מִיזוּרִי

מדינת מיזורי שוכנת במערב התיכון של ארה”ב. היא גובלת בשמונה מדינות: מצפון, במדינת איווה. מדרום, בארקנסו. ממערב באוקלוהמה, קנזס ונברסקה. וממזרח, במדינות אילנוי וטנסי. מיזורי המשתרעת על-פני 180,500 קמ”ר, משופעת בנהרות ובנחלים, ואדמותיה רוויות במים. נהר המיסיסיפי זורם לגבולה המזרחי של המדינה, ואילו נהר המיזורי חוצה אותה לשניים, ממזרח למערב. האזורים שמצפון לנהר המיזורי מישוריים למדי. ככל שמדרימים, מעבר לנהר, הקרקע הולכת ומתרוממת.  שפע המים מנוצל לחקלאות מפותחת: תירס, פולי סויה, גפנים, חוות לפיטום חזירים, עופות, והרבה מוצרי חלב.  האקלים המקומי פנים-יבשתי אופייני, עם חורפים קרים במיוחד ומנגד חודשי הקיץ חמים ולחים.

העיר ג’פרסון משמשת כבירת המדינה, אבל סנט-לואיס היא העיר האטרקטיבית של מיזורי. סנט-לואיס שוכנת בחלקה המזרחי של המדינה, על גדות המיסיסיפי, בצמידות למדינת אילינוי. “עיר הבייסבול” כפי שהיא מכונה, מונה כ-350,000 תושבים. שדה-התעופה הבינלאומי Lambert, נמצא 35 ק”מ צפון-מערבה למרכז העיר. קשת פלדה המתנשאת לגובה של 192 מ’, מהווה את סמלה של סנט-לואיס. הקשת אשר הוקמה בשנת 1963 וזכתה לכינוי “קשת השער” ממוקמת בתוך פארק לזכרו של הנשיא ג’פרסון, בין הנהר לבין גורדי-השחקים של הדאון-טאון. הביקור במקום כולל עליה עם חשמלית לחלקה העליון של הקשת, ממנה תצפית נהדרת על הנהר ועל העיר. האתר נחשב לאחד המבוקשים והמתוירים בארה”ב ולכן מומלץ לרכוש כרטיסים מראש באמצעות הרשת. בחלקה המערבי של העיר, בסמוך ל‘פורסט פארק’, הריאה הירוקה של סנט-לואיס, מצויה הקתדרלה המרשימה. כאן גם אזור הבילויים והקניות האטרקטיבי דלמאר לופ. במתחם זה כדאי לבקר בשני המוזיאונים החשובים: מוזיאון המדע וכן מוזיאון האמנות.

סנט-לואיס ידועה כאחד ממרכזי הספורט הבולטים של ארה”ב. מלבד בייסבול, לעיר קבוצות פוטבול והוקי, בליגות הגבוהות. מעל הכל, קבוצת הקרדינלס, היא גאוות התושבים. משחקי הבית של הקבוצה מתקיימים באצטדיון בּוש שבו מעל 45,000 מושבים. התזמורת הסימפונית העירונית, מייצגת את התושבים בהצלחה דומה. לתיאטרון פוקס כדאי להגיע כדי לצפות באחד המופעים הגרנדיוזיים המוצגים בו, אבל גם כדי להתרשם מהמבנה ומן העיצוב יוצא הדופן. אחת המסעדות המומלצות בסנט-לואיס היא Louie. כתובתה של המסעדה: שדרות דה-מון מס’ 706. למי שלא מקפיד על הגיזרה יתר על המידה, גם מסעדת סרדלה מגישה אוכל טעים במיוחד.

הישוב הקטן פרגוסון מהווה למעשה פרוור צפוני של סנט לואיס. בקיץ 2014 נורה כאן צעיר שחור למוות על-ידי שוטר, באירוע שנסיבותיו לא הובררו כראוי. תחושתם של רבים מתושבי פרגוסון כי הירי התבצע על רקע גזעני, הולידו מהומות חסרות תקדים, תחילה בישוב עצמו ואחר-כך ברחבי מיזורי כולה. זיכויו של השוטר בידי חבר מושבעים בנובמבר 2014, התסיס מחדש את השטח. להפגנות ולהתפרעויות, חלקן מלוות באלימות, היה הד תקשורתי נרחב בכל העולם. בכל יום שבת בבוקר מתנהל בפרגוסון שוק איכרים.

קנזס סיטי, העיר הגדולה של מיזורי, ממוקמת בצד הנגדי של המדינה, לגבולה של מדינת קנזס…לגדתו של נהר קנזס, ומבלבל מכך: בשכנות לעיר עם אותו שם, במדינת קנזס עצמה. בהשוואה לסנט-לואיס, קנזס סיטי היא עיר נטולת-חן. עם זאת, מספר מזרקות המים ומסעדות הסטקים בתחומי המטרופולין, ראוי לציון. מלבד מוזיאון האמנות רב המוניטין: נלסון אטקינס, הרי שמרכז הקניות ‘קראון סנטר‘, בלבה של קנזס-סיטי, הוא אתר התיירות המלהיב ביותר בעיר.

ג’פרסון-סיטי היא כאמור, בירת מיזורי. העיר הקטנה שוכנת ממש בנקודת האמצע של המדינה, בתווך, בין שתי הערים הגדולות שהוזכרו לעיל. כמו בערי בירה אחרות בארה”ב, גם כאן ניתן למצוא את מוסדות הממשל, ובהם בניין הקפיטול. בג’פרסון-סיטי מצויה גם האוניברסיטה ע”ש לינקולן. אגב, האוניברסיטה של מיזורי ממוקמת בקולומביה השכנה. במיזורי מעל 5000 מערות. כ- 75 ק”מ , מזרחית לקולומביה, בנסיעה על כביש מספר 70, מגיעים לפארק של מערת גרהאם. בפארק עצמו, שביל הליכה המתאים למיטיבי לכת.

ספרינגפילד היא העיר המרכזית של הדרום. היא משמשת כשער הכניסה אל אתר הטבע היפה והחשוב של מיזורי: רמת אוזרק. למעשה, הרמה מתפרשת על-פני מספר מדינות, אבל מרבית שטחה נמצא במדינת מיזורי. כיאה לאזור זה של אמריקה, אינספור נחלים מבתרים את אדמת המקום, חורצים ערוצים, ומפרים את יערות האלונים. הר Taum Sauk מהווה את הנקודה הגבוהה ביותר של מדינת מיזורי (540 מ’ , בסך הכל) בחלקה המזרחי של הרמה, בעוד שחלקיו הנישאים של האוזרק נמצאים דווקא בארקנסו הדרומית יותר. שניים משבילי ההליכה המרתקים עבור טרקרים מיומנים, נמצאים בחלקה
הדרום-מזרחי של המדינה: 
Johnson’s Shut-Ins ו-Hawn State Park.

הישוב Branson, הפך זה מכבר למוקד משיכה מוביל באזור כולו, בעיקר בשל התשתית הנוחה שלו וכן בשל היותו מרכז מפואר של מופעים ובילויי-לילה. אחד המופעים האטרקטיביים ביותר בברנסון שייך ללהקת ה’טקסס טנורס‘. מיקומה של ברנסון, בסמוך לשלושה אגמים מלאכותיים, היוצרים את אגם אוזרק, מוסיף אטרקטיביות מסויימת לישוב הקטן.

הסופר מרק טווין, בן מיזורי, נולד בישוב פלורידה. הוא גדל על גדות המיסיסיפי, בעיר הקטנה חניבעל, השוכנת 150 ק”מ צפונה לסנט-לואיס. נוף נעוריו של טוויין קם כאן לתחיה, כפי שהוא משתקף היטב מספוריו הידועים: הרפתקאות תום סויר ו-האקלברי פין. תיירים רבים מבקרים במקום כדי לחזות באתרים אשר היוו השראה לסופר הנודע. בין-היתר השתמרו בעיירה מספר בתים מאותה תקופה, ובהם הבית בו התגורר בילדותו, וכן מוזיאון קטן לזכרו של הסופר. המשורר האנטישמי ט.ס אליוט, זוכה פרס נובל, נולד בעיר סנט-לואיס.  גם הארי טרומן, הנשיא ה-33 של ארה”ב, הוא יליד מיזורי. הבית בו גר בישוב אינדפּנדנס, בסמוך לקנזס סיטי, משנת 1919 ועד מותו בשנת 1972, משמש כאתר היסטורי.

מרחקי נסיעה מהעיר סנט-לואיס

מרחקי נסיעה מהעיר סנט-לואיס

יעדים קרובים לסנט לואיס

צ’סטרפילד – 34 ק”מ

סנט צ’ארלס – 38 ק”מ

סאלם, אילינוי – 118 ק”מ

חניבעל – 150 ק”מ

ספרינגפילד, אילינוי – 188 ק”מ

קולומביה, מיזורי – 200 ק”מ

יעדים רחוקים מסנט-לואיס

קנזס סיטי – 379 ק”מ

ממפיס – 456 ק”מ

שיקגו – 478 ק”מ

קולומבוס, אוהיו – 673 ק”מ

ניו-יורק – 1,529 ק”מ

בוסטון – 1,916 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר