מדינת אריזונה

ארץ המדבריות והערוצים האדירים, ארץ ההרים החשופים והמישורים זרועי הקקטוסים, ארץ השמש הקופחת וערי הרפאים – אריזונה, המדינה השוכנת על הגבול הצפוני של מכסיקו ודרומית ליוטה, ספוגה  באווירת מערבונים ונדמה כאילו כל רגע יצוצו מולך לוחמים אפאצ’ים עם קשתות וחצים מורעלים.

אריזונה מוכרת בעקר בזכות המדבריות, הגרנד-קניון ושמורות האינדאינים. זו היא מדינה חמה במיוחד והיא משופעת בנופים מרתקים ודרמטיים המשתרעים על-פני מאות קילומטרים, במרחבים שבין נהר הקולורדו, הזורם מפסגות הרי הרוקי אל צפונה של אריזונה ועד יובליו של הריו-גרנדֶה בדרום הרחוק של המדינה.

בירת המדינה היא פיניקסהעיר השמינית בגודלה בכל ארה”ב ואחד המוקדים האורבאניים, החמים בעולם. בפיניקס כדאי לבקר בגנים הבוטניים לצמחי מדבר, במוזיאון האמנות המעולה, במוזיאון הארד: מרכז התרבות והאמנות של תושבי המקום המקוריים, וכן  באגם טֶמְפֶּה טָאוּן. העיר פיניקס ופרווריה ידועים בכינוי ‘עמק השמש‘ ומשמשים כמוקד נופש פופולארי מאוד בימי החורף. בחלקה המערבי של פיניקס שוכן מרכז הקניות האטרקטיבי Desert Sky המהווה גם מוקד בילוי מרכזי לתושבי העיר. כאשר בבאר-שבע השעה היא תשע בערב, בפיניקס השעה עדיין שתים-עשרה בצהריים. שומרי כשרות ישמחו לגלות בפיניקס את חנות הסופר הגדולה של ‘אימפּריאל כּוֹשר מרקט’. במקום, גם מסעדה כשרה מעולה.

כ-170 ק”מ דרום-מזרחית לפיניקס נמצאת טוּסוֹן, העיר השניה בחשיבותה באריזונה. טוסון נהנית ממזג-אוויר פחות חם והיא ממוקמת בלב ערבה מרשימה המוקפת הרים, בנופי המדבר והקקטוסים. בטוסון נמצא מוזיאון המדבר המעניין של סונורה ומוזיאון האמנות וכן יש בה גנים בוטניים ו-מוזיאון ילדים. האוניברסיטה של אריזונה ממוקמת בעיר זו. בכל חודש פברואר מתקיימת בטוסון תערוכה של אבני-חן מהחשובות בעולם – ובסוף אותו חודש נערכת פיאסטת רודאו. חובבי מערבונים, יוכלו לראות קאובויס מדומים בעת הביקור באולפני הצילום של ‘אולד טוסון סטודיוס’. מצפה הכוכבים ‘קִיט פִּיק’, שוכן מעט מחוץ לטוסון. זהו המצפה עם הטלסקופים הגדולים בתבל.

רבע משטחה של אריזונה משמש כשמורות עבור אנשי השבטים, בהם בולטים בני הנבאחו, האפאצ’ים ובני ההופי. במרחבי המדינה פזורים גם מספר אתרי מורשת של האינדאינים שהבולט שבהם הוא ארמון מונטזומה בעמק וֶרְדֶה.

הפארק הלאומי של הגרנד קניון משתרע על-פני כ-440 ק”מ לאורכו של ערוץ נהר הקולורדו. הקניון לאחד מאתרי הטבע והנוף היפים בתבל. הגדה הדרומית של הקניון פתוחה למבקרים באופן רצוף ויש בה נקודות תצפית למטיילים המעדיפים מראה עיניים על-פני שחיקת סוליות ו/או צמיגים. בחלק הרחב שלו גדותיו של הגרנד קניון מרוחקות זו מזו מרחק של 18 ק”מ. הגדה הצפונית, הפחות מתויירת, פתוחה למבקרים מאמצע מאי ועד אמצע אוקטובר בלבד. כשמתכננים טיול לגרנד קניון ומתכוונים להשתמש בחלק מהשירותים של הפארק צריך תמיד לזכור שלמעלה מששה מיליון תיירים נוספים פוקדים את המקום במהלך שנה אחת.

על אותו קו רוחב בו נמצא הגרנד קניון, רק מן העבר השני של אריזונה, על גבול ניו-מכסיקו, מצוי קניון Chelly המרהיב. אלמלא הגרנד-קניון, היה אתר זה הופך לידוע ולמוכר שבאתרי הטבע של המדינה.

בצפון אריזונה מצויים גם יער המאובנים והמדבר הצבעוני. המדבר משתרע מהגרנד קניון ודרום מערבה לאורך עשרות ק”מ ובהם סלעי משקע צבעוניים ופסולת געשית. דרכי הגישה למקום אינן סלולות ומרבית הטיולים במדבר מתבצעים בהליכה רגלית. העיירה הקטנה קמרון, היא הישוב המשמש כבסיס יציאה לטיולים במדבר הצבעוני. דרומה מכאן ברמת מוגולן המיוערת, משתנה הנוף והאקלים, עד אשר בחורף ניתן לגלוש במורדות ההרים האלו עם מגלשי סקי. כאן נמצאות הערים החביבות פְלַגְסטַף וסֵדוֹנָה. מזרחית לפלגסטף שוכן מכתש המטאורועוד דרומה עד להרים הלבנים של אריזונה, גן-עדן לחובבי המסעות הרגליים ולרוכבי האופניים.

אריזונה משופעת במסלולי טיול נפלאים. אחד המסלולים המרתקים והלא-סלולים הוא שביל האפאצ’ים. מומלץ באופן מיוחד. רצוי להתחיל את הנסיעה בצומת אפאצ’, בחלקו המזרחי של המסלול. מכאן כדאי להמשיך לאזור האגמים ולסכר רוזוולט.

המקטע של דרך 66 ההיסטורית משיקגו ללוס-אנג’לס, עובר בחלקה הצפוני של אריזונה. הרפתקנים יוכלו גם לערוך מסעות רפטינג ב’נהר המלחובריו ורדה.

מרחקי נסיעה מהעיר פיניקס

יעדים קרובים לפיניקס

צ’נדלר – 36 ק”מ

מריקופּה – 53 ק”מ

פרסקוט – 162 ק”מ

טוסון – 182 ק”מ

סדונה – 188 ק”מ

יומה – 298 ק”מ

יעדים רחוקים מפיניקס

לאס וגאס – 485 ק”מ

לוס אנג’לס – 598 ק”מ

אלבּקרקי – 674 ק”מ

יוסטון – 1,889 ק”מ

שיקגו – 2,820 ק”מ

ניו-יורק – 3,903 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר