אנז'ה

אנז’ה היא אחת הערים המרתקות בצפון-מערב צרפת. היא מהווה את בירתו של מחוז Maine et Loire, אחד מחמשת המחוזות של ארץ הלואר. לשיא תהילתה הגיעה אנז’ה בסוף ימי הביניים כאשר שליטיה כרתו בריתות עם ממלכות שכנות והפכו את העיר לאחד ממרכזי הכח של האזור.

כיום אנז’ה היא עיר בסדר גודל בינוני בלבד, עם אוכלוסיה בת 160,000 תושבים. היא משמשת בית למספר מפעלי היי-טק חשובים, כמו גם למפעלי תעשיה ומוצרי חקלאות וגננות. חלק ניכר מתושבי המקום מתפרנסים מעבודות שונות בענף התיירות. כמו אצל שכנתה הרחוקה, העיר רן, גם כאן מתקיימים חיים סטודנטיאלים עשירים המעניקים לאנז’ה צביון של ישוב חיוני, הנהנה מחיי תרבות מגוונים.

על נופה של העיר שולט בגאון האתר שהפך לסמל שלה, טירת אנז’ה, מהטירות היפות של צרפת. הטירה הוקמה במאה ה-13 ושימשה תחילה כמבצר כביר, מוקף חומה מאסיבית באורך מאות מטרים. בחומה שתולים שבעה-עשר מגדלי שמירה בנויים בסלע גיר. מגדלים אלו, הנראים כמו צריחים במשחק שחמט, מושכים את העין ממרחק רב והם המעניקים לאתר את אופיו הייחודי. במאתיים השנים הבאות העתיקו נסיכי אנז’ו את מקום מושבם אל תוך המבצר והפכו אותו למרכז שלטוני עם חצר מלכות אקטיבית במיוחד.

בתוך הטירה פרוש שטיח-קיר הנחשב לאחת מעבודות האמנות החשובות ששרדו מתקופת ימי-הביניים. השטיח מתוח על-פני כ-140 מטר ורקומים עליו מראות מתוך חזון אחרית-הימים של יוחנן. את הטירה מקיפים גנים מרהיבים של גפנים ושל עצי תאשור. יש כאן גם גן ירק ובו ורדים וצמחי מרפא. באותו מיתחם ראו גם את כנסיית סנט-ג’נבייב. הטירה פתוחה במהלך השנה, בכל ימות השבוע עד השעה 17:30 ובחודשי הקיץ עד השעה 18:30. מחיר כניסה: 9  .

מומלץ לערוך סיור רגלי בן מספר שעות שיוצא מהטירה, דרך הטיילת הקרויה “טיילת קצה העולם”, לכיוון קתדרלת סנט-מוריס. בסמוך לקתדרלה, בכיכר סנט-קרואה, מתבלט בית קומות עתיק שאת קירותיו חוצים בולי עץ –”הבית של אדם“. בכיכר עצמה מספר בתי-קפה חביבים.

במרחק של עשר דקות הליכה מכאן, שוכן מוזיאון האמניות של אנז’ה ובסמוך אליו המוזיאון הנהדר “גלריית דוד” הממוקם בתוך מבנה של מנזר קדום. ועוד באותה סביבה: הגנים היפים של המוזיאון ומגדל סנט-אובן. לסיום, כדאי לערוך גיחה אל כנסיית סנט-מרטן, אחד מהאתרים החשובים בעיר העתיקה של אנז’ה.

בלבה של העיר המודרנית נמצאת Place du Ralliement , זוהי כיכר המסמנת למעשה את המרכז המסחרי של אנז’ה. לצד מבנה התיאטרון, יש כאן מרכזי קניות, מסעדות ובתי-קפה.

המטבח האזורי מצטיין במנות של דגי נהרות,  סלטי דגים עם פטריות, מנות עם כבדי עוף, ומנת הדגל היא “אווז אנז’ו צלוי”. מוצאו של ליקר הקוואנטרו בעיר אנז’ה והגאווה בו מופגנת כמעט בכל מסעדה מקומית. מסעדה מומלצת במיוחד היא Une Ile, כ-500 מטר דרומית לטירה.

מרחקי נסיעה מהעיר אנז'ה

מרחקי נסיעה מהעיר אנז'ה

יעדים קרובים לאנז’ה

לאוואל – 75 ק”מ

נאנט – 89 ק”מ

טור – 101 ק”מ

רן – 121 ק”מ

פואטיה – 131 ק”מ

לה-רושל – 168 ק”מ

סן-מאלו – 188 ק”מ

יעדים רחוקים מאנז’ה

רואן – 273 ק”מ

פריז – 291 ק”מ

בורדו – 320 ק”מ

ברסט – 342 ק”מ

ליון – 498 ק”מ

שטרסבורג- 696 ק”מ

מרסיי – 759 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר