לִימוזן

חבל הלימוזן שוכן בלבה של צרפת, לצלה של רמת המסיף סנטרל. מרוחק מהים, ללא דרכי גישה נוחות, עם ימי חורף קפואים וחודשי קיץ יבשים, הלימוזן סבל לאורך ההיסטוריה מבידוד ומפיתוח איטי. עד היום מדובר באזור המיושב בדלילות. אין כאן מוקדי תיירות יוצאי דופן, כדוגמת האתרים במחוזות השכנים, אבל הלימוזן הוא חבל ארץ ירוק ואותנטי המשמר ארומה צרפתית עמוקה, ובו כפרים ועיירות יפהפיים, נהרות ופלגי מים, יערות-עד וחורשות ערמונים, וכן שפע של מסעדות מקומיות. בעקבות רפורמה אדמינסטרטיבית, אוחד החבל בשנת 2016 עם פואטו-שראנט ועם אקיטן, והאזור כולו נקרא כעת נובל אקיטן. עבור תושבי דרום-מערב צרפת, ההתייחסות לחבלי הארץ נותרה על-פי החלוקה המסורתית.

הלימוזן עצמו מחולק לשלוש נפות, שוות פחות או יותר בגודלן: הוֹט-וִיֶין, קרז (Creuse), וקוֹרֵז. ככלל, חלקו המערבי של הלימוזן מיושב יותר, תעשייתי ואורבני, בעוד החלק המזרחי כפרי ומנותק יותר.

לימוז’, השוכנת בנפת הוט ויין, היא בירת החבל והיא גם עיר אקדמאית. למעשה, זו העיר הגדולה היחידה בלימוזן. ללימוז’ היסטוריה קדומה עוד מימי הרומאים. העיר מפורסמת באירופה כולה בזכות תעשיית הפורצלן ובזכות עבודות הויטראז’ שיוצאו מכאן לרחבי היבשת. לימוז’ יושבת על גדתו הימנית של נהר הויין. הגשרים החוצים את הנהר מהווים חלק מנוף העיר, כאשר גשר סנט אטיין, הוא אחד היפים מסוגו במרכז צרפת.

לעיר שתי אטרקציות יוצאות דופן: מוזיאון הפורצלן (מחיר כניסה למוזיאון 6,00 € וכניסה חינם לצעירים עד גיל 26) וכן קתדרלת סנט אטיין וגני הבישוף הסמוכים אליה. במרכז לימוז’ באזור כיכר הרפובליקה וכנסיית סנט-פייר, מספר רחובות עתיקים ובהם בתים ציוריים שקירותיהם חצויים באמצעות בולי עץ. שימו-לב בעיקר לרחוב Consulat.

המסעדה הטובה ביותר בלימוז’ היא ככל הנראה מסעדת “פיליפ רדון“. מטיילים שיכולים להרשות לעצמם לינה ב-400 € ומעלה ללילה, ישמחו לגלות את המלון הנפלא “לה שאפל סנט מרטין” במבואות הצפוניים של לימוז’.

לימוז’ ממתגת עצמה כעיר של אמנות. הצייר האימפרסיוניסטי הנודע פייר אוגוסט רנואר הוא יליד העיר. בכל שנה, במהלך חודש ספטמבר, נערך בלימוז’ פסטיבל תרבות: “לה פרנקופוני“, המציג מופעי ריקוד, תיאטרון ומוסיקה. בשל מגפת הקורונה, בשנת 2020 הפסטיבל בוטל.

בסמוך ללימוז’ מצוי אתר הנצחה למאות חללים של פשע נתעב במיוחד, אשר בוצע בידי אחת מיחידות האס אס, ביוני 1944. שרידיו של הישוב אורדור-סיר-גלאן אשר נותר שומם לאחר הטבח האיום בו קיפחו מרבית תושביו את חייהם, הפך לגלעד, כולל שלדי הבתים, מכוניות ישנות וחפצים של תושבי הישוב שנרצחו בתוך שעות ספורות בידי החיילים הגרמנים.

העיירה בלאק – Bellac שוכנת בצפונה של נפת הוט ויין, למרגלות הרי בלונד והיא מהווה תחנה נוחה לחניית לילה. רבע שעה של נסיעה דרומית לבלאק מצויה אחת העיירות היפות של צרפת: Mortemart. וממש בשכנות אליה, עיירה קסומה נוספת: מונטרול-סנרד.

רוֹשְשוּארְט, המתהדרת בארמון מן המאה ה-15, יושבת לפתחה של שמורת טבע, המשותפת ללימוזן ולחבל פריגור, מעט מערבה לעיר לימוז’. בתוך השמורה מספר לא מבוטל של שבילי הליכה ומסלולים לרוכבי אופניים. ניתן לערוך כאן מסעות רכיבה על גבי סוסים ואף להמריא באמצעות כדור פורח.

ומן העבר השני, מזרחית ללימוז’, שמורת טבע נוספת: Millevaches. בתחומי השמורה אפשר ליהנות מהאגם המלאכותי Vassiviere. המלצה חמה לנסיעה חוויתית בחודשי הקיץ: כדאי לרכוש כרטיסים לרכבת הקיטור, הנוסעת מלימוז’ ועד הישוב Ussel, תוך כדי שהיא חוצה נופים נהדרים ועוברת בתוך השמורה.

נפת קרז נעדרת ישובים גדולים. למעשה, Gueret, שהיא עיירה חיננית ומנומנמת, מהווה את הישוב המרכזי של קרז. עולם החי של קרז מפותח למדי. מעל הכל הזאבים המפורסמים, המשוטטים באופן חופשי בפארק החיות ומשמשים אטרקציה יוצאת מהכלל.

לְאוֹבּיסוֹן, יצאו מוניטין ברחבי העולם כמרכז עבודות הגובלן. יש כאן מספר מבנים עתיקים מעניינים וחנויות למימכר גובלנים, אך מוקד העניין העיקרי באוביסון הוא בלא ספק מוזיאון הגובלנים. כ-30 ק”מ צפון מזרחית לגרה, מעל ערוץ נהר הקרז, משתרעת העיירה קְרוֹזַנט, במיקום רומנטי להפליא. עד כדי כך יפה כאן שכבר במאה ה-19 נמשכו אל המקום עשרות ציירים ידועי שם, אשר זכו להשראה בזכות נופי העמק. מאז זכה המקום, מתוך מחשבה שיווקית נבונה, לשם המחייב: “עמק הציירים“.

והנה עוד מלון-ארמון שהשהות בו תהווה חוויה בלתי נשכחת: Chateau de la Cazine. המלון שוכן 30 ק”מ דרומית לקרוזנט, ליד ישוב קטן בשם לַה סוּטֶרֶן. המחירים כאן מפתיעים לטובה, וגם בשיא העונה חדרים רגילים יעלו כ-120 € ללילה.

נפת קורז הפכה בצרפת לשם-דבר כמקפצה פוליטית, כאשר שניים מנציגיה באסיפה הלאומית, הפכו לימים לנשיאי הרפובליקה: ג’אק שיראק ופרנסואה הולנד. קורז היא הדרומית שבנפות הלימוזן.

טול – Tulle, היא בירת קורז, אבל העיר הגדולה של האזור נקראת בְּרִיב לה גאיארד. 12 ק”מ צפונית לבריב, שוכן הישוב החינני דונזנק, ובסמוך אליו מומלץ לבקר באתר Pans de Travassac. זוהי מחצבה ובה קירות ענק של אבני צפחה בגובה שעולה על 100 מטר.

במרחק של 35 ק”מ מהעיר בריב ממוקמת אַַרְנַק, שבה מצוי הארמון המרהיב של פּוֹמפַּדוּר. השם פּוֹמפַּדוּר מצלצל מוכר בזכותה של הפילגש הכריזמטית של המלך לואי ה-15. הארמון הוענק למדם דה פומפדור, כאות הוקרה על-ידי המלך.

אחת העיירות המפעימות בחלק זה של צרפת נקראת Turenne. מדובר בישוב ציורי הבנוי על צוק איתן. בנוסף, לטורן ארמון בן 700 שנה, ממנו תצפית מרהיבה למרחקים.

'מרחקי נסיעה מהעיר לימוז

'מרחקי נסיעה מהעיר לימוז

‘יעדים קרובים ללימוז

אמוטייה – 44 ק”מ

בריב לה גאיארד – 94 ק”מ

פריגו – 98 ק”מ

אנגולם – 104 ק”מ 

פואטיה – 121 ק”מ 

קוניאק – 147 ק”מ

‘יעדים רחוקים מלימוז

בורדו – 221 ק”מ

טולוז – 291 ק”מ

נאנט – 325 ק”מ

פריז – 392 ק”מ

ליון – 411 ק”מ

ג’נבה – 556 ק”מ

ראו כאן כתבות על יעדים מרתקים במזרח אסיה:

ראו כאן כתבות על יעדים מרתקים במזרח אסיה:

ניתן לשתף את המאמר