג על נהר קאלי, לטרקים בשמורת הטבע הנרחבת של האזור ולטיולי טבע ביערות הסמוכים. בדַנְדֵלִי עצמה מספר גסט-האוזים צנועים. במרחק 12 ק”מ מהישוב נמצא ה-Dandeli Chalet, מקום הלינה הסביר ביותר ברדיוס של 50 ק”מ.

בחלקה הצפוני של קַרְנָטָקָה מספר ערים מעניינות שאלמלא מיקומן הבלתי אפשרי כמעט, בדרך ללבה האפרורי של הודו, ראוי היה לסור אליהן, אבל משקלן הסגולי החיוור, הופך את טרחת הנסיעה לכבדה מדי ביחס לתמורה. יחד עם זאת, דווקא בִּיגָ’אפּוּר ששמה עלום, שווה התייחסות, לכל הפחות מצדם של התרמילאים שעתותיהם בידיהם. העיר, על ספה של מדינת מהרשטרה, מעל 500 ק”מ צפונה לבַּנְגָלוֹר, עם מספר אתרים מוסלמיים בעלי חשיבות רבה, עשויה להפתיע לטובה את אלו שיגיעו אליה. יש כאן קבר ענק שנקרא גול גומבז, ומאוזילאום לכבודו של אחד השליטים הקדומים, איבּרהים רוזה.

מפלי ג’וֹג הם ממראות הטבע היותר משובבים של האזור, אלא שבביקור בהם טמון מילכוד. עוצמת הזרימה של אשדות המים, רבת רושם במיוחד בימי הקיץ, בעקבות גשמי המונסון, בין החודשים יולי-אוקטובר – וזאת, למרבה הצער, בדיוק התקופה המרתיעה מטיילים חיוורי-עור מלבוא לאזור. המפלים, הנחשבים לגבוהים ביותר בהודו, נמצאים בדרך בין עיר החוף הגדולה מַנְגָלוֹר, לבין גוֹאָה. אין סיבה תיירותית לחנות במַנְגָלוֹר.

צפונית למַנְגָלוֹר משתרעים חופי הים של קרנטקה. אחד החופים המרהיבים שייך לגוֹקרְנָה, והוא נמצא ממש בצפון המדינה. מטיילים המחפשים אתרי נופש מלהיבים, ובעיקר כאלו הרוצים לשלב חופשה עם פעילות יוגה, יוכלו ליהנות מהאתר הקסום של Swaswara לשפתו של ‘חוף אוֹם’. במרחק הליכה קצר מכאן מצוי חוף פחות יוקרתי Kudle Beach. ארבעים ק”מ דרומית לגוקרנה, משתרע חוף רחב ידיים בשם קָסַרְקוֹד.

ובאשר לשמורות של קַרְנָטָקָה. יש כאן מספר שמורות מרתקות ובהן פילים רבים, קופים, חיות-בר אחרות, אנפות וציפורים שונות האופייניות לאזור. ‘שמורת נָגַארְהול, במרחק נסיעה של כשעה וחצי ממַייסוֹר, שוכנת בסבך טרופי ומאפשרת תצפית מצוינת על עולם החי. גם שמורת בּנדיפּורהחשובה שבשמורות המדינה, עתירה בחיות בר. עם מעט מזל ניתן לחזות כאן גם בנמרים.

לוטוס-הזהב: מעל 30 שנות ניסיון בארגון טיולים פרטיים לארצות המזרח. מתעניינים בטיול מתוכנן ומוזמן מראש על-ידי מקצוענים בתחום? נשמח לערוך שיחה קצרה, ובמידת הצורך, ניתן יהיה גם לתאם פגישה בלתי מחייבת. אנא מלאו הפרטים כאן למטה, ונשוב אליכם בהקדם.

לוטוס-הזהב: מעל 30 שנות ניסיון בארגון טיולים פרטיים לארצות המזרח. מתעניינים בטיול מתוכנן ומוזמן מראש על-ידי מקצוענים בתחום? נשמח לערוך שיחה קצרה, ובמידת הצורך, ניתן יהיה גם לתאם פגישה בלתי מחייבת. אנא מלאו הפרטים כאן למטה, ונשוב אליכם בהקדם.

ניתן לשתף את המאמר